Choroby zwyrodnieniowe stawów - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły, towarzyszy jej ból, niekiedy stan zapalny. Niestety dość mocno obniża ona jakość życia, głównie kobiet, ponieważ wśród osób cierpiących na tego typu dolegliwości dominują panie. Warto wiedzieć, że zwyrodnienie stawu to choroba postępująca, gdzie stosowane leczenie może przyhamować zmiany degeneracyjne w stawach. Nieco inaczej odczuwane jest zwyrodnienie kolana, a inaczej biodra czy kręgosłupa.

choroby zwyrodnieniowe stawów
Spis treści

Co to jest choroba zwyrodnieniowa?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to choroba związana z degeneracją stawów. To w jakim stopniu poszczególne struktury stawowe zostały zużyte wpływ ma wiele czynników zarówno mechanicznych, jak i biologicznych.  Zwyrodnieniu stawowemu może towarzyszyć ból i ograniczone pole ruchu w stawie, które pogarsza się wraz postępem choroby. Zmiany te związane są ze starzeniem się i zużyciem struktur budujących staw. Choroba zwyrodnieniowa może obejmować początkowo jeden staw, kolejno kilka z nich (np. parę kolan) lub może być dolegliwością wielostawową. W przypadku zwyrodnienia brak jest objawów ogólnoustrojowych, co jest istotne w diagnostyce różnicowej w innych chorobach narządu ruchu – głównie chodzi o reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Oprócz tego uraz nie jest bezpośrednią przyczyną zwyrodnieniową stawu, ale może przyczynić się do szybko postępujących procesów degradacji zależnie od nasilenia urazu i jego sposobu leczenia. 

 

Czynniki ryzyka choroby zwyrodnieniowej

Na proces degeneracji i starzenia się stawów wpływ ma wiele czynników, niektóre są związane ze stylem życia, a na niektóre pacjent nie ma żadnego wpływu. Najczęściej wymienia się: 

  • wiek (seniorzy),
  • płeć żeńską,
  • nadprogramową masę ciała (szczególnie istotne znaczenie dla kolan),
  • rodzaj wykonywanej pracy,
  • rodzaj aktywności fizycznej poza pracą, uprawiany sport.
     

Nie bez znaczenia dla kondycji stawów jest dieta. Powinna obfitować w składniki przeciwzapalne i antyoksydacyjne, które spowolnią starzenie się m.in. stawów.

 

Inne choroby stawów

Choroby stawów mogą mieć charakter zwyrodnieniowy. Niektóre z nich mają nieco bardziej złożoną etiologię i wyróżnia się wśród nich tło autoimmunologiczne (np. łuszczycowe zapalenie stawów). Jak się okazuje wiele z chorób kości i stawów związane jest z płcią, choroba ZZSK, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa 2-krotnie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jednym z głównych objawów choroby stawów oprócz bólu jest stan zapalny (np. spondyloartropatia). Wiedzą o tym pacjenci z reumatyzmem, którzy oprócz bólu zmagają się jeszcze z innymi objawami,  jak m.in. guzki reumatoidalne. Z kolei pacjenci z ZZSK odczuwają typową dla swojej choroby zmianę - osteofity, czyli narośla kostne.

 

Kto jest najbardziej narażony na choroby kości i stawów?

 

Choroby kości i stawów najczęściej dotyczą osób starszych, u których zużycie tych struktur jest największe. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na choroby zapalne stawów, które mogą dotyczyć młodszych osób jak w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów czy ZZSK. Dlatego zależnie od podłoża choroby narządu ruchu mogą obejmować również osoby dorosłe w średnim wieku jak i młodsze. Niekiedy następstwa zwyrodnieniowe są efektem wrodzonych wad kości czy też dysplazji. Oprócz tego wśród przyczyn wymienia się choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc) i choroby metaboliczne (cukrzyca, dna moczanowa).

 

Choroba zwyrodnieniowa - rodzaje ChZS

Zależnie od etiologii artroza stawu może być dolegliwością jak:

  • pierwotna artroza (o nieznanej etiologii)
  • wtórne zwyrodnienie stawów, które dotyczy większość pacjentów (typowe przyczyny dla postaci wtórnej ChZS to uraz, wady wrodzone i rozwojowe, problemy metaboliczne, endokrynologiczne i inne).
     

Dodatkowo artrozy (zwyrodnienia) można podzielić względem stawu, którego dotyczy. Dlatego rozróżnia się:

  • zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza) - ból zlokalizowany jest najczęściej w przedniej części uda, pachwinie i kolanie; w trakcie może dojść do skrócenia kończyny,
  • zwyrodnienie stawu kolanowego (gonartroza) - ból umiejscowiony w kolanie i górnej części podudzia; ból w przypadku kolan jest silniejszy w podczas schodzenia ze schodów niż w czasie wchodzenia po nich,
  • zwyrodnienie stawów rąk - ból o łagodnym nasileniu, często występuje krótkotrwała sztywność, mogą towarzyszyć mu tzw. guzki Heberdena i Boucharda, a także odczyn zapalny,
  • zwyrodnienie stawów kręgosłupa (spondyloartroza) np. szyjnego - silny ból, najczęściej podczas ruchu, ograniczona ruchomość kręgosłupa, ale bez zesztywnienia jak w ZZSK, często występują tutaj dodatkowe narośla tkanki kostnej jak osteofity
  • zwyrodnienie innych struktur jak staw ramienny, krzyżowo-biodrowy, skroniowo-żuchwowy.

Zwyrodnienie stawów - objawy

Zmiany zwyrodnieniowe np. kręgosłupa podobnie jak zapalenie stawów mają zbliżony obraz. Mając na uwadze ten fakt, nic dziwnego, że w chorobie zwyrodnieniowej obecne są symptomy stanu zapalnego jak obrzęk, zaczerwienienie, wzmożona miejscowa ciepłota ciała. Inne objawy zwyrodnieniowe mogą obejmować:

  • trzeszczenie w stawie przy wykonywaniu ruchów,
  • zmiany w jego wyglądzie np. pogrubienie,
  • ograniczoną ruchomość w stawach,
  • zmiany mięśniowe w obrębie chorego stawu - zanik mięśni w postaci zaawansowanej,
  • wzmożona tkliwość stawu i zmiany wysiękowe.
     

Warto zwrócić uwagę, że w przebiegu zwyrodnienia obecne są fazy zaostrzenia i złagodzenia objawów. Niestety trudno jest mówić o stanie remisji, który oznaczałby odzyskanie sprawności w obrębie mocno uszkodzonych struktur. Leczenie zwyrodnienia może znacząco je spowolnić i poprawić komfort życia umożliwiając swobodniejsze poruszanie się (prawie) wolnym od bólu.

 

Ból w zwyrodnieniu stawu jest objawem nasilającym się wraz z postępem choroby. Dlatego w jej przebiegu mówi się o bólu stawu w spoczynku i o przemijającym bólu wraz z rozruszaniem się stawu.

 

Ból w chorobie zwyrodnieniowej

 

W zwyrodnieniu ból stawów jest objawem dominującym. Zależnie od nasilenia zwyrodnienia ból może być obecny:

  • w spoczynku (sugeruje to zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe) i ruchu
  • przy pierwszych ruchach w stawie po dłuższej przerwie czy nocnym spoczynku, jest to tzw. ból startowy, który maleje wraz z rozgrzaniem i rozruszaniem się stawu.


Choroba zwyrodnieniowa - leczenie

Jakie leczenie stosuje się w zwyrodnieniu stawowym? Jednym z nich jest stosowanie leków na ból stawów. Mają one za zadanie zmniejszyć ból, oprócz tego posiadają komponentę przeciwzapalną. Wiele środków na stawy posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne - sprawdzą się one najlepiej np. jako leki na zwyrodnienie kręgosłupa. Takie działanie reprezentują m.in. leki z deksketoprofenem jak tabletki Kerdex lub środki przeciwbólowe z ibuprofenem- Ibupar Forte do stosowania w bólu o małym nasileniu. Doustne postaci leków dominują w leczeniu dolegliwości, którym towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia i bóle.

 

 

Oprócz tego spora pula produktów na stawy to preparaty do stosowania zewnętrznego - jak maść na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, kolana, barku czy łokcia. W ich składzie znajdziemy substancje czynne jak naproksen, diklofenak, etofenemat i ibuprofen. Warto wiedzieć, że leki na zwyrodnienie stawów w formie maści, żeli i plastrów na skórę to substancje z grupy NLPZ. Działają one zatem podobnie jak środki doustne – przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednak ogranicza się ich niekorzystny wpływ na śluzówkę przewodu pokarmowego, w tym głównie żołądka. 

 

Zmiany zwyrodnieniowe i regeneracja stawów

 

Innym ważnym zagadnieniem w chorobie zwyrodnieniowej jest regeneracja chrząstki stawowej. Składniki, które wspierają ich funkcjonowanie to m.in. glukozamina, chondroityna, kolagen. Są one elementami budulcowymi, dlatego ich dostarczanie jest tak istotne w zwyrodnieniu. Nie dają one jednak natychmiastowych efektów działania. Preparaty na stawy zwykle należy stosować przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. 

Oprócz tego istotną rolę w chorobie zwyrodnieniowej stawów odgrywają zioła, m.in. kurkuma, imbir, diabelski pazur, kadzidłowiec indyjski. Są one dostępne jako doustne ziołowe środki na zwyrodnienie ze względu na swój potencjał przeciwzapalny, antyoksydacyjny i pośrednio ograniczający ból. Uwzględniając właściwości niektórych roślin leczniczych wiele z nich stanowi istotny składnik maści, kremów i żeli na kolana, kręgosłup czy inne stawy objęte zwyrodnieniem. Wywierają one korzystne działanie rozgrzewające, które jest szczególnie pomocne w bólach startowych.

 

Niefarmakologiczne leczenie zwyrodnień

 

Łagodzenie objawów artrozy nie kończy się tylko na stosowaniu kolejnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto skorzystać również z potencjału jaki niesie za sobą rehabilitacja. Chodzi tutaj zarówno o ćwiczenia odciążające, jak i zabiegi na stawy (jonoforeza, ultradźwięki, krioterapia, itp.). Bardzo ważna jest w tym zakresie współpraca lekarza prowadzącego oraz fizjoterapeuty. Oprócz tego ogromnym ułatwieniem w codziennym poruszaniu się może być laska, kula ortopedyczna, stabilizatory i ortezy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z ogromnym bólem, z którym pacjenci muszą zmagać się na co dzień. Sytuacja staje się jeszcze bardziej trudna, gdy problem dotyka starszych osób, które dodatkowo zmagają się z wieloma innymi chorobami. Aby zmniejszyć odczucie bólu i zwiększyć ruchomość stawów warto postawić nie tylko na stosowanie środków przeciwbólowych, ale również na suplementy i leki na stawy oraz regularną rehabilitację. 

 

Preparaty na stawy

Choroba zwyrodnieniowa - leczenie

Jakie leczenie stosuje się w zwyrodnieniu stawowym? Jednym z nich jest stosowanie leków na ból stawów. Mają one za zadanie zmniejszyć ból, oprócz tego posiadają komponentę przeciwzapalną. Wiele środków na stawy posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne - sprawdzą się one najlepiej np. jako leki na zwyrodnienie kręgosłupa. Takie działanie reprezentują m.in. leki z deksketoprofenem jak tabletki Kerdex lub środki przeciwbólowe z ibuprofenem- Ibupar Forte do stosowania w bólu o małym nasileniu. Doustne postaci leków dominują w leczeniu dolegliwości, którym towarzyszą zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia i bóle.

 

 

Oprócz tego spora pula produktów na stawy to preparaty do stosowania zewnętrznego - jak maść na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, kolana, barku czy łokcia. W ich składzie znajdziemy substancje czynne jak naproksen, diklofenak, etofenemat i ibuprofen. Warto wiedzieć, że leki na zwyrodnienie stawów w formie maści, żeli i plastrów na skórę to substancje z grupy NLPZ. Działają one zatem podobnie jak środki doustne – przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednak ogranicza się ich niekorzystny wpływ na śluzówkę przewodu pokarmowego, w tym głównie żołądka. 

 
Zmiany zwyrodnieniowe i regeneracja stawów
 

Innym ważnym zagadnieniem w chorobie zwyrodnieniowej jest regeneracja chrząstki stawowej. Składniki, które wspierają ich funkcjonowanie to m.in. glukozamina, chondroityna, kolagen. Są one elementami budulcowymi, dlatego ich dostarczanie jest tak istotne w zwyrodnieniu. Nie dają one jednak natychmiastowych efektów działania. Preparaty na stawy zwykle należy stosować przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. 

Oprócz tego istotną rolę w chorobie zwyrodnieniowej stawów odgrywają zioła, m.in. kurkuma, imbir, diabelski pazur, kadzidłowiec indyjski. Są one dostępne jako doustne ziołowe środki na zwyrodnienie ze względu na swój potencjał przeciwzapalny, antyoksydacyjny i pośrednio ograniczający ból. Uwzględniając właściwości niektórych roślin leczniczych wiele z nich stanowi istotny składnik maści, kremów i żeli na kolana, kręgosłup czy inne stawy objęte zwyrodnieniem. Wywierają one korzystne działanie rozgrzewające, które jest szczególnie pomocne w bólach startowych.

 
Niefarmakologiczne leczenie zwyrodnień
 

Łagodzenie objawów artrozy nie kończy się tylko na stosowaniu kolejnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto skorzystać również z potencjału jaki niesie za sobą rehabilitacja. Chodzi tutaj zarówno o ćwiczenia odciążające, jak i zabiegi na stawy (jonoforeza, ultradźwięki, krioterapia, itp.). Bardzo ważna jest w tym zakresie współpraca lekarza prowadzącego oraz fizjoterapeuty. Oprócz tego ogromnym ułatwieniem w codziennym poruszaniu się może być laska, kula ortopedyczna, stabilizatory i ortezy.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z ogromnym bólem, z którym pacjenci muszą zmagać się na co dzień. Sytuacja staje się jeszcze bardziej trudna, gdy problem dotyka starszych osób, które dodatkowo zmagają się z wieloma innymi chorobami. Aby zmniejszyć odczucie bólu i zwiększyć ruchomość stawów warto postawić nie tylko na stosowanie środków przeciwbólowych, ale również na suplementy i leki na stawy oraz regularną rehabilitację. 

 

Bibliografia

1. Gajewski, P. (2021) Interna Szczeklika: Mały Podręcznik 2021/22. Kraków: Medycyna Praktyczna. 
2. Hahn, J.-M., Skoczyńska Anna and Starczewska, A. (2015) Checklist Choroby Wewnętrzne. Wrocław: MedPharm Polska. 
3. Romanowski W., Zdanowska A, Romanowski M., “Choroba zwyrodnieniowa stawów - aktualne standardy leczenia” Forum Reumatol. 2(52-57). Available at: https://journals.viamedica.pl/rheumatology_forum/article/download/44568/34888 
4. Chen, D. et al. (2017) “Osteoarthritis: Toward a comprehensive understanding of pathological mechanism,” Bone Research, 5(1). Available at: https://doi.org/10.1038/boneres.2016.44
5. Yunus, M.H., Nordin, A. and Kamal, H. (2020) “Pathophysiological perspective of osteoarthritis,” Medicina, 56(11), p. 614. Available at: https://doi.org/10.3390/medicina56110614

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:

Zobacz więcej artykułów

  • Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?
    Przeciwbólowe
    Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?

    Leki przeciwbólowe mogą skutecznie łagodzić ból, o ile są prawidłowo dobrane do pacjenta. Jak wybrać bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne? Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć? Kiedy stosuje się najmocniejsze tabletki przeciwbólowe?

  • Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?
    suplementy
    Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?

    W leczeniu stawów można stosować substancje należące do tzw. grupy SYSADOA. Jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej je zawierają? Co na stawy kolanowe może złagodzić ból, trzeszczenie i poprawić mobilność? 

  • Jak dbać o stawy seniora, aby zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej?
    zwyrodnienie statów
    Jak dbać o stawy seniora, aby zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej?

    Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej najczęściej pojawiają się po 50. roku życia. Dzięki odpowiednim zmianom w codziennych aktywnościach, można spowolnić przebieg choroby. Jak dbać o stawy, aby ich nie przeciążać? Jakie domowe sposoby na zwyrodnienie stawów złagodzą ból?

  • Odbudowa chrząstki stawowej - czy jest możliwa?
    Regeneracja chrząstki stawowej
    Odbudowa chrząstki stawowej - czy jest możliwa?

    Chrząstka stawowa wyściela zakończenia kości długich. Jej odpowiedni skład jakościowy i ilościowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Niestety z wiekiem, ale również na skutek innych czynników dochodzi do zaburzeń w składzie chrząstki. Czy możliwa regeneracja chrząstki stawowej, a dzięki temu zwiększenie ich ruchomości i sprawności? Jaki preparat na stawy najlepiej wybrać?