Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

W leczeniu stawów można stosować substancje należące do tzw. grupy SYSADOA. Jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej je zawierają? Co na stawy kolanowe może złagodzić ból, trzeszczenie i poprawić mobilność? 

Co powinien zawierać skuteczny suplement na stawy?
źródło: Image by drobotdean on Freepik
Spis treści

Kiedy warto stosować preparat na stawy?

 

Leki na stawy stosowane są głównie przez pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (ChZS). Jest ona jednym z najczęstszych schorzeń narządu ruchu. Starzenie się społeczeństwa, a także narastający problem otyłości powodują, że liczba zachorowań stale rośnie. Preparaty na stawy przyjmowane są w celu spowolnienia postępu choroby, złagodzenia odczuwanych przez chorych dolegliwości i poprawy komfortu życia.

 

Jakie leki na stawy są skuteczne? Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że w terapii chorób stawów zalecane są leki na receptę, nie suplementy diety. Do leczenia bólu stawów wykorzystuje się środki przeciwbólowe, np. Apap, Ibupar, Kerdex, Voltaren Acti Forte. Istotną rolę pełnią też tzw. wolno działające leki objawowe stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawów (SYSADOA). Do grupy tej należą leki z:

  • glukozaminą,
  • chondroityną,
  • niezmydlającymi się frakcjami oleju awokado i oleju sojowego,
  • diacereiną - niezarejestrowane w Polsce.
     

Kiedy w takim razie stosować suplementy na stawy? Suplementy nie leczą i nie są rekomendowane osobom, u których zdiagnozowano choroby narządu ruchu. Zaleca się je natomiast sportowcom, jako uzupełnienie diety o substancje, które wspierają chrząstkę stawową. Mogą być stosowane też przez osoby otyłe, których stawy są znacznie bardziej obciążone i narażone na rozwój choroby zwyrodnieniowej. Preparaty na odbudowę chrząstki stawowej polecane są też po urazach i kontuzjach.

Kolagen, chondroityna czy glukozamina - co jest lepsze na stawy?

 

Jaki suplement na stawy wybrać? Ten zawierający kolagen czy może chondroitynę i glukozaminę? Spośród tych trzech wymienionych substancji, najmniej dowodów na skuteczność w łagodzeniu dolegliwości ze strony stawów i regeneracji chrząstki stawowej ma kolagen. Jest on jednym z najważniejszych białek w organizmie. Wpływa na wytrzymałość chrząstki stawowej i jej elastyczność. W chrząstkach stawowych znajduje się kolagen typu II. Potwierdzony został korzystny wpływ suplementacji kolagenu na stan i wygląd skóry, ale jego rola w poprawie funkcjonowania stawów jest niepewna. W niektórych badaniach, preparaty na stawy zawierające kolagen przyjmowane przez kilka miesięcy wpływały korzystnie na ruchomość stawów i łagodziły dolegliwości ze strony stawów odczuwane podczas aktywności fizycznej. Większość badań dała jednak odmienne wyniki.

 

Glukozamina posiada właściwości hamowania aktywności enzymów, które niszczą chrząstkę stawową. Dodatkowo, pobudza też syntezę związków, wchodzących w skład chrząstki. Wykazuje również niewielkie działanie przeciwzapalne. Glukozamina pomaga łagodzić ból stawów, dzięki czemu zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Właściwości te przypisuje się lekom na stawy z krystalicznym siarczanem glukozaminy na receptę (np. Arthryl). Jakie tabletki na stawy bez recepty zawierają glukozaminę? Składnik ten znaleźć można m.in. w suplementach Glukozamina Plus oraz Glukozamina+C Naturell.

 

Chondroityna wchodzi w skład chrząstki stawowej. Nadaje jej odpowiednią elastyczność i odporność na rozciąganie. Hamuje też enzymy, odpowiedzialne za jej uszkadzanie. Chondroityna, podobnie jak glukozamina, zaliczana jest do SYSADOA. Leki z tymi składnikami wymagają co najmniej kilkutygodniowego przyjmowania w celu zaobserwowania pierwszych efektów terapii. Chondroityna znajduje się np. w kapsułkach Structum oraz leku Chronada, w którym obecna jest też glukozamina. 

 

Do wspomnianej grupy leków na stawy SYSADOA należy też preparat zawierający niezmydlające się frakcje oleju awokado i oleju sodowego. Ma on status leku bez recepty - Piascledine. Posiada działanie stymulujące syntezę elementów chrząstki stawowej. Wspomaga produkcję kolagenu. Hamuje procesy degeneracji zachodzące w obrębie stawów. Może opóźniać postęp choroby zwyrodnieniowej. 

 

W jakiej postaci występują preparaty na stawy?

 

Co na stawy stosować? Preparat w formie tabletek czy może proszek do przygotowania roztworu? Suplementy na stawy mają różną postać. Dostępne są tabletki, kapsułki, saszetki z proszkiem. W teorii, związki czynne z  płynnej postaci ulegną szybszemu wchłonięciu niż przyjęte w formie tabletki. Przy suplementach diety, badania dotyczące wchłaniania zawartych w nich substancji i ich dalszych losów w organizmie nie są prowadzone. Wybór między tabletką, kapsułką a proszkiem do sporządzania roztworu zależy więc głównie od preferencji samego pacjenta.

 

Dostępne są też zastrzyki dostawowe z kwasem hialuronowym. Związek ten odpowiada za odżywienie i nawilżenie chrząstki stawowej. U osób ze zmianami zwyrodnieniowymi obserwuje się mniejszą ilość kwasu hialuronowego w stawach i jego gorszą jakość. Aby poprawić lepkość płynu stawowego, lekarz może zalecić iniekcje z kwasem hialuronowym. Jego działanie utrzymuje się przez kilka miesięcy. Może być pomocny przede wszystkim u osób w początkowej fazie choroby zwyrodnieniowej stawów, kiedy ma ona jeszcze łagodny przebieg. Kwas hialuronowy znajduje się m.in. w preparacie StawOn i Biolevox HA.

Jak wybrać najlepszy suplement na stawy?

 

Jaki lek na stawy bez recepty wybrać? Jakie suplementy na stawy stosować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W przypadku pojawienia się dolegliwości ze strony stawów, takich jak ból, sztywność, trzeszczenie w stawach lub ograniczenie mobilności, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie warto z nią zwlekać, ponieważ szybkie wprowadzenie odpowiednich leków na stawy może ograniczyć rozwój choroby i dać lepsze efekty terapeutyczne. 

 

Jakie leki na odbudowę chrząstki stawowej można dostać bez recepty? Właściwie jest tylko jeden lek bez recepty, zalecany do łagodzenia objawów ChZS. Są to wymienione już wcześniej kapsułki Piascledine. Można je przyjmować przy chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Czas leczenia wynosi od 3 do 6 miesięcy. Piascledine może być stosowany również przez pacjentom, zastanawiających się nad tym, jakie leki na strzelanie w stawach złagodzą ten objaw.

 

Wiele osób chce dodatkowo wspomagać stawy stosując suplementy. Co na stawy warto wybrać? Decydując się na suplement na stawy, zwracajmy uwagę na jego jakość i skład. Zamiast stosować samego kolagenu, lepszym wyborem prawdopodobnie będzie preparat, który dodatkowo zawiera chondroitynę i glukozaminę. Wszystkie te składniki znaleźć można w takich suplementach na stawy jak Flexinovo i Doppelherz aktiv Na stawy Complex. 

 

Co na stawy dla biegacza? W kontekście zadbania o stawy przez osoby uprawiające sport należy zwrócić uwagę na dobrze dobrane buty do biegania, prawidłową postawę oraz konieczność rozgrzewki przed treningiem, która stopniowo przygotowuje ciało (również stawy) do intensywniejszego wysiłku. Wspomagająco, można sięgnąć po suplement na stawy z glukozaminą lub chondroityną. może to być preparat Arthron Complex, Artresan Optima, a także Arthroblock Forte. 

 

Suplement na stawy uzupełnia dietę o związki, które są potrzebne dla ich prawidłowego funkcjonowania. Nie ma jednego preparatu, który byłby dobry dla wszystkich. W każdy przypadku trzeba indywidualnie dobrać odpowiedni preparat w postaci, która jest preferowana przez pacjenta. Jeśli pojawią się dolegliwości ze strony stawów, konieczna jest wizyta u lekarza. Suplementy nie mogą zastępować skutecznych leków na stawy, które spowalniają rozwój choroby i łagodzą odczuwane objawy.

 

Jak leczyć stawy? Najlepsze efekty daje połączenie leków ze sposobami niefarmakologicznymi. Bardzo ważnym elementem terapii jest unormowanie masy ciała i regularne ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni. Leki z glukozaminą, chondroityną lub niezmydlającymi  się frakcjami oleju awocado i oleju sodowego mogą być cennym uzupełnieniem leczenia podstawowego. Warunkiem ich skuteczności jest jednak regularne i długotrwałe przyjmowanie.

  

Bibliografia

1. Kalt W., McDonald J.E., Fillmore S.A., Tremblay F., Blueberry effects on dark vision and recovery after photobleaching: placebo-controlled crossover studies, J Agric Food Chem., 2014, 62 (46): 11180-9, doi: 10.1021/jf503689c
2. McCusker M.M., Durrani K., Payette M.J., Suchecki J., An eye on nutrition: The role of vitamins, essential fatty acids, and antioxidants in age-related macular degeneration, dry eye syndrom, and cataract, Clinics in Dermatology, 2016, 34, 2, 276-285
3. Włodarek D., Składniki diety a rozwój AMD - aktualny stan wiedzy, Okulistyka po Dyplomie, 2014, 05
4. Kosehira M., Machida N., Kitaichi N., A 12-Week-Long Intake of Bilberyy Extract (Vaccinium myrtillus L.) Improved Objective Findings of Ciliary Muscle Contraction of the Eye: A Randomized,   5. Double-Blind, Placebo-Controlled, Parallel-Group Comparison Trial, Nutrients, 2020, 12 (3): 600, doi: 10.3390/nu12030600

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Tagi:

Zobacz więcej artykułów

  • chore stawy - leczenie
    stawy
    Choroby zwyrodnieniowe stawów - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba zwyrodnieniowa stawów ma charakter przewlekły, towarzyszy jej ból, niekiedy stan zapalny. Niestety dość mocno obniża ona jakość życia, głównie kobiet, ponieważ wśród osób cierpiących na tego typu dolegliwości dominują panie. Warto wiedzieć, że zwyrodnienie stawu to choroba postępująca, gdzie stosowane leczenie może przyhamować zmiany degeneracyjne w stawach. Nieco inaczej odczuwane jest zwyrodnienie kolana, a inaczej biodra czy kręgosłupa.

  • Jak dbać o stawy seniora, aby zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej?
    zwyrodnienie statów
    Jak dbać o stawy seniora, aby zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej?

    Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej najczęściej pojawiają się po 50. roku życia. Dzięki odpowiednim zmianom w codziennych aktywnościach, można spowolnić przebieg choroby. Jak dbać o stawy, aby ich nie przeciążać? Jakie domowe sposoby na zwyrodnienie stawów złagodzą ból?

  • Odbudowa chrząstki stawowej - czy jest możliwa?
    Regeneracja chrząstki stawowej
    Odbudowa chrząstki stawowej - czy jest możliwa?

    Chrząstka stawowa wyściela zakończenia kości długich. Jej odpowiedni skład jakościowy i ilościowy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawu. Niestety z wiekiem, ale również na skutek innych czynników dochodzi do zaburzeń w składzie chrząstki. Czy możliwa regeneracja chrząstki stawowej, a dzięki temu zwiększenie ich ruchomości i sprawności? Jaki preparat na stawy najlepiej wybrać?

  • Jak wybrać lek przeciwbólowy dla dziecka?
    Przeciwbólowe
    Jak wybrać lek przeciwbólowy dla dziecka?

    Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci podawane są często. Która postać leku jest preferowana – syrop czy  czopki? Czy można podawać na zmianę ibuprofen i paracetamol? Jaka substancja oprócz tych dwóch leków może być jeszcze stosowana u małych pacjentów?