Najskuteczniejszy lek na odbudowę chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa jest to twarda, elastyczna tkanka, która pokrywa powierzchnię stawową kości. Pełni ona kluczową rolę w zapobieganiu ścierania się kości, a także amortyzuje wstrząsy. Jeżeli zaczynają nam dokuczać dolegliwości ze strony stawów, może to świadczyć o problemach z chrząstką stawową. Aby wrócić do pełnej sprawności należy ją zregenerować. W tej kategorii znajdziesz preparaty, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów i chrząstki stawowej.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 52

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 52

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Czy chrząstka stawowa się regeneruje?

Chrząstka stawowa charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością i elastycznością. Mimo tych cech jest ona również narażona na urazy. Zubożenie chrząstki stawowej powoduje utratę ślizgu i amortyzacji, co prowadzi do tarcia kostnego. Danej dolegliwości towarzyszą silne dolegliwości bólowe, które znacząco obniżają jakość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać, że chrząstkę stawową możemy zregenerować. Głównym aspektem, który wpływa na powodzenie danego procesu jest wyeliminowanie czynników, które sprzyjają jej uszkodzeniom.

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej:

Do najczęstszych objawów świadczących o uszkodzeniu chrząstki stawowej zaliczamy:

  • ból stawów, który nasila się podczas ich obciążenia,
  • uczucie przeskakiwania i klikania w stawach,
  • sztywność stawu i ograniczenie swobody wykonywania ruchów,
  • ograniczona ruchomość stawów.

Intensywność danych objawów jest uzależniona od wielu czynników m.in. przyczyny uszkodzenia, stopnia zaawansowania oraz lokalizacji urazu.

Regeneracja chrząstki stawowej

Pierwszym krokiem do odzyskania pełnej sprawności stawów jest redukcja masy ciała. Jeżeli mamy nadwagę, warto jest się jej pozbyć. Dzięki temu zmniejszymy obciążenie układu kostno-stawowego. Dodatkowo warto zmniejszyć ilość spożywanego czerwonego mięsa oraz tłuszczów zwierzęcych. Nie można także zapominać o aktywności fizycznej, która powinna być dostosowana do możliwości pacjenta.

Leki na regenerację chrząstki stawowej

Leczenie chrząstki stawowej dobrze jest uzupełnić o odpowiednią suplementację. Preparaty, które wykazują działanie naprawcze na stawy powinny zawierać w swoim składzie kolagen, kwas hialuronowy oraz siarczan glukozaminy. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ten ostatni związek. Glukozamina jest bowiem ważnym składnikiem tkanki łącznej. Wielu ekspertów wskazuje na jej pozytywny wpływ na regenerację chrząstki stawowej po uszkodzeniach. W naszym asortymencie znajdziesz kapsułki oraz tabletki, które mają ją w swoim składzie. Dzięki ich stosowaniu proces leczenia uszkodzeń będzie przebiegał dużo sprawniej.

Jak leczyć uszkodzenia chrząstki stawowej?

W przypadku uszkodzeń chrząstki stawowej, które nie wymagają interwencji operacyjnej, stosuje się leczenie zachowawcze, które obejmuje:

  • rehabilitację,
  • farmakoterapię,
  • konsultacje ortopedyczne.

Jego uzupełnieniem jest edukowanie pacjenta w zakresie profilaktyki przeciwurazowej, a także zachęcenie go do zmiany diety i trybu życia. Wdrożenie danych działań profilaktycznych może pomóc w uniknięciu operacji. Jeżeli jednak dojdzie do poważnych uszkodzeń chrząstki stawowej, wówczas podejmuje się zabiegi rewitalizujące (mikrozłamania, nawierty) oraz rekonstrukcyjne (błona kolagenowa, hodowle komórkowe.