Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 12
  1. Flawanole – czym są? Ich źródło i rola
    Flawanole

    Głównie w herbacie i kakao występuje grupa drogocennych dla zdrowia polifenoli znanych jako flawanole. Związki te wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny i przeciwzapalny oraz wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jaką jeszcze rolę pełnią w organizmie i jakie produkty są ich dobrym źródłem?

  2. Jak działają izoflawony?
    izoflawony

    Izoflawony to wtórne metabolity roślin o szerokim spektrum działania biologicznego. Zalicza się je do fitoestrogenów (określanych też jako izoflawonoidy) – substancji roślinnych, które mogą naśladować działanie estrogenów w organizmie. Występują one głównie w roślinach strączkowych, zwłaszcza w soi. Dzięki swoim właściwościom izoflawony znalazły zastosowanie w wielu suplementach diety, lekach i kosmetykach. Jakie działanie wykazują izoflawony? Czym wyróżniają się izoflawony sojowe?

  3. Czym jest genisteina? Działanie, właściwości, przeciwwskazania
    genisteina

    Genisteina to naturalny fitoestrogen, który najczęściej występuje w soi, brokułach, kalafiorze, słoneczniku i nasionach koniczyny. W ostatnim czasie związek ten zyskał szerokie zainteresowanie ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, kardioprotekcyjne i regulujące metabolizm cukrów i tłuszczy. Dodatkowo genisteina jest znana z właściwości łagodzących objawy menopauzy. Regularne spożywanie genisteiny może również zmniejszać ryzyko raka piersi, co zostało potwierdzone w badaniach przeprowadzonych wśród mieszkanek Azji.

  4. Flawonole – czym są?
    Flawonole

    Flawonole to grupa związków należących do flawonoidów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje kwercetyna, stosowana w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń, której przypisuje się również wysoki potencjał w zapobieganiu chorobom nowotworowym. 

  5. Resweratrol – czym jest i jak działa? Gdzie występuje i jak wpływa na zdrowie?
    Resweratrol

    Resweratrol kojarzony jest jako składnik winogrona i wina. Przypisuje się mu liczne właściwości prozdrowotne, w tym m.in. ochronny wpływ na naczynia krwionośne i działanie przeciwstarzeniowe. W jakich innych produktach spożywczych oraz suplementach obecny jest resweratrol? Na co pomaga ten związek i jak długo można go suplementować?

  6. Lignany – właściwości i najlepsze źródła. Jak działają te przeciwutleniacze?
    menopauza

    Lignany posiadają liczne właściwości prozdrowotne. Najbardziej znane są z łagodzenia objawów menopauzy. Jakie inne działanie mają lignany? W jakich produktach spożywczych ich zawartość jest szczególnie wysoka? Jaki wpływ na objawy menopauzy mają lignany lniane?

  7. Flawony – czym są? Ich źródła i rola
    Flawony

    Flawony, takie jak apigenina czy luteolina, występują w wielu warzywach, roślinach i napojach. Są to związki charakteryzujące się stosunkowo wysoką stabilnością. W kontekście zdrowia człowieka, istotne jest przede wszystkim ich działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Czym są flawony? Które produkty spożywcze są szczególnie bogate w te związki?

  8. Antocyjany – czym są i jak wpływają na nasze zdrowie?
    Antocyjany

    Antocyjany – działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagające funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz narządu wzroku sprawia, że związki te są składnikami wielu suplementów diety. Gdzie naturalnie występują antocyjany? Jak wykazywane przez nie właściwości mogą wspierać zdrowie? W których preparatach znaleźć można wysoką zawartość antocyjanów?

  9. Skutki nadmiaru siarki – zdrowotne konsekwencje w organizmie ludzkim
    siarka

    Uważa się, że nadmiar siarki w organizmie nie stwarza zagrożenia dla zdrowia człowieka, ponieważ jest on usuwany wraz z moczem. Niebezpieczne może być natomiast narażenie organizmu na wysokie stężenie dwutlenku siarki we wdychanym powietrzu. Jakie mogą być powodowane przez nadmiar siarki objawy? Dla których grup pacjentów wdychanie powietrza z wysoką zawartością siarki jest szczególnie groźne?

  10. Fitoestrogeny – czym są i jakie są ich źródła?
    Fitoestrogeny

    Fitoestrogeny stanowią naturalną opcję łagodzenia objawów menopauzy. Wśród zalet ich stosowania znajduje się wysokie bezpieczeństwo i dobra tolerancja. Fitohormony stanowią cenną opcję leczenia dla pacjentek, które szukają roślinnych preparatów na dokuczliwe objawy klimakterium lub nie chcą czy też nie mogą stosować hormonalnej terapii zastępczej. Jak działają fitohormony w kosmetykach i preparatach doustnych? W jakich produktach spożywczych obecne są fitohormony?

Artykułów na stronie: 10
Sortowanie
Strona
  • 1
  • z 12