Jak zwiększyć libido, czyli co zrobić, aby mieć ochotę na seks?

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Niskie libido, brak ochoty na seks to zjawisko, które może wystąpić okresowo, problem pogłębia się wraz z upływem lat. Nie mniej jednak występuje wiele czynników, które przekładają się na siłę popędu seksualnego u kobiet i mężczyzn. Dlatego warto wiedzieć co go obniża, a także jak walczyć z niskim libido. Metod walki o lepszy seks jest wiele. Można spróbować domowych sposobów i wspomóc się gotowymi rozwiązaniami z apteki jak tabletki i zioła bez recepty na potencję i libido.

problemy z potencją
Spis treści

Libido -  co to jest?

Co to jest libido? Libido, czyli popęd seksualny to podstawowa potrzeba fizjologiczna organizmu, którą można zestawić na równi z oddychaniem, potrzebą jedzenia czy snu. Pociąg seksualny kobiet i mężczyzn różni się ze względu na oczekiwania płynące z seksu, poziom i rodzaj potrzeb lub częstość występowania aktu seksualnego. 

 

Każda z płci boryka się z charakterystycznymi dla niej problemami, które mogą wpływać na zapotrzebowanie czy zdolności odbycia stosunku. Oczywiście są czynniki sprzyjające aktywności seksualnej jak zdrowa dieta i dobre relacje. Spory odsetek pacjentów i pacjentek zmaga się z ograniczeniami natury fizycznej, psychicznej i medycznej. Dlatego brak ochoty na współżycie oraz zmniejszone libido należy rozpatrywać z damskiej i męskiej perspektywy.

 

Czym w praktyce może objawiać się niskie libido? Oczywiście to spadek chęci do odbywania stosunków płciowych, ale również spadek zainteresowania masturbacją czy fantazjami erotycznymi. Dodatkowo na powyższe problemy może nakładać się niespełnienie oczekiwań związanych ze stosunkiem płciowym np. trudność w osiągnięciu orgazmu czy kłopoty w utrzymaniu erekcji satysfakcjonującej dla obu stron.

 

 

Czy niskie libido to choroba?

Brak ochoty na seks i obniżone libido obejmują zróżnicowane czynniki oraz mechanizmy. Dlatego też w klasyfikacji chorób ICD-10 znajdują się zaburzenia związane z brakiem lub utratą potrzeb seksualnych. Jednym z nich jest zespół obniżonego popędu seksualnego znany jako hipolibidemia. HSDD (hypoactive sexual desire disorder) to jedna z dysfunkcji seksualnych o charakterze nawracającym lub przewlekłym. Leczenie obniżonego libido wiąże się m.in. ze stosowaniem leków i psychoterapią.

 

 

Czynniki wpływające na spadek libido u kobiet

Na problemy związane z niskim libido u kobiet nakłada się szereg czynników psychologicznych związanych z pracą i domem. Obok kwestii emocjonalnej występuje szereg innych przyczyn niskiego libido u kobiet o podłożu medycznym. Zmniejszone libido u kobiet to kwestia zmian hormonalnych jak menopauza, ciąża i karmienie piersią, ale także choroby tarczycy. Oprócz tego nie bez znaczenia jest ilość porodów naturalnych, a także niektóre zabiegi chirurgiczne u kobiet jak mastektomia, histerektomia, które wiążą się z pogorszeniem wizerunku własnego ciała.

 

Dodatkowo wraz z wiekiem mogą pojawić się inne dolegliwości jak inkontynencja (problem z nietrzymaniem moczu), częstsze infekcje intymne. Ogromne znaczenie mają również choroby ginekologiczne jak endometrioza i mięśniaki macicy, które mogą przełożyć się na szereg dolegliwości podczas stosunku jak ból, suchość, podrażnienie. Dlatego seks i zdrowie intymne są ze sobą nierozerwalnie związane. Wiele kobiet boryka się również z trudnościami w osiągnięciu orgazmu, dlatego ograniczona satysfakcja ze współżycia negatywnie wpływa na chęć regularnych zbliżeń.

 

 

Spadek libido u mężczyzny - przyczyny

Ograniczone libido u mężczyzn często wynika z zaburzeń erekcji, którą definiuje się jako niemożność do osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia stosunku płciowego. Problem libido u mężczyzn wynika m.in. z przerostu prostaty oraz niskiego poziomu testosteronu

 

Czy występuje zależność libido u mężczyzn a wiek? Mężczyźni podobnie jak kobiety również zmagają się ze spadkiem produkcji hormonów płciowych wraz z upływem lat. Spadek testosteronu (andropauza) jest jedną z przyczyn spadku libido u mężczyzn i może wiązać się z zaburzeniami wzwodu, osłabieniem fizycznym oraz obniżeniem zadowolenia życia seksualnego. Warto jednak rozgraniczyć dwa fakty - niski popęd nie jest synonimem dla zaburzeń erekcji.

 

Brak ochoty na współżycie u mężczyzn to również brak akceptacji własnego ciała. Przyczyny takiego stanu u mężczyzn to np. ginekomastia związana ze stosowaniem niektórych leków. Na barkach mężczyzny leży również odpowiedzialność wiążąca się z zapewnieniem określonego poziomu przyjemności drugiej stronie, co niejako naraża na stres i obawy związane z niespełnieniem oczekiwań np. z powodu przedwczesnego wytrysku.

 

Więcej informacji dowiesz się z artykułu: Impotencja - co to? Jak można ją leczyć?

 

Brak ochoty na seks u kobiet i mężczyzn - inne czynniki

Brak libido, ochoty na współżycie w wieku 40 lat i więcej może wynikać z obecności chorób przewlekłych. Istotne znaczenie mają choroby związane z układem sercowo-naczyniowym jak nadciśnienie i choroby serca. Znaczący wpływ na życie seksualne ma również cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, zespół przewlekłego zmęczenia, choroby nerek. Nie bez znaczenia są stosowane leki jak antydepresanty z grupy SSRI, ale również leki hipotensyjne, hormonalne (doustna antykoncepcja), antyhistaminowe, przeciwlękowe, które obniżają ochotę na seks.

 

Bardzo istotną kwestią są również przyczyny psychologiczne związane z brakiem libido. Są to m.in. niska samoocena związana z nadwagą, negatywne doświadczenia seksualne, zaburzona więź emocjonalna w związku.

 

 

Poziom libido a styl życia

Prowadzony styl życia ma ogromne znaczenie dla poziomu libido. Istotna w tym aspekcie jest dieta - powinna zawierać składniki, które będą zwiększać popęd seksualny. Kluczowe wśród nich są niezbędne witaminy (m.in. z grupy B), minerały (magnez, selen, cynk), nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany złożone i antyoksydanty. 

 

Ważnym składnikiem w diecie mężczyzn jest cynk, który wspiera syntezę testosteronu. Oprócz tego znaczenie dla libido mają również flawonoidy wspierające krążenie krwi w okolicach narządów płciowych, które odpowiadają za osiągane doznania. Nie można zapominać, że dieta ma znaczenie dla wagi, a z kolei otyłość i nadwaga wiąże się z ograniczeniami akceptowalności swojego ciała w tym z fizycznymi przeszkodami.

 

Bez znaczenia nie pozostaje regularny trening, ćwiczenia fizyczne, które zapewniają wysoki poziom energii w ciągu dnia, co może zwiększyć aktywność seksualną. Wiadomo również, że palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu może skutecznie uziemić możliwości sypialnianych igraszek (nie sprzyjają wydolności oddechowej, a w przypadku mężczyzn osiągnięciu lub utrzymaniu wzwodu).

 

Ograniczona chęć na seks to kwestia nieco bardziej przyziemnych czynników. Wśród nich wymienia się tempo życia, wydłużająca się lista obowiązków, niewłaściwa higiena snu, brak wolnego czasu na odpoczynek. Dlatego warto przemyśleć jak zorganizować kwestię snu, relaksu, domowych i pracowniczych obowiązków, a w tym wszystkim znaleźć czas na zbliżenie z partnerem. Jak podnieść libido u kobiety i mężczyzny? Poniżej gotowe rozwiązania.

 

 

Jak zwiększyć libido - domowe sposoby

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni nastrój w domu, który będzie sprzyjać swobodnej i romantycznej atmosferze. Dlatego też stworzone przez Was rytuały miłosne mogą wzmocnić chęć i częstość intymnych zbliżeń. Można sięgać po procenty, ale w umiarkowanej ilości. Wskazany jest kieliszek czerwonego wina lub szampana. Jak wiadomo wiele produktów to prawdziwe afrodyzjaki, dlatego warto pomyśleć o czekoladzie, truskawkach czy owocach morza. Nic nie stoi również na przeszkodzie wspólnej kąpieli czy prysznicu, który będzie poprzedzony wspólnym treningiem, medytacją, słuchaniem muzyki. Postarajcie się stworzyć listę aktywności, która działa pobudzająco na zmysły jak relaksujący masaż z użyciem ulubionych olejków, świec do masażu. Oprócz tego pamiętajcie o potrzebach obu stron - lubrykanty czy żele intymne zadbają o wspólne zdrowie, ale i przyjemność.


 

Preparaty na potencje dla mężczyzn

     

     

    Jak podnieść libido - zioła, tabletki

    Obecnie dostępnych jest szereg produktów jak tabletki na libido i potencję z przeznaczeniem dla kobiety i mężczyzn. Wiele z nich to substancje roślinne, zioła i pozyskane z nich wyciągi. Jedną z bardziej znanych roślin podnoszących funkcje seksualne jest korzeń maca (znany jako żeń-szeń peruwiański) i żeń-szeń właściwy. Są to składniki często występujące w środkach na libido dla kobiet i mężczyzn.

     

    Istotne znaczenie na potencję mają również aminokwasy jak L-arginina i L-cytrulina, które zwiększają możliwości przepływu krwi m.in. przez narządy płciowe. Wykorzystują do tego celu tlenek azotu, który jest składnikiem rozkurczającym naczynia i ułatwia napływ krwi do ciał jamistych członka. Jak się okazuje środek ten może wzmocnić jego twardość, co może przełożyć się na obustronne zadowolenia. Warto zaznaczyć, że L-cytrulina to często składnik tabletki na libido połączony z korzeniem maca i żeń-szeniem.

     

    W leczeniu niskiego libido związanego z zaburzeniami erekcji wymienia się takie substancje jak sildenafil czy tadalafil, które są typowymi środkami wzmacniającymi erekcję. Obecnie występuje wiele leków zawierających te substancje w różnych dawkach i wielkościach opakowania dostępnych bez recepty a są to np. Tadalafil Maxon, Maxon Forte czy Maxon Active. Po zastosowaniu tego typu preparatu oraz stymulacji seksualnej nie powinno być problemu z osiągnięciem wzwodu już po kilkunastu minutach. Warto pamiętać, że niekiedy zaburzenia erekcji wymagają specjalistycznego leczenia. 

    Bibliografia

    1. Lew-Starowicz, Z., Skrzypulec, V. and Beisert, M. (2015) Podstawy seksuologii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 
    2. Allahdadi, K., Tostes, R. and Webb, R. (2009) “Female sexual dysfunction: Therapeutic options and experimental challenges,” Cardiovascular & Hematological Agents in Medicinal Chemistry, 7(4), pp. 260–269. Available at: https://doi.org/10.2174/187152509789541882
    3. Chen, L. et al. (2019) “Male sexual dysfunction: A review of literature on its pathological mechanisms, potential risk factors, and herbal drug intervention,” Biomedicine & Pharmacotherapy, 112, p. 108585. Available at: https://doi.org/10.1016/j.biopha.2019.01.046.

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Jak poprawić erekcję?
      potencja
      Jak poprawić erekcję? Tabletki na erekcję oraz domowe sposoby na poprawę życia seksualnego

      Wielu mężczyzn ocenia zdolność osiągania erekcji jako wyznacznik męskości. Stres, tempo życia sprawia, że wielu z nich coraz częściej zaczyna doświadczać problemów z osiągnięciem wzwodu. Dlatego temat zaburzeń erekcji i niekiedy jego powszedniość nie powinna dziwić. W tym artykule stawiamy “kawę na ławę” i bez ogródek opowiemy o problemach z erekcją. Wskazujemy też jak można poradzić sobie z problemem i poprawić jakość współżycia.   

    • Impotencja
      potencja
      Impotencja - co to? Jak można ją leczyć?

      Brak erekcji oraz problemy z utrzymaniem wzwodu występują powszechnie u mężczyzn w różnym wieku. Obecnie można je jednak skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny impotencji? Jakie elementy stylu życia zwiększają ryzyko jej pojawienia się? Jak leczyć impotencję?

    • Antykoncepcja - wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać!
      antykoncepcja
      Antykoncepcja - wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać!

      Tabletki hormonalne, wkładki, zastrzyki i krążki antykoncepcyjne to tylko jedne z wielu metod antykoncepcji. Czym się różnią? Jaka jest ich skuteczność? Które metody antykoncepcji są w pełni odwracalne, a które mogą być trwałe?