Jak poprawić erekcję? Tabletki na erekcję oraz domowe sposoby na poprawę życia seksualnego

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Wielu mężczyzn ocenia zdolność osiągania erekcji jako wyznacznik męskości. Stres, tempo życia sprawia, że wielu z nich coraz częściej zaczyna doświadczać problemów z osiągnięciem wzwodu. Dlatego temat zaburzeń erekcji i niekiedy jego powszedniość nie powinna dziwić. W tym artykule stawiamy “kawę na ławę” i bez ogródek opowiemy o problemach z erekcją. Wskazujemy też jak można poradzić sobie z problemem i poprawić jakość współżycia.   

Jak poprawić erekcję? Tabletki na erekcję oraz domowe sposoby na poprawę życia seksualnego
źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Spis treści

Wzwód, erekcja to fizjologiczna zdolność, która wiąże się z napływem krwi do narządu wyposażonego w ciała jamiste – penisa (członka). W efekcie nasilony napływ i ograniczony odpływ nadają takie cechy fizyczne jak jego powiększenie i usztywnienie. Erekcja penisa umożliwia odbycie stosunku płciowego. Zjawisko fizjologiczne, jakim jest osiągnięcie wzwodu (erekcji) wymaga współpracy wielu układów m.in. układu nerwowego, naczyniowego i hormonalnego. 


Jaki jest biochemiczny mechanizm wzwodu? 

Erekcja zależy od produkcji takich składników jak tlenek azotu (NO) i cykliczny monofosforan guanozyny (cGMP) oraz aktywności enzymu jak fosfodiesteraza typu 5 (PDE 5). Co te 3 tajemniczo brzmiące składowe mają wspólnego z możliwością osiągnięcia wzwodu? Odpowiadają one za dopływ krwi do ciał jamistych prącia poprzez naczynia krwionośne. Krew wpływa do rozluźnionych ciał jamistych prącia. Struktury te naciskają na żyły prącia, co tym samym blokuje przedwczesny odpływ krwi i umożliwia utrzymanie wzwodu.  
 
Zdolność do napełnienia ciał jamistych jest zależna od tlenku azotu i cGMP. Jaka jest ich rola? 

  • Tlenek azotu odpowiada za rozkurcz naczyń krwionośnych, jego ilość jest zależna od poziomu testosteronu we krwi.  
  • Cykliczny monofosforan guanozyny (cGMP) jest składnikiem odpowiedzialnym za rozkurcz elementów mięśniowych obecnych w naczyniach i ciałach jamistych, co umożliwia napływ krwi do prącia. 

 

Aktywność cGMP i jego rozkład jest natomiast zależy od aktywności wspomnianego enzymu PDE 5. Zmniejsza on stężenie cGMP w wyniku rozkładu, co utrudnia utrzymanie erekcji. Kiedy zahamujemy działanie enzymu (leki na erekcję z sildenafilem i tadalafilem) uda się utrzymać erekcję dłużej. 
 
Zjawisko ustępowania wzwodu po ejakulacji jest zjawiskiem fizjologicznym. Zaburzeniem jest sytuacja, gdy wzwód prącia słabnie w czasie aktywności przez szczytowaniem. Zaburzenia erekcji są najczęściej występującą dysfunkcją seksualną u mężczyzn. 


Zaburzenia erekcji - rodzaje, przyczyny 

Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji? Zaburzenia wzwodu (erekcji) to najczęściej wieloczynnikowy problem, który może mieć podłoże naczyniowe, hormonalne, związane ze stosowaniem niektórych leków, ale i funkcjonalnością wielu narządów np. wątroby. Przyczyny zaburzeń erekcji można podzielić na 3 podstawowe grupy – związane ze stosowaniem leków, chorobami oraz inne. 
 
 

  • Stosowanie niektórych leków może być przyczyną zaburzeń erekcji. Wśród tych leków wymienia się antydepresanty (np. SSRI jak fluoksetyna, citalopram lub inhibitory MAO, a także TLPD), leki hipotensyjne (np. z grupy beta-adrenolityków), niesteroidowe leki przeciwzapalne, neuroleptyki, diuretyki tiazydowe, spironolakton, klonidyna, leki antyalergiczne, anksjolityki, steroidy anaboliczne, leki na przerost prostaty.
  • Cześć chorób stanowi przyczynę w trudności utrzymania lub osiągnięcia erekcji. Tymi chorobami są nadciśnienie, choroba wieńcowa, cukrzyca i angiopatia cukrzycowa, miażdżyca, andropauza (niedobór testosteronu), hipogonadyzm, hiperprolaktynemia, niewydolność nerek i wątroby, przerost prostaty, anemia, hiperlipidemia. Należy włączyć tutaj również depresję, zaburzenia lękowe i inne zaburzenia psychiczne. Znaczenie mają choroby organiczne prącia i struktur biorących udział w erekcji (np. choroba Peyroniego).
  • Inne czynniki to np. używki (narkotyki, papierosy, alkohol), brak aktywności fizycznej, bezdech senny, zbyt wysoka masa ciała, niska jakość snu, stres oraz starszy wiek (np. nasilające się problemy krążeniowe, spadek produkcji testosteronu, procesy starzenia się). 

 

Czy wszystkie zaburzenia erekcji są takie same?

Jak się okazuje nie. Wymienia się różne rodzaje zaburzeń wzwodu. Może być to całkowita niezdolność do uzyskania erekcji, niezdolność do uzyskania wystarczającej erekcji umożliwiającej odbycie stosunku lub niezdolność do dość długiego utrzymania erekcji.  
 

Problem ze wzwodem nasila się znacznie u mężczyzn po 40. roku życia. Chociaż zaburzenia te dotykają również coraz młodszych mężczyzn, bo już po 30. roku życia.

 

 

Zależnie od źródła statystycznego, do którego sięgniemy zaburzenia erekcji mogą dotykać 50% mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Dlatego opracowania podejmujące temat jak problemy ze wzwodem czy z erekcją są tak często wyszukiwane. Słaba erekcja to dla wielu mężczyzn oznaka słabości i wstydliwy problem. Podpowiadamy jak ją leczyć. 

 

Sposoby na problemy z erekcją 

Sposobów na erekcję jest całe mnóstwo, grunt to znaleźć ten skuteczny! Pierwsze kroki w walce z problemem to zmiana stylu życia, a mianowicie odrzucenie alkoholu oraz papierosów, które są czynnikami zaburzającym ten proces. Ważna jest również właściwa dieta, która może być uzupełniona o zioła oraz inne domowe sposoby na wzwód (erekcję).  

 

Domowe sposoby na erekcję - dieta

Chcąc wesprzeć prawidłową erekcję warto zastanowić się nad codziennym menu. Dobrze gdy znajdą się w nim produkty na erekcję. Takimi substancjami, które wspierają osiągnięcie i utrzymanie erekcji są L-arginina i L-cytrulina. Aminokwasy te znajdują się w wielu produktach spożywczych np. arbuzach. Oprócz tego warto wymienić cynk (znajdziesz go w nasionach dyni), kwasy omega-3, które wspierają gospodarkę lipidową, krążenie krwi i przeciwdziałają miażdżycy oraz antyoksydanty jak witamina E i selen. Co zatem jeść, aby cieszyć się długą erekcją? Są to ryby morskie, oleje roślinne (olej lniany, awokado). Pomocne mogą być również orzechy (najbardziej włoskie), nasiona dyni, słonecznik. Część osób może zdziwić się, ale stosowanie alkoholu w małej ilości (warto wybrać ten wartościowy) może pozytywnie wpłynąć na uwalnianie tlenku azotu, co sprzyja erekcji. Godnym uwagi trunkiem jest z pewnością wino, które zawiera sporą pulę polifenoli o właściwościach antyoksydacyjnych i wspierających krążenie. 

 

Preparaty wspomagające potencję

     

    Suplementy diety a problem z erekcją 

    Co stosować na erekcję? Można sięgnąć po suplementy diety, których składniki wspierają funkcje seksualne jak np. osiągnięcie erekcji. Największe znaczenie wśród składników mają: 

     

    • L-cytrulina i L-arginina - aminokwasy, które są substratami do syntezy tlenku azotu – składnik ten jak wspomniano wcześniej odpowiada za lepsze krążenie i wypełnienie ciał jamistych członka krwią, a w efekcie wzwód,
    • ziele damiana (turnera rozpostarta) - wspiera libido, poziom hormonów, a także podnosi energię,
    • korzeń żeń-szenia - wspiera poziom energii, poprawia jakość spermy, zwiększa syntezę tlenku azotu, produkcję hormonów płciowych,
    • korzeń maca, inaczej pieprzyca peruwiańska wspiera funkcje seksualne u mężczyzn i kobiet, jest cennym źródłem wielu witamin i minerałów,
    • buzdyganek naziemny - zawiera pochodną męskiego hormonu płciowego, uznawany za afrodyzjak, wspiera erekcję
    • cynk - jeden z minerałów przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, który wspiera syntezę testosteronu. 
       

    Znaczenie dla życia seksualnego mężczyzn ma DHEA. To jeden z hormonów nadnerczy, który działa androgennie (może ulec przemianie do testosteronu). Z wiekiem jego poziom zaczyna spadać, najczęściej po 30. roku życia. Stosowanie DHEA w stanach niedoboru może poprawić życie erotyczne - łagodzi zaburzenia erekcji i wspiera aktywność seksualną. Preparaty z DHEA są dostępne w Polsce jako lek do stosowania u mężczyzn w andropauzie, ale również jako suplementy diety. 

     

    Viagra bez recepty na erekcję 

    Jak lekami można poprawić erekcję? Jednym z nich jest DHEA, o którym wspomniano wyżej. Nie mniej jednak największą popularnością cieszą się środki na bazie sildenafilu, który od kilku lat dostępny jest bez recepty. Inną substancją dostępną bez recepty na zaburzenia wzwodu jest tadalafil. Oba związki należą do inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 - hamują rozkład cGMP przedłużając utrzymanie erekcji.  
     
    Sildenafil i tadalafil są substancjami wskazanymi do leczenia zaburzeń erekcji u dorosłych mężczyzn. Różnią się jednak kilkoma kwestiami jak: 

     

    • czas działania - sildenafil działa przez 4-6 godzin, tadalafil do 36 godzin, co można tłumaczyć okresem półtrwania 17,5 godziny dla tadalafilu i 3-4 godziny dla sildenafilu,
    • tadalafil określa się jako inhibitor drugiej generacji, sildenafil był pierwszym lekiem z tej grupy,
    • obie substancje mają różne dawki terapeutyczne - sildenafil to przedział 25, 50 i 100 mg (wyłącznie na zlecenie lekarza), z kolei tadalafil - 10 lub 20 mg,
    • sildenafil jest obecny dłużej na rynku leczniczym (od 1998 roku), z kolei tadalafil od 2003,
    • pokarm i alkohol nie wpływają na działanie tadalafilu, w przypadku sildenafilu pokarm opóźnia działanie leku, a alkohol je osłabia,
    • większą selektywnością działania charakteryzuje się tadalafil – oznacza to, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (zaburzenia widzenia) po jego zastosowaniu niż po zażyciu sildenafilu. 
       

    Mimo różnic tadalafil i sildenafil bez recepty na problem z erekcją mają kilka wspólnych cech: 

    • oba wykazują ten sam mechanizm działania, 
      stosuje się je doustnie (zależnie od dostępnej formulacji są to tabletki powlekane lub rozpadające się w jamie ustnej)
    • efekt terapeutyczny obu leków występuje średnio po 30-60 minutach od przyjęcia,
    • do osiągnięcia wzwodu po zastosowaniu leku konieczna jest stymulacja seksualna. 
       
       

    Leki na zaburzenia erekcji i suplementy diety wspierające funkcje seksualne znajdziesz w kategorii libido i potencja. 


    Jak wydłużyć stosunek? 

    Jednym z problemów, z jakim mają do czynienia mężczyźni to przedwczesny wytrysk. Zapewne wielu zastanawia się nad możliwościami wydłużenia stosunku czyli mówiąc wprost “jak szybko nie dochodzić”? Jak można walczyć ze wczesną ejakulacją (wytryskiem)? Można sięgnąć po produkty bez recepty na bazie lidokainy. Mają one postać spray’u, który aplikuje się bezpośrednio na penisa. Alternatywą są prezerwatywy przedłużające stosunek, które zawierają substancję znieczulającą miejscowo dzięki czemu opóźnia się wystąpienie ejakulacji. Oprócz tego lekiem wydłużającym możliwości współżycia są sildenafil i tadalafil, które ułatwiają ponowne osiągnięcie erekcji przez kilka godzin.

     

    Poprawa życia seksualnego 

    Jak można dodatkowo wspomóc życie erotyczne? Warto pamiętać o kilku aspektach, które można zmienić na co dzień. Wbrew pozorom możliwości jak poprawić erekcję i życie seksualne jest wiele. Co więcej nie ograniczają się one jedynie do leków czy tabletek na wzwód. Niekiedy rozwiązaniem jest przestrzeganie kilku reguł związanych m.in. ze zdrowym trybem życia. Są to: 

     

    • świadomość czasu jaki musisz poświęcić na wykonywanie pewnych czynności – brzmi to okropnie, ale czas na zbliżenia też musi się znaleźć; nie u wszystkich udaje spontaniczne współżycie,
    • rozwaga w spożyciu alkoholu - jeśli masz problemy z ciśnieniem, poziomem cukru wypicie piwa może sprawić, że możesz mieć problem z osiągnięciem erekcji
    • zdrowe jedzenie wspiera krążenie, zdolności antyoksydacyjne organizmu, właściwy poziom cholesterolu czy cukru, a także funkcje seksualne 
      profilaktyczne badania w kierunku ciśnienia, chorób serca, a także prostaty - łagodny przerost prostaty może utrudniać osiągnięcie erekcji, dlatego zadbaj o nią zawczasu; podobnie jest w przypadku innych chorób,
    • odpowiednia waga i ćwiczenia to klucz do zdrowia oraz silnej erekcji. 
       

    Wsparciem dla życia seksualnego jest również dobór właściwego lubrykantu. Żel intymny może pomóc w osiągnięciu orgazmu, sprzyja penetracji i zwiększa komfort podczas stosunku. Oprócz tego można rozważyć zmianę prezerwatyw na te bardziej wyszukane, np. prezerwatywy prążkowane (więcej znajdziesz w kategorii antykoncepcja). Jak mieć lepszy orgazm? Warto użyć do tego celu wyobraźni i zapewnić spokój oraz czas, które pomogą wprowadzić odpowiedni nastrój. 
     
    Oczywiście, kiedy suplementy i leki na erekcję nie pomagają, a lista domowych metod już się wyczerpała, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeśli problem dotyczy wad anatomicznych prącia lub poważniejszych schorzeń konieczna jest interwencja specjalisty. Nowsze metody związane z łagodzeniem zaburzeń erekcji to iniekcje do ciał jamistych i implanty prącia. Niekiedy konieczna jest również psychoterapia.  

     

    Przeczytaj i dowiedz się więcej o antykoncepcji w artykule: Antykoncepcja - wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać! 

    Bibliografia

    1. Clark, M., Kumar, P., Lukas, W., Szetela, B., & Szymczak, A. (2018). Kumar & Clark diagnostyka i terapia w praktyce lekarskiej. Wrocław: Edra Urban & Partner. 
    2. Moyad, M., Babicz, K., & Lee, J. (2016). Przewodnik po świecie suplementów. Łódź: Galaktyka. 
    3. Yafi, F.A. et al. (2016) “Erectile dysfunction,” Nature Reviews Disease Primers, 2(1). Available at: https://doi.org/10.1038/nrdp.2016.3.  
    4. Pastuszak, A.W. (2014) “Current diagnosis and management of erectile dysfunction,” Current Sexual Health Reports, 6(3), pp. 164–176. Available at: https://doi.org/10.1007/s11930-014-0023-9.  
    5. Charakterystyka produktów leczniczych: Viavardis, Spedra, Tadalafil Maxon, Maxon 25 mg, Maxon Forte 50 mg. 

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • jak zwiększyć libido
      libido
      Jak zwiększyć libido, czyli co zrobić, aby mieć ochotę na seks?

      Niskie libido, brak ochoty na seks to zjawisko, które może wystąpić okresowo, problem pogłębia się wraz z upływem lat. Nie mniej jednak występuje wiele czynników, które przekładają się na siłę popędu seksualnego u kobiet i mężczyzn. Dlatego warto wiedzieć co go obniża, a także jak walczyć z niskim libido. Metod walki o lepszy seks jest wiele. Można spróbować domowych sposobów i wspomóc się gotowymi rozwiązaniami z apteki jak tabletki i zioła bez recepty na potencję i libido.

    • Impotencja
      potencja
      Impotencja - co to? Jak można ją leczyć?

      Brak erekcji oraz problemy z utrzymaniem wzwodu występują powszechnie u mężczyzn w różnym wieku. Obecnie można je jednak skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny impotencji? Jakie elementy stylu życia zwiększają ryzyko jej pojawienia się? Jak leczyć impotencję?

    • Antykoncepcja - wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać!
      antykoncepcja
      Antykoncepcja - wszystko co chcesz wiedzieć, ale boisz się zapytać!

      Tabletki hormonalne, wkładki, zastrzyki i krążki antykoncepcyjne to tylko jedne z wielu metod antykoncepcji. Czym się różnią? Jaka jest ich skuteczność? Które metody antykoncepcji są w pełni odwracalne, a które mogą być trwałe?