Impotencja - co to? Jak można ją leczyć?
magister farmacji
Brak erekcji oraz problemy z utrzymaniem wzwodu występują powszechnie u mężczyzn w różnym wieku. Obecnie można je jednak skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny impotencji? Jakie elementy stylu życia zwiększają ryzyko jej pojawienia się? Jak leczyć impotencję?
Brak erekcji oraz problemy z utrzymaniem wzwodu występują powszechnie u mężczyzn w różnym wieku. Obecnie można je jednak skutecznie leczyć. Jakie są przyczyny impotencji? Jakie elementy stylu życia zwiększają ryzyko jej pojawienia się? Jak leczyć impotencję?
Impotencja - co to? Impotencja to inaczej zaburzenia erekcji. Samo słowo “impotencja”, ze względu na negatywne odczucia które wywołuje, obecnie nie jest już zbyt często używane. Stosuje się określenie “zaburzenia erekcji” (“erectile dysfuniction” - ED) lub “zaburzenia wzwodu”. Na potrzeby artykułu, w jego treści będzie jednak pojawiać się słowo “impotencja”.
Zaburzenia erekcji występują powszechnie. Dotyczą co 3. mężczyzny w wieku 40 lat. Wraz z wiekiem, częstość występowania tego zaburzenia zwiększa się. Zmaga się z nim zdecydowana większość 70-latków. Pod koniec ubiegłego stulecia impotencja u mężczyzn dotykała ok. 150 milionów osób na świecie. Szacuje się, że w roku 2025 liczba ta przekroczy 320 milionów. Wynika to zarówno ze starzenia się populacji, jak i prowadzonego trybu życia oraz chorób cywilizacyjnych, które dotyczą coraz większej ilości osób.
Impotencja - zaburzenia erekcji to problem z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu, który jest potrzebny do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Można spotkać się też z określeniem “impotencja kobieca”. Impotencja u kobiet odnosi się do spadku lub braku libido (więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak zwiększyć libido, czyli co zrobić aby mieć ochotę na seks?, trudności z utrzymaniem podniecenia lub osiągnięciem orgazmu, a także innego rodzaju problemów, które utrudniają lub uniemożliwiają odczuwanie zadowolenia z życia seksualnego.
Impotencja - objawy
Erekcja podlega regulacji wielu różnym substancjom chemicznym. Największe udział przypisuje się tlenkowi azotu. Umożliwia on rozluźnienie mięśni gładkich prącia, co wpływa na swobodny napływ krwi do penisa i powiększenie ciał jamistych. Ich objętość jest na tyle duża, że wywiera ucisk na naczynia, które umożliwiają odpływ krwi z prącia. Dzięki temu wzwód jest potęgowany i może być utrzymany przez cały czas potrzebny do odbycia stosunku płciowego.
Impotencja - objawy mogą mieć różną postać. Czasami jest to zupełny brak erekcji i możliwości uzyskania wzwodu. W innym przypadku, wzwód może być osiągnięty, ale na zbyt krótki czas aby odbyć satysfakcjonujący stosunek. Impotencja jest dla wielu osób bardzo krępującym problemem. Część specjalistów uważa nawet, że jest to aktualnie najbardziej niezdiagnozowane i nieleczone zaburzenie natury medycznej.
Zaburzenia erekcji często odbijają się na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Impotencja u mężczyzn, a także impotencja u kobiet może skutkować odczuwaniem lęku, niepokoju, spadkiem samooceny i poczuciem zawstydzenia. Mogą rozwinąć się również zaburzenia nastroju, w tym depresja.
Przyczyny braku erekcji
Przyczyn impotencji jest wiele. Czynnikiem, który wpływa na potencję i na który jednocześnie nie mamy wpływu, jest wiek. Jak już zostało wspomniane, wraz z wiekiem, częstość zaburzeń erekcji zauważalnie rośnie. Inne przyczyny braku erekcji lub problemu z jej utrzymaniem to:
- palenie papierosów - widoczna jest zależność między ilością wypalanych dziennie papierosów, a nasileniem problemów ze wzwodem,
- nadużywanie alkoholu,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- inne choroby przewlekłe lub zaburzenia endokrynologiczne,
- przyjmowane leki,
- brak ruchu lub bardzo niska aktywność fizyczna,
- wady anatomiczne lub urazy prącia,
- przebyte operacje w obrębie miednicy.
Wymieniając przyczyny impotencji nie sposób pominąć czynników psychicznych. Nadmiar stresu, niskie poczucie własnej wartości i zaburzenia lękowe mogą również powodować lub nasilać problemy z erekcją. Istotna jest też relacja z partnerką. Zaburzenia erekcji rzadziej pojawiają się u mężczyzn, będących w zdrowej, intymnej i czułej relacji, w której partnerzy mają zbliżone potrzeby seksualne.
Brak erekcji lub inne problemy ze wzwodem mogą wynikać również z uzależnienia od pornografii i masturbacji. Częściej dotyczą też osób, które były zaniedbywane lub wykorzystywane w dzieciństwie.
Jak leczyć impotencję?
Zaburzenia wzwodu lub brak erekcji można skutecznie leczyć. Jeśli mężczyzna podejrzewa, jaka jest przyczyna impotencji, warto starać się wyeliminować problem (o ile jest to możliwe). Zaburzenia erekcji pojawiające się po rozpoczęciu terapii nowym lekiem, powinny skłaniać pacjenta do udania się do lekarza. Czasami możliwa jest zamiana leku, który powoduje zaburzenia wzwodu na inny, pozbawiony tego działania niepożądanego. Jeśli zaburzenia erekcji pojawiły się w czasie odczuwania silnego napięcia i stresu, próby ich zmniejszenia oraz wyciszenie i regeneracja organizmu mogą pomóc wyeliminować problem. Korzystne efekt powinno przynieść również rzucenie palenia (Podpowiadamy jak rzucić palenie i jakie niesie to korzyści dla zdrowia!.)
Jak leczyć impotencję? Najlepiej wielokierunkowo. Zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej aktywny może korzystnie wpłynąć na satysfakcję ze zbliżeń. Nie ma konkretnej diety na potencję, natomiast wiemy, że otyłość i nadwaga zwiększa ryzyko pojawienia się problemów z erekcją. Warto więc odżywiać się zdrowo, korzystając z wysokiej jakości produktów spożywczych, bogatych w składniki odżywcze i jednocześnie ubogich w cukry proste oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Istotne jest też skuteczne leczenie innych występujących chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, depresja, zaburzenia lękowe, a także zaburzenia hormonalne.
Jak pomóc mężowi z impotencją? Wspierając go i okazując mu zrozumienie. Warto zadbać o intymność w związku i jakość relacji. Można wspólnie zastanowić się nad przyczyną trudności z erekcją i sposobach na polepszenie życia seksualnego. Pamiętajmy również o możliwości udania się do seksuologa. Doświadczony specjalista pomoże znaleźć źródło problemu i dobierze najlepszą metodę jego leczenia.
Jak wybrać tabletki na potencję?
Jak leczyć impotencję? Metody terapii zaburzeń wzwodu są różne. Obecnie, bardzo popularne jest stosowanie na problemy z erekcją tabletek z sildenafilem lub tadalafilem. Leki na potencję z sildenafilem to m.in. Maxon, Mensil i Maxigra Go. Pod wpływem pobudzenia seksualnego, sildenafil poprawia dopływ krwi do tkanek prącia i ułatwia uzyskanie oraz utrzymanie wzwodu. Leki z sildenafilem zaczynają działać po ok. 25-30 minutach, a uzyskany efekt utrzymuje się najczęściej do 5 godzin.
Dostępne są też tabletki z tadalafilem (np. Tadalafil Maxon). Mechanizm działania tej substancji jest podobny do sildenafilu. Leki te różnią się jednak początkiem pojawienia się działania i czasem jego utrzymywania się. Efekt działania leku z tadalafilem pojawia się zazwyczaj w ciągu 20 minut od zażycia tabletki i trwa nawet do 36 godzin. Wybierając tabletki na potencję warto wziąć pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do konkretnego leku, a także częstość odbywania stosunków płciowych. Jeśli efekty leczenia nie będą zadowalające, zalecana jest wizyta u lekarza.
O farmakologicznych i domowych sposobach na zaburzenia wzwodu można przeczytać w artykule: Jak poprawić erekcję? Tabletki na erekcję oraz domowe sposoby na poprawę życia seksualnego.
Problemy z erekcją mają wiele przyczyn. Większa wiedza na temat wpływu różnorodnych czynników na seksualność pozwoli lepiej zrozumieć tą zależność i skuteczniej poradzić sobie z pojawiającymi się zaburzeniami erekcji. Te, na różnych etapach życia dotyczą większości mężczyzn. Brak lub nieodpowiednia edukacja seksualna, a także ciągle powielane błędne przekonania i przesądy seksualne, nie tylko zaburzają rzeczywisty obraz problemu, ale także mogą nasilać problem z potencją.
Bibliografia
- Lew-Starowicz Z., Historia i teraźniejszość - przełom w seksuologii spowodowany wprowadzeniem sildenafilu - pierwszego inhibitora PDE-5, Przegl Seks, 2015, 1 (41), 38-40
- Lew-Starowicz Z., Zaburzenia seksualne, Termedia, 2017
- Skrzypulec V., Walaszek A., Rozmus-Warcholińska W. i in., Nowe metody leczenia w aspekcie oczekiwań pacjentów dotkniętych problemem zaburzeń erekcji, Ginek Prakt, 2004, 12, 1, 16-22
- Zdrojewicz Z., Biega P., Rychter J., Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia, Seksuologia Polska, 2013, 11 (1), 29-39
- Dadej R., Zaburzenia wzwodu prącia - etiologia i leczenie, Przew Lek, 2002, 5, 7, 67-76
- Charakterystyki Produktów Leczniczych: Maxon, Tadalafil Maxon
Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.