Podpowiadamy jak rzucić palenie i jakie niesie to korzyści dla zdrowia!

Karina Braja
Karina Braja

magister farmacji

Palenie papierosów to silne uzależnienie psychiczne i fizyczne. Zerwanie z nim nie jest łatwe, o czym wiedzą doskonale palacze wielokrotnie próbujący rzucić palenie. Podpowiadamy, jak skutecznie przestać palić i co zrobić, aby nie wrócić do nałogu. Jak rzucić palenie domowymi sposobami? Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą wyjście z nałogu? Przeczytaj.

Podpowiadamy jak rzucić palenie i jakie niesie to korzyści dla zdrowia!
źródło: Obraz autorstwa Freepik
Spis treści

Przyczyny palenia papierosów - dlaczego codziennie sięgamy po papierosa?

Na początek warto zastanowić się, dlaczego ludzie palą papierosy. To ważne, bo często zmierzenie się z przyczyną palenia jest pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu.

 

  • Sposób na stres – zgodnie z przekonaniem, że wypalanie kolejnych papierosów w sytuacji stresowej uspokaja i pozwala zmniejszyć napięcie.
  • Radzenie sobie z trudnymi emocjami – „zajęcie czymś rąk” i głębokie oddechy uspokajają, dają poczucie ulgi i uśmierzają smutek, złość i lęk.
  • Nawiązanie relacji społecznych – dotyczy to szczególnie młodych ludzi, którzy „wspólne wyjście na dymka” traktują jako sposób na umocnienie swoich relacji z rówieśnikami i drogę do akceptacji w grupie. Wśród dorosłych palenie ułatwia komunikację, pomaga podtrzymać dialog, jest swego rodzaju rozrywką towarzyską.
  • Poprawa nastroju – nikotyna ma działanie pobudzające, poprawia koncentrację, a jednocześnie relaksuje i pozornie dodaje pewności siebie. „Palę, bo lubię” jest jedną z najczęstszych motywacji sięgnięcia po papierosa.
  • Wyraz buntu – szczególnie wśród młodych osób palenie papierosów wynika z potrzeby manifestowania swojej niezależności, potrzeby wolności i poszukiwania przygody.

 

Z czasem sięganie po papierosa przeradza się w uzależnienie psychiczne i fizyczne. Nikotyna jest narkotykiem, a organizm domaga się dostarczenia kolejnych jej porcji. W ten sposób rodzi się nałóg, a wyjście z niego wiąże się uświadomieniem sobie indywidualnych powodów sięgania po papierosa.

 

 

Sposoby na rzucenie palenia

Czy jest prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie? Tak jak skomplikowana jest motywacja do sięgania po papierosy, tak trudny jest mechanizm wyjścia z nałogu. Wiedzą to doskonale palacze, którzy wielokrotnie podejmowali próby rzucenia palenia. Nie mniej jednak nie warto się zniechęcać i należy próbować aż do skutku.

 

Do rzucenia palenia warto się dobrze przygotować i przemyśleć gruntownie swoją motywację. Praktyka pokazuje też, że zaprzestanie palenia z dnia na dzień, szczególnie u nałogowych palaczy, może zakończyć się fiaskiem i szybkim powrotem do uzależnienia. Warto małymi krokami wychodzić z nałogu, stopniowo zmniejszając liczbę wypalanych dziennie papierosów.

 

Trzeba pamiętać, że uzależnienie od nikotyny można z powodzeniem wyleczyć. Stosując niefarmakologiczne metody rzucania palenia, skup się na swojej motywacji do wyjścia z nałogu i korzyściach, które daje uwolnienie się od palenia. Pamiętaj, że pierwsze tygodnie bez papierosa mogą być szczególnie trudne i warto się na nie dobrze przygotować. Oto kilka sposobów:

 

  • Usuń z otoczenia wszelkie przedmioty kojarzące się z paleniem, wyrzuć wszystkie paczki papierosów.
  • Zaplanuj sposób, w jaki zastąpisz odruch palenia, np. popijanie wody, zajęcie rąk ołówkiem lub zabawką antystresową, miej przy sobie gumy bez cukru lub zdrowe przekąski.
  • Zwiększ aktywność fizyczną – z nieprzyjemnymi objawami odstawienia nikotyny można sobie radzić przez ruch. Aktywność odwraca uwagę od problemu, a dodatkowo może pomóc w oczyszczaniu organizmu.
  • Zmień dietę – zamiast 2-3 większych, zaplanuj 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia i pij więcej zdrowych płynów. To pozwoli skutecznie odwrócić uwagę od chęci sięgnięcia po papierosa.
  • Zaplanuj dobrze swój dzień, aby nie zostawiać wolnego czasu, który skłania do zapalenia papierosa.
  • Poproś o wsparcie osoby z otoczenia – codziennie chwal się kolejnym dniem bez papierosa, a w krytycznych momentach sprzymierzeńcy pomogą zwalczyć silną potrzebę sięgnięcia po papierosa.
  • Unikaj alkoholu i spotkań z innymi palaczami – to osłabia silną wolę i sprzyja powrotowi do nałogu.
  • Bądź dla siebie wyrozumiały i przygotuj się na sytuacje, które mogą skłonić do palenia. Zmęczenie i stres to główni winowajcy. Zawczasu zaplanuj, jak sobie z nimi poradzisz bez papierosa.
  • Nagradzaj się za kolejne dni bez papierosa, prowadź dzienniczek, notuj ile zostaje Ci w portfelu po każdym kolejnym tygodniu bez nałogu. Przeznacz te pieniądze na coś przyjemnego.

 

Wsparciem w walce z nałogiem są farmakologiczne środki na rzucenie palenia dostępne bez recepty.

 

 

Preparaty wspomagające walkę z nałogiem

     

     

    Korzyści z rzucenia palenia – odzyskaj zdrowie

    Rzucenie palenia to sposób na poprawę i ochronę nie tylko swojego stanu zdrowia, ale także zmniejszenie ryzyka rozwoju groźnych chorób u bliskich i osób z otoczenia palacza. Rzucenie palenia przyczynia się do zmniejszenia ryzyka sercowo-naczyniowego, tj. wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, tętniaków, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Już po roku od rzucenia palenia ryzyko zawału serca spada o połowę.

     

    Poprawia się wydolność oddechowa i zmniejsza prawdopodobieństwo rozedmy płuc i ostrych infekcji dróg oddechowych. Płuca osoby palącej i niepalącej znacznie się różnią. Potrzeba przynajmniej kilku miesięcy, podczas których organizm palacza stopniowo pozbywa się toksyn i nagromadzonych substancji z układu oddechowego. Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia wiąże się z występowaniem tzw. kaszlu palacza, który znika po kilku miesiącach. W tym czasie także znacznie poprawia się wydolność oddechowa.

    Co ważne, eliminując ze swojego życia papierosy, mamy szansę uchronić się przed wieloma nowotworami, w tym: rakiem płuc, krtani, gardła, jamy ustnej, trzustki, żołądka czy pęcherza moczowego. Ryzyko zachorowania na te nowotwory po 5 latach abstynencji zmniejsza się o połowę.

    Po zaprzestaniu palenia w organizmie już po kilku godzinach rozpoczynają się procesy zmian i regeneracji. Po 8 godzinach spada poziom tlenku węgla w organizmie, a po 38 godzinach zmysły smaku i węchu zaczynają działać normalnie. Po kilku tygodniach zauważalnie poprawia się kondycja fizyczna, wzmacnia się także układ krążenia.

     

    Odstawienie papierosów wpływa też na poprawę wyglądu. Polepsza się kondycja skóry i włosów. Ile regeneruje się skóra po rzuceniu palenia? Już po kilku tygodniach staje się lepiej nawilżona, oczyszczona i bardziej elastyczna. W kolejnych miesiącach niemal z tygodnia na tydzień widać różnicę w wyglądzie skóry.

     

     

    Rzucenie palenia - korzyści społeczne i finansowe

    Wyglądamy lepiej, czujemy się lepiej, a w portfelu pozostają spore kwoty - korzyści z rzucenia palenia są zauważalne niemal z dnia na dzień. Poza poprawą zdrowia, warto uświadomić sobie także inne pozytywne skutki rzucenia papierosów. Rezygnacja z palenia sprawia, że ładniej pachniemy, a nasze ubrania, oddech i całe otoczenie nie są przesiąknięte dymem. Choć początkowo nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale to znacznie ułatwia kontakty z innymi niepalącymi osobami.

     

    Jedną z głównych motywacji do rzucenia palenia jest aspekt finansowy. Obecnie każda paczka to spory wydatek, a paląc dużo i często można wydać na nałóg nawet kilkaset złotych miesięcznie. Możliwość zaoszczędzenia tej kwoty i wydania jej na coś przyjemnego dla siebie lub bliskich daje ogromną satysfakcję. Pozbycie się nałogu eliminuje też potrzebę nieraz desperackich zakupów i szukania nowej paczki, gdy wypalamy ostatniego papierosa. Stajemy się spokojniejsi i mamy lepszą kontrolę nad swoim czasem.

     

     

    Jak wytrwać jak najdłużej bez papierosów? Najtrudniejszy etap rzucania palenia

    Zaprzestanie palenia to jedno. Ale równie ogromną trudność sprawia wytrwanie w postanowieniu i trwałe wyjście z uzależnienia. Najtrudniejsze są pierwsze dwa tygodnie rzucania palenia, kiedy organizm odczuwa fizyczne skutki odstawienia i oczyszcza się. Ale dla wielu osób znacznie większym wyzwaniem jest uzależnienie psychiczne. Potrzeba nawykowego sięgnięcia po papierosa lub zapalenia w sytuacji stresowej lub „dla towarzystwa” są trudne do zwalczenia, zwłaszcza u osób, które długo paliły.

     

     

    Skuteczne rzucenie palenia - jak nie wrócić do nałogu?

    Co zatem zrobić, aby skutecznie przestać palić i nie wrócić do nałogu? Przede wszystkim warto poznać motywację, która skłania do sięgnięcia po papierosa. Identyfikacja przyczyny i znalezienie innego sposobu na poradzenie sobie z nią (ze stresem, z potrzebą „zajęcia rąk”, z lękami, z napięciem nerwowym) to pierwszy ważny filar, aby skutecznie wyjść z nałogu.

     

    Skuteczne rzucenie palenia wymaga też samokontroli i wsparcia bliskich. Musimy sami siebie pilnować, aby nie sięgnąć po papierosa, co jest szczególnie trudne w krytycznych sytuacjach. Można sobie to ułatwić eliminując okazje do zapalenia, usuwając wszelkie paczki papierosów z otoczenia oraz prosząc bliskich o wsparcie. Warto zakomunikować bliskim swoje postanowienie o rzuceniu palenia i poprosić o wyrozumiałość, szczególnie w pierwszym okresie po odstawieniu tytoniu.

     

    Kluczowe dla powodzenia wyjścia z uzależnienia jest powtarzanie sobie swojej motywacji do rzucenia palenia i przypominanie korzyści z tym związanych. Warto spisać je na kartce i mieć ją zawsze przy sobie. I sięgać po nią, szczególnie w sytuacji, gdy pojawia się ogromna potrzeba zapalenia papierosa. Zdrowie swoje i bliskich, możliwość zaoszczędzenia sporej kwoty i wydania jej na dawno odkładane marzenia, poprawa wyglądu – te korzyści są świetnym motywatorem, aby nie wracać do nałogu.

    Bibliografia

    1.       strona jakrzucicpalenie.pl (dostęp 13.12.2022)

    2.       Cekiera Cz., Tytoń, Wydawnictwo KUL, Lublin 2005, ISBN 83-7363-252-2.

    3.       ABC rzucania palenia (źródło: https://www.gov.pl/documents/292343/436711/ABC_rzucania_palenia-_ulotka.pdf/30624571-1ee7-0fe8-0fcb-f15de02ef45c, dostęp 13.12.2022)

    4.       Dicey, J.; Baker, P. Quit Smoking Timeline: What happens when you stop smoking? (źródło: https://www.allencarr.com/easyway-stop-smoking/quit-smoking-timeline/, dostęp: 14.12.2022)

    5.       Rzucenie palenia ułatwione – Public Health Agency (źródło: https://www.publichealth.hscni.net/sites/default/files/Stopping_smoking_made_easier_Polish_FINAL.pdf, dostęp 14.12.2022)

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Preparaty na rzucenie palenia- jak wybrać najlepszy sposób na wygranie walki z nałogiem?
      rzucanie palenia
      Preparaty na rzucenie palenia- jak wybrać najlepszy sposób na wygranie walki z nałogiem?

      Palenie papierosów to jeden z powszechniejszych nałogów. Chociaż niepalenie staje się coraz modniejsze to jednak wiele osób regularnie sięga po papierosy. Ze względu na szkodliwe działanie papierosów na organizm drogę do rzucenia palenia powinno się maksymalnie ułatwiać. Można w tym celu sięgnąć np. do metod farmakologicznych. Zależnie od stopnia uzależnienia, podpartego silną wolą, można zdecydować się na stopniowe zejście z nikotyny lub tabletki na rzucenie palenia wolne od nikotyny. Warto wiedzieć coś więcej na ich temat m.in. na czym polega ich działanie i jak długo się je stosuje.

    • Skutki palenia e-papierosów. Czy jest to rzeczywiście zdrowsza alternatywa dla tych tradycyjnych?
      papierosy
      Skutki palenia e-papierosów. Czy jest to rzeczywiście zdrowsza alternatywa dla tych tradycyjnych?

      E-papierosy to kolejna szkodliwa forma uzależnienia od nikotyny. Konsekwencja palenia tradycyjnych papierosów są znane od dawna. Jednak e-papierosy to stosunkowo nowa forma narażenia nie tyle na nikotynę, co na inne składowe wyrobu. E-papierosy sprawiły, że uzależnienie w grupie osób poniżej 18. roku życia jest większe. Jakie są skutki palenia e-papierosów u dzieci, młodzieży i dorosłych? Czy można powiedzieć, że e-papieros to zamiennik tradycyjnego papierosa? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na “palące” pytania związane z nałogiem z wykorzystaniem e-papierosów.