Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Lek Recigar stosuje się w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku Recigar jest wskazane w odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Końcowym celem stosowania leku Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.
Cytyzyna zawarta w leku Recigar to alkaloid roślinny (występujący m.in. w nasionach złotokapu), o budowie chemicznej podobnej do nikotyny, wywierający działanie na acetylocholinergiczne receptory nikotynowe.
Lek Recigar powinny przyjmować tylko osoby z poważnym zamiarem odzwyczajenia się od palenia tytoniu. Przyjmowanie leku i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny.
Średni czas przebywania leku Recigar w organizmie wynosi ok. 6 h.
Sposób użycia
Lek przyjmować z odpowiednią ilością wody.
Dawkowanie
Doustnie.
- Od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2 h (6 tabl. na dobę).
- Od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 2,5 h (5 tabl. na dobę).
- Od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabl. co 3 h (4 tabl. na dobę).
- Od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabl.co 5 h (3 tabl. na dobę).
- Od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabl. na dobę.
Należy zrezygnować z palenia nie później niż 5-tego dnia po rozpoczęciu terapii. Nie należy palić podczas trwania terapii ponieważ może to nasilić działania niepożądane. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy można na je rozpocząć ponownie. Jedno opakowanie leku (100 tabl.) wystarcza na pełną terapię; czas leczenia to 25 dni.
Szczególne grupy pacjentów. Ze względu na brak jest doświadczenia klinicznego nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania leku u osób podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
Nie zaleca się stosowania preparatu u osób w wieku poniżej 18 lat.
Wskazania
W odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego u osób, które chcą przestać palić. Celem stosowania leku jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niestabilna dławica piersiowa. Przebyty niedawno zawał serca. Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca. Niedawno przebyty udaru mózgu. Ciąża i karmienie piersią.
Skład
Substancją czynną leku jest cytyzyna. Każda tabletka zawiera 1,5 mg cytyzyny.
Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: Hypromeloza, mannitol, skrobia kukurydziana, krzemian glinowo-magnezowy, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.
Skład otoczki: AquaPolish P green Project 16712 [hypromeloza (E464), celuloza mikrokrystaliczna (E460), talk (E553b), glicerol, tytanu dwutlenek (E171), lak żółcieni chinolinowej (E104), lak indygotyny (niebieski 2) (E132)], aromat mentolowy proszek (SC552873), aspartam (E951)].
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Recigar, należy to omówić z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent ma chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, miażdżycę tętnic i inne choroby obwodowe naczyń krwionośnych, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobę refluksową przełyku, nadczynność tarczycy, cukrzycę, schizofrenii, niewydolność nerek i wątroby;
- jeśli pacjent jest osobą w wieku powyżej 65 lat.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia lekiem Recigar. Należy zwrócić się po poradę do lekarza.
Lek Recigar jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.
Stosowanie innych leków
Nie należy przyjmować leku Recigar razem z lekami przeciwgruźliczymi.
W niektórych przypadkach w wyniku zaprzestania palenia tytoniu, z użyciem lub bez użycia leku Recigar, konieczne może być dostosowanie dawek innych leków. Jest to szczególnie ważne, gdy pacjent stosuje leki zawierające teofilinę (stosowana w astmie), takrynę (stosowana w chorobie Alzheimera), klozapinę (stosowana w schizofrenii) i ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona). W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Obecnie nie wiadomo, czy Recigar może zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych działających ogólnoustrojowo. Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnoustrojowo powinny stosować dodatkową metodę barierową (np. prezerwatywę).
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane
Bardzo często: zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), zmiany nastroju, lęk, przyspieszenie akcji serca, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu), nudności, bóle mięśniowe.
Często: zawroty głowy, trudności w koncentracji, zwolnienie akcji serca, zwyżki ciśnienia tętniczego, wymioty, zmiany smaku, zaparcie, biegunka, wzdęcia, pieczenie języka, zgaga, wysypka, męczliwość, złe samopoczucie.
Niezbyt często: uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego, łzawienie, duszność, wzmożone odkrztuszanie, nadmierne ślinienie, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zmęczenie, wzrost aktywności aminotransferaz.
Adres producenta/dystrybutora
Pieńków,
ul. Mariana Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów k. W-wy
Polska
Kod EAN
5909991391294