Jak skutecznie leczyć infekcje intymne? Po jakie leki bez recepty warto sięgnąć?

Co wybrać - globulki czy maść na infekcję intymną? Jak leczyć grzybicę pochwy u dziewczynki, a jak u kobiet karmiących piersią? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące infekcji intymnych i leków, które można nabyć bez recepty.

Jak skutecznie leczyć infekcje intymne?
Spis treści

Kiedy leczyć infekcje intymne samodzielnie?

Coraz większa dostępność leków bez recepty na infekcje intymne powoduje, że coraz częściej kobiety próbują leczyć się samodzielnie. Zanim jednak sięgniemy po maść na pieczenie pochwy lub globulki na grzybicę pochwy, warto zastanowić się, czy odczuwane objawy rzeczywiście mogą być wynikiem infekcji intymnej, a nie zwykłego podrażnienia.

 

Dolegliwości, które pojawiają się przy infekcji intymnej to:

 

  • swędzenie, pieczenie okolic intymnych,
  • obrzęk warg sromowych,
  • zaczerwienienie,
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
  • ból podczas stosunku, najczęściej o charakterze kłującym,
  • upławy - przy infekcji bakteryjnej mają zazwyczaj charakterystyczny “rybi” zapach, a przy infekcji grzybiczej zwykle są bezzapachowe o serowatej konsystencji.
     

Infekcje intymne rozwijają się często. Zdecydowana większość kobiet doświadcza ich przynajmniej raz w ciągu życia. Skuteczne leki na infekcje intymne dostępne bez recepty są przyczyną coraz częstszych prób samodzielnego leczenia. W pewnym przypadkach, konieczna jest jednak wizyta u lekarza. Dotyczy to przede wszystkim kobiet mających mniej niż 16 lub więcej niż 60 lat, kobiet w ciąży oraz pacjentek u których infekcje często nawracają.

 

Samodzielne leczenie infekcji intymnej można prowadzić, jeśli w przeszłości lekarz zdiagnozował przynajmniej raz tą chorobę, a obecnie kobieta odczuwa bardzo podobne objawy. Wówczas ze stosunkowo dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że przyczyną jest ta sama grupa patogenów (np. bakterie lub grzyby). Stosowanie leków na infekcje intymne bez recepty jest możliwe, o ile stan ogólny pacjentki jest dobry. Pojawienie się bowiem dodatkowych objawów, takich jak gorączka, nudności, silny ból brzucha lub krwawienie z pochwy zawsze powinno skłaniać kobietę do konsultacji z ginekologiem. Wizyta u lekarza jest konieczna również wtedy, gdy mimo stosowania leków na infekcję intymną bez recepty, nie przynoszą one poprawy w ciągu 7 dni.

 

Co na infekcje intymne dostępne jest bez recepty?

Jak leczyć infekcje intymne i co na infekcje pochwy dostępne jest bez recepty? W zależności od tego, czy jest to infekcja grzybicza czy bakteryjna, stosuje się inne preparaty. Przy stanie zapalnym pochwy, wywołanym przez grzyby, skuteczne są leki z klotrimazolem i fentikonazolem. Klotrimazol znajduje się kremie Clotrimazolum, który przeznaczony jest jedynie do stosowania zewnętrznego, a także w kremie Clotidal, który wprowadza się dopochwowo. Substancję tą znajdziemy też w tabletce dopochwowej Pirolam Intima Vag oraz kapsułce Canesten. Dwa ostatnie preparaty stosuje się jednorazowo. Jest to bardzo wygodne dla pacjentki. Jednocześnie, miejscowa aplikacja leków przeciwgrzybiczych obarczona jest niewielkim ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych.

 

Globulki dopochwowe na infekcje grzybicze mogą zawierać też wspomniany wcześniej fentikonazol. Jest on obecny w lekach Gynoxin w dwóch dawkach: Gynoxyn Uno zawiera 600 mg fentikonazolu i przeznaczony jest do jednorazowej aplikacji, a lek Gynoxin Optima z 200 mg fentikonazolu należy stosować przez 3 kolejne dni. 

 

Co na bakteryjne zapalenie pochwy?

Przy infekcji wywołanej przez bakterie można zastosować globulki Albothyl. Zawarty w nich polikrezulen działa na różne bakterie, w tym również na bakterie beztlenowe, stanowiące najczęstszą przyczynę bakteryjnego zapalenia pochwy. Lek ten stosuje się codziennie lub co drugi dzień (w zależności od tego jak bardzo nasilone są objawy infekcji) do momentu ustąpienia dolegliwości. Jeśli jednak te nie miną w ciągu 9 dni, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza. W leczeniu bakteryjnej infekcji pochwy można wykorzystać również probiotyki ginekologiczne zawierające pałeczki kwasu mlekowego, np. Lactovaginal. Co na infekcje pochwy po antybiotyku? W tym przypadku również powinny dobrze sprawdzić się probiotyki dopochwowe, które przywracają prawidłową mikrobiotę pochwy.

 

Antybiotyk na grzybicę pochwy nie jest stosowany. Lekarz może zalecić antybiotyk lub inny preparat bakteryjny przy infekcji pochodzenia bakteryjnego. W przypadku grzybicy, może rekomendować leki przeciwgrzybicze na receptę w formie doustnej lub dopochwowej.

 

Preparaty wspomagające walkę z infekcją intymną

    Co na infekcje intymne w ciąży i przy karmieniu piersią?

     

    Co stosować na infekcje intymne w ciąży?

    Kobiety ciężarne nie powinny leczyć się samodzielnie. W okresie ciąży, ryzyko rozwoju stanu zapalnego pochwy rośnie. Wynika to przede wszystkim ze zmian hormonalnych do których dochodzi w tym okresie, a także przekrwienia błony śluzowej miejsc intymnych. Do tego dochodzi też spadek odporności. Wszystkie te czynniki powodują, że u kobiet ciężarnych częściej rozwijają się infekcje intymne. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, zawsze należy zgłosić się do lekarza. 

     

    Brak wdrożenia odpowiedniego leczenia grozi poronieniem na wczesnym etapie ciąży lub porodem przedwczesnym na bardziej zaawansowanym etapie ciąży. Jeśli infekcja nie będzie leczona, może rozwinąć się też zapalenie błony śluzowej macicy. Aby temu zapobiegać konieczna jest wizyta u ginekologa i zastosowanie leków, skutecznych przy danym rodzaju infekcji intymnej.

     

    Co na infekcje intymne przy karmieniu piersią?

    Większość leków na infekcje intymne może być bezpiecznie stosowana podczas laktacji. Przy infekcji grzybiczej, można sięgnąć po preparat z klotrimazolem lub fentikonazolem. W przypadku infekcji bakteryjnej, można stosować probiotyki lub lek z benzydaminą (Tantum Rosa), przy pomocy którego wykonuje się płukanie pochwy. Co do globulek Albothyl, producent zaleca konsultację z lekarzem. Zawarty w nich polikrezulen uważany jest jednak za substancję bezpieczną, niosącą minimalne ryzyko pojawienia się działań niepożądanych u karmionego piersią dziecka. Infekcje intymne podczas laktacji można leczyć samodzielnie, o ile spełnione są te same warunki, co w przypadku pozostałych kobiet - nie jest to pierwsza infekcja w życiu i nie pojawiają się inne, niepokojące objawy.

     

    Co na infekcje intymne dla dzieci?

    Zapalenie pochwy u dziecka 3-letniego lub nieco starszego może się zdarzyć, choć znacznie częściej u małych dziewczynek dochodzi do infekcji zewnętrznych narządów płciowych. Okolice intymne u dziewczynek kilkuletnich są bardziej wrażliwe i podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia. W ciągu pierwszych lat życia, wargi sromowe nie mają podściółki tłuszczowej, która pełni funkcję ochronną. Nie mają też owłosienia łonowego, które również ogranicza ryzyko infekcji. Dodatkowo, bliska obecność odbytu oraz cewki moczowej sprzyja przeniesieniu patogenów na narządy płciowe. Małe dzieci często nie przywiązują większej uwagi do higieny, przez co dość łatwo dochodzi do przemieszczania patogenów z różnych miejsc w okolice intymne.

     

    Zapalenie pochwy u dziewczynki - jak leczyć?

    Co na infekcje intymne u dzieci można bezpiecznie stosować? Zauważając u dziecka zaczerwienienie w obrębie warg sromowych i wejścia do pochwy, obrzęk, upławy i częste drapanie przez dziewczynkę okolic intymnych, należy zgłosić się do lekarza. U dzieci infekcję intymną mogą wywołać różne patogeny, a ich wskazanie często jest trudne. Powszechnie dochodzi też do rozwoju infekcji mieszanych, których źródłem są zarówno bakterie, wirusy, grzyby, jak i inne mikroorganizmy. Lekarz, mający doświadczenie w leczeniu grzybicy pochwy u dzieci oraz innego rodzaju stanów zapalnych miejsc intymnych, wprowadzi odpowiednie leczenie. Nie należy samodzielnie leczyć tego typu infekcji u dzieci do lat 16. 

     

    Pieczenie pochwy u dziecka - domowe sposoby to przede wszystkim dbanie o odpowiednią higienę. Dziewczęta warto uczyć jak najwcześniej prawidłowego kierunku podmywania się - od przodu do tyłu. U małych dzieci należy regularnie przemywać miejsca intymne z lekkim rozchyleniem warg sromowych. Do mycia należy stosować jedynie łagodne produkty do higieny intymnej. Domowe sposoby mogą wspomagać leczenie podstawowe zalecone przez lekarza. Nie powinny go zastępować.

     

    Większość infekcji intymnych u dziewczynek nie jest groźna. Zdarzają się jednak również takie, które nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań.

     

    Maść czy globulki na infekcje intymne?

    Co na infekcje intymne bez recepty: maść czy globulki? To częste pytanie kobiet zmagających się ze stanem zapalnym narządów płciowych, na które jest dość łatwa odpowiedź. Maść na grzybicę pochwy stosuje się przy infekcji zewnętrznych okolic intymnych. Jeśli natomiast pojawiają się upławy i rozwija się infekcja pochwy, konieczne jest zastosowanie leku dopochwowego. Mogą być to globulki lub kapsułki dopochwowe, ale także krem dopochwowy. Stosując lek na grzybicę pochwy lub bakteryjne zapalenie pochwy w postaci globulek, tabletek lub kapsułek, należy pamiętać o wprowadzaniu ich do pochwy przed snem, po położeniu się do łóżka. Zapobiega to ewentualnemu wypłynięciu leku podczas wstawania.

     

    Infekcje intymne u kobiet, niezależnie od ich wieku, wymagają leczenia. Jeśli kobieta doświadczyła  w przeszłości stanu zapalnego pochwy i odczuwa podobne dolegliwości o łagodnym nasileniu, może zastosować maść na świąd pochwy, dopochwowy lek na swędzenie pochwy lub preparat przeciwbakteryjny, w zależności od rodzaju infekcji.

     

    W pozostałych przypadkach, a także u kobiet w ciąży oraz dziewcząt i kobiet po 60. roku życia, objawy sugerujące infekcję wymagają wizyty u lekarza. Nieleczone infekcje intymne nie tylko zaburzają komfort życia, ale stwarzają też ryzyko poważnych powikłań.

     

    Bibliografia

    1. Zimmer M., Huras H., Kamiński P. i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów o Położników - zastosowanie antyseptyków w przypadkach nieswoistych stanów zapalnych pochwy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2020, tom 5, nr 2, s. 90-97
    2. Olejek A., Kellas-Ślęczka S., Kozak-Darmas I. i inni, Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek, Ginekol Pol, 2009, 80, 931-934
    3. Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy - porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie, 2014, 05
    4. Strona internetowa e-lactancia.org
    5. Charakterystyki Produktów Leczniczych Albothyl, Canesten

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Zobacz więcej artykułów

    • Bakteryjne zapalenie pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
      infekcje intymne
      Bakteryjne zapalenie pochwy - przyczyny, objawy, leczenie

      Bakteryjne zapalenie pochwy to przypadłość ginekologiczna, która zdarza się przynajmniej raz w życiu każdej kobiety. Zakażeniu towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów jak pieczenie, ból i zaczerwienienie z charakterystycznymi upławami o rybim lub gnilnym zapachu. Warto jednak wiedzieć, że bakteryjna infekcja pochwy niesie szereg zagrożeń m.in. u kobiet w ciąży lub mogących się o nią starać. Dlatego warto wiedzieć np. co to jest bakteryjne zapalenie pochwy, czym grozi dysbioza pochwy i co do niej może prowadzić. Wskazujemy jak radzić sobie z infekcją, jakie leki zastosować i kiedy udać się do ginekologa.

    • Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie
      grzybica pochwy
      Grzybica pochwy - przyczyny, objawy, leczenie

      Grzybica pochwy, czyli kandydoza lub drożdżyca pochwy to choroba intymna, której zwykle towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Są to podrażnienie, świąd, ból pochwy i białe serowate upławy. Warto jednak wiedzieć co prowadzi do infekcji grzybiczej pochwy i jak jej zapobiegać. Czy możliwe jest wyleczenie infekcji tego typu domowymi sposobami i kiedy należy udać się do ginekologa?