Uczulenie na słońce - objawy i leczenie

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Zaczerwienienie skóry i swędzące grudki pojawiające się po ekspozycji skóry na słońce, mogą świadczyć o alergii na promieniowanie słoneczne. Jakie leki zwiększają ryzyko wystąpienia uczulenia na słońce? Co stosować aby złagodzić nieprzyjemne objawy?

Uczulenie na słońce - objawy i leczenie
źródło: freepik
Spis treści

Uczulenie na słońce - co to takiego?

Uczulenie na słońce, określane też jako alergia na słońce lub fotodermatoza, jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynnik, który powinien być dla niego obojętny. W tym przypadku, niepożądane objawy skórne pojawiają się pod wpływem kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Wysypka alergiczna i inne objawy świadczące o uczuleniu na słońce rzadko rozwijają się jedynie pod wpływem zadziałania światła słonecznego. W zdecydowanej większości przypadków, obecny jest też dodatkowy czynnik zewnętrzny, który zwiększa wrażliwość skóry na działanie światła. Takim czynnikiem mogą być leki, zioła czy też składniki kosmetyków. Uczulenie na słońce zazwyczaj rozwija się więc w wyniku połączenia tych dwóch elementów - substancji fotouczulającej i słońca.

 

Uczulenie na słońce – kiedy najczęściej występuje?

Uczulenie na słońce najczęściej pojawia się wiosną i wczesnym latem. W tym okresie, skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do większej ilości słońca. Z czasem, „uodparnia się” na jego działanie i jest mniej podatna na wystąpienie reakcji fotouczulającej. Uczulenie na słońce może pojawić się u osób w każdym wieku. Zdarza się, że krostki od słońca i inne objawy występują po raz pierwszy po silnym poparzeniu słonecznym.

 

Liczne leki i składniki kosmetyków mogą powodować rozwój uczulenia na słońce. Są to m.in.:

 

  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – np. ibuprofen, diklofenak, ketoprofen, naproksen – zarówno te stosowane w postaci doustnej, jak i miejscowej (maść, żel, krem),
  • antybiotyki – np. doksycyklina, azytromycyna,
  • leki na nadciśnienie tętnicze – np. bisoprolol, hydrochlorotiazyd, enalapril,
  • inne leki – np. metformina, atorwastatyna, simwastatyna, cyprofloksacyna,
  • zioła – dziurawiec, arcydzięgiel, rumianek, arnika, skrzyp, lubczyk, nagietek,
  • niektóre substancje zapachowe i konserwanty znajdujące się w kosmetykach,
  • filtry słoneczne – paradoksalnie, właściwości fotouczulające posiadają też niektóre składniki produktów, których celem jest ochrona skóry przed działaniem promieniowania UV.

 

Preparaty łagodzące objawy uczulenia na słońce

 

Uczulenie na słońce – objawy

Uczulenie na słońce – jak wygląda alergia na słońce? Pojawiający się na skórze wyprysk może mieć postać reakcji fotoalergicznej lub fototoksycznej. Znacznie częściej rozwija się odczyn fototoksyczny:

 

  • objawy pojawiają się szybko po kontakcie ze słońcem – kilka minut do kilku godzin,
  • skóra jest zaczerwieniona, pojawia się pokrzywka, pęcherze,
  • zmiany ograniczają się tylko do miejsc odsłoniętych, narażonych na działanie słońca.

 

Rzadziej mamy do czynienia z reakcją fotoalergiczną, w przebiegu której udział ma układ immunologiczny:

 

  • wysypka alergiczna pojawia się najczęściej 24-48 godzin po kontakcie ze słońcem,
  • objawy to pokrzywka, grudki, swędzenie – pęcherzyki typowe dla reakcji fototoksycznej obecne są bardzo rzadko,
  • zmiany skórne występują głównie na skórze odsłoniętej, choć mogą dotyczyć też zasłoniętych obszarów ciała,
  • objawy reakcji fotoalergicznej pojawiają się niezależnie od intensywności i długości ekspozycji na działanie promieni słonecznych, a także niezależnie od stężenia substancji fotouczulających – to kolejna cecha odróżniająca ten rodzaj odczynu od reakcji fototoksycznej, której intensywność jest ściśle zależna od dawki światła i czynnika fotouczulającego.

 

 

Uczulenie na słońce – jak je wyleczyć?

Co na alergię na słońce stosować? Jak skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych objawów uczulenia? Bez recepty dostępny jest lek z hydrokortyzonem, słabym sterydem o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwświądowych. Jest to preparat na problemy skórne, który stosuje się przy różnego rodzaju zmianach skórnych, w tym również pokrzywce. Lek z hydrokortyzonem (np. Hydrocortisonum, Maxicortan) może być stosowany u osób powyżej 12. roku życia. Bez konsultacji z lekarzem, można aplikować go na skórę przez okres 7 dni. Objawy alergii na słońce można złagodzić stosując też doustne leki przeciwalergiczne (np. Hitaxa Fast, Contrahist Allergy).

 

Dodatkowo, można sięgnąć też po preparaty kojące i łagodzące, które przyniosą szybką  ulgę podrażnionej skórze. Pomocny może być pantenol w piance lub maść natłuszczająca (np. Linomag, Alantan). Chłodne okłady przykładane na zaczerwienione, swędzące miejsca również mogą złagodzić odczuwane dolegliwości. W przypadku pojawienia się wysięku ze zmian skórnych, warto je odkazić stosując np. Octenisept. Jeśli objawy uczulenia na słońce są bardzo nasilone, konieczna jest wizyta u lekarza. Może on zalecić np. glikokortykosteroidy doustne lub inne leki, dostępne jedynie na podstawie recepty.

 

W leczeniu alergii na słońce zalecane jest również unikanie kontaktu z czynnikami, które przyczyniają się do rozwoju reakcji alergicznej. Zawsze warto próbować znaleźć źródło pojawiających się objawów. Najczęściej nie jest to jednak łatwe. Czasami, udaje się pacjentowi skojarzyć wysypkę od słońca z zastosowaniem nowego kosmetyku lub leku. W diagnostyce alergii od słońca wykorzystuje się również odpowiednie testy alergiczne.

 

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wysypki alergicznej wywołanej słońcem, warto regularnie korzystać z ochrony przeciwsłonecznej. Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi zapobiegają negatywnym konsekwencjom narażenia skóry na działanie promieni słonecznych. Warto też ograniczać ekspozycję na słońce w godzinach największego nasłonecznienia.

 

Typowa alergia na słońce zdarza się stosunkowo rzadko. Znacznie częściej występuje reakcja fototoksyczna. Do jej rozwoju przyczynić może się wiele leków i składników kosmetyków. Aby złagodzić pojawiające się swędzenie skóry, zaczerwienienie i wysypkę alergiczną, można sięgnąć po dostępny bez recepty lek z hydrokortyzonem i preparat przeciwalergiczny. Ulgę przyniosą też chłodne okłady oraz środki natłuszczające i łagodzące.

Bibliografia

  1. Śpiewak R., Wyprysk fotoalergiczny i fototoksyczny.Alergoprofil 2009, 5, 2: 2-7
  2. Lehmann P., Schwarz T., Photodermatoses: diagnosis and treatment. Dtsch Arztebl Int. 2011, 108 (9): 135-41, doi: 10.3238/arztebl.2011.0135

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?
    alergia
    Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?

    Pylenie traw, chwastów i drzew to okres wyjątkowo nieprzyjemny dla alergików. Z roku na rok, osób zmagających się z dolegliwościami wywołanymi uczuleniem na pyłki przybywa. Jak złagodzić objawy alergii na pyłki i jak im zapobiegać?

  • Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?
    swędzenie
    Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?

    Objawy pojawiające się po ukąszeniu komara mogą być dość uciążliwe. Co na ugryzienie komarów złagodzi uporczywe swędzenie skóry? Jak zapobiegać ukąszeniom i właściwie dlaczego ugryzienie komara swędzi?

  • Ugryzienie kleszcza  - jak się przed nim uchronić?
    ugryzienie
    Ugryzienie kleszcza - jak się przed nim uchronić?

    Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i łatwo można je przeoczyć. Małe pajęczaki dość mocno wczepiają się w skórę i mogą pozostawać w niej nawet przez kilka dni. Co robić po ugryzieniu kleszcza? Jak chronić się przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze?

  • Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?
    ugryzienie
    Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?

    Mucha końska, inaczej jusznica deszczowa, to owad którego ugryzienia mogą być bardzo bolesne. Czym je skutecznie łagodzić? Jak ograniczyć ryzyko ugryzienia przez muchę końską?

  • Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?
    alergia
    Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?

    Latem użądlenia przez osy i pszczoły przytrafiają się znacznie częściej. Są one bardzo bolesne, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie życia. Aby właściwie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej warto wiedzieć jak wygląda zmiana skórna wywołana przez użądlenie osy, a jak objawia się użądlenie pszczoły.