Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Mucha końska, inaczej jusznica deszczowa, to owad którego ugryzienia mogą być bardzo bolesne. Czym je skutecznie łagodzić? Jak ograniczyć ryzyko ugryzienia przez muchę końską?

Ugryzienie muchy końskiej – co zrobić?
źródło: freepik
Spis treści

Mucha końska – gdzie i kiedy występuje najczęściej?

Mucha końska to inaczej jusznica deszczowa. Potocznie owad ten określany jest również jako giez. Należy on do rodziny bąkowatych. Mucha końska jest większa niż pospolita, znana wszystkim mucha domowa. Mierzy ona od 6 do nawet 20 mm długości. Jej tułów pokryty jest ciemnymi pasami, a na skrzydłach widoczny jest brązowy wzór. Jusznica deszczowa jest aktywna od maja do września-października. Okres jej największej aktywności przypada na przełom lipca i sierpnia. Owady te lubią środowisko wilgotne i upalne. Częściej więc można spotkać je przy różnego rodzaju zbiornikach wodnych, w pobliżu lasów i polan. Mniej licznie występują również w miastach.

 

 

Ugryzienie muchy końskiej – objawy

Mucha końska ma silny i ostry aparat gębowy. Na tyle ostry, że może przebić się również przez ubranie. Ugryzienie muchy końskiej zazwyczaj jest bardzo bolesne. Odczuwany ból i swędzenie są silniejsze niż po ugryzieniu komara. Miejsce w którym doszło do ugryzienia szybko staje się zaczerwienione i lekko uwypuklone. Czasami odczuwalne jest ucieplenie skóry. Odczyn po ugryzieniu muchy końskiej może utrzymywać się dłużej niż po ugryzieniach przez inne owady. Objawy stanu zapalnego mogą ustąpić dopiero po kilku lub nawet kilkunastu dniach.

 

W poważniejszych przypadkach, ugryzienie muchy końskiej jest przyczyną wystąpienia bąbli pokrzywkowych z narastającym obrzękiem, osłabienia, stanu podgorączkowego, a także problemów z oddychaniem. Duszność, zaburzenia świadomości, wymioty i zawroty głowy mogą świadczyć o wystąpieniu reakcji anafilaktycznej, która wymaga szybkiego wezwania pomocy medycznej.

 

 

Czym łagodzić opuchliznę i ból po ugryzieniu muchy końskiej?

Ugryzienie muchy końskiej może powodować dość intensywny ból i świąd. Aby go szybko złagodzić, warto przyłożyć w miejsce ugryzienia kostkę lodu lub zimny okład. Przyniesie to szybką ulgę pacjentowi. Zastosować można też środki po ukąszeniach owadów, takie jak żel Fenistil lub Foxill. Zawierają one substancję przeciwalergiczną, która zmniejszy świąd i obrzęk. Przy łagodnych reakcjach po ugryzieniu jusznicy deszczowej, takie postępowanie może być wystarczające. Jeśli jednak pacjent odczuwa silne swędzenie, które nie ustępuje po aplikacji żelu, można sięgnąć po doustny lek przeciwalergiczny, taki jak Bilastyna Hitaxa, Contrahist Allergy lub Hitaxa Fast. Tabletki te zawierają nowszej generacji substancje przeciwalergiczne, które skutecznie zmniejszają objawy reakcji alergicznej, a jednocześnie wykazują mniej działań niepożądanych w stosunku do leków starszej generacji. Przy dużej opuchliźnie można nałożyć na skórę żel Altacet.

 

Aby zmniejszyć uporczywe swędzenie można zastosować też hydrokortyzon w maści lub kremie. Wykazuje on też łagodne działanie przeciwzapalne. Hydrokortyzon to słaby steryd, którego nie zaleca się stosować u małych dzieci bez konsultacji z lekarzem.

 

Z domowych sposobów na ugryzienie muchy końskiej, można wykorzystać plasterek cebuli, który nieco złagodzi swędzenie i opuchliznę. Niektórzy stosują też okład z octu, zmniejszający obrzęk i pieczenie skóry.

 

 

Co odstrasza muchy końskie?

Aby ograniczyć ryzyko ugryzienia przez jusznicę deszczową, warto:

 

  • stosować środki na komary i kleszcze, które działają odstraszająco również na inne owady, takie jak mucha końska,
  • zakrywać jak największą powierzchnię ciała podczas przebywania w miejscach, w których ryzyko ugryzienia muchy końskiej jest wysokie (jusznica deszczowa mimo trudniejszego dostępu do skóry może jednak przebić się przez ubranie),
  • zamontować w oknach i/lub drzwiach moskitiery, które uniemożliwiają przedostanie się muchy końskiej do domu,
  • posadzić przy altance kocimiętkę, której zapach odstrasza jusznicę deszczową,
  • unikać intensywnych perfum, które mogą dodatkowo przyciągać owady.

 

Jusznica deszczowa to owad powodujący bardzo bolesne ugryzienia, które goją się kilka lub kilkanaście dni. Mimo odczuwania intensywnego swędzenia i dużego dyskomfortu, w większości przypadków ugryzienie muchy końskiej nie jest niebezpieczne. Istotne jest niedrapanie miejsca ugryzienia. Schłodzenie skóry oraz zastosowanie leków przeciwświądowych i przeciwobrzękowych najczęściej wystarcza, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

 

Preparaty odstraszające muchy końskie

Bibliografia

  1. Lucas M., Krolow T.K., Riet-Correa F., Barros A.T.M., Krüger R.F., Saravia A., Miraballes C. Diversity and seasonality of horse flies (Diptera: Tabanidae) in Uruguay. Sci Rep. 2020; 10 (1): 401, doi: 10.1038/s41598-019-57356-0
  2. Buczyłko K., Majsiak E., Wagner A., Alergia na owady niebłonkoskrzydłe. Alergia Astma Immunologia 2015, 20 (3): 170-177

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?
    alergia
    Alergia na pyłki – jak się przed nią bronić?

    Pylenie traw, chwastów i drzew to okres wyjątkowo nieprzyjemny dla alergików. Z roku na rok, osób zmagających się z dolegliwościami wywołanymi uczuleniem na pyłki przybywa. Jak złagodzić objawy alergii na pyłki i jak im zapobiegać?

  • Uczulenie na słońce - objawy i leczenie
    uczulenie
    Uczulenie na słońce - objawy i leczenie

    Zaczerwienienie skóry i swędzące grudki pojawiające się po ekspozycji skóry na słońce, mogą świadczyć o alergii na promieniowanie słoneczne. Jakie leki zwiększają ryzyko wystąpienia uczulenia na słońce? Co stosować aby złagodzić nieprzyjemne objawy?

  • Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?
    swędzenie
    Ugryzienia komarów – jak złagodzić swędzenie?

    Objawy pojawiające się po ukąszeniu komara mogą być dość uciążliwe. Co na ugryzienie komarów złagodzi uporczywe swędzenie skóry? Jak zapobiegać ukąszeniom i właściwie dlaczego ugryzienie komara swędzi?

  • Ugryzienie kleszcza  - jak się przed nim uchronić?
    ugryzienie
    Ugryzienie kleszcza - jak się przed nim uchronić?

    Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i łatwo można je przeoczyć. Małe pajęczaki dość mocno wczepiają się w skórę i mogą pozostawać w niej nawet przez kilka dni. Co robić po ugryzieniu kleszcza? Jak chronić się przed chorobami wywoływanymi przez kleszcze?

  • Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?
    alergia
    Użądlenie osy i pszczoły - co zrobić?

    Latem użądlenia przez osy i pszczoły przytrafiają się znacznie częściej. Są one bardzo bolesne, a w skrajnych przypadkach mogą stanowić zagrożenie życia. Aby właściwie udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej warto wiedzieć jak wygląda zmiana skórna wywołana przez użądlenie osy, a jak objawia się użądlenie pszczoły.