Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
Kod EAN
5909990724406
O produkcie
Venogel jest lekiem, zawierającym aż 3 substancje czynne: diklofenak, trybenozyd i escynę. Dzięki temu, po podaniu na skórę, działa silnie przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Escyna wykazuje działanie przeciwobrzękowe i uszczelniające śródbłonek naczyń krwionośnych.
Venogel to lek dla osób cierpiących na obrzęki i bóle nóg, zapalenie żył kończyn dolnych, jak również obrzęki pooperacyjne. Żel przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy należy delikatnie wmasować w miejsca zmienione chorobowo.
· Venogel dzięki zawartości aż 3 substancji czynnych wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.
· Potrójny mechanizm działania: przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.
· Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.
Dawkowanie
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Venogel należy stosować miejscowo na skórę, 3 do 4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Ilość użytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Najczęściej zaleca się jednorazowo zastosować pasek żelu o długości około 4 cm.
Po nałożeniu żel należy rozprowadzić i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu leku należy umyć ręce, jeśli leczenie ich nie dotyczy.
Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zmian chorobowych oraz od reakcji na leczenie. Zwykle leczenie trwa nie dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tygodni). W przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych, zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu.
Wskazania
- zapalenia żył kończyn dolnych,
- obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki zastoinowe kończyn dolnych,
- zespoły bólowe związane z chorobami kręgosłupa,
- pourazowy ból mięśni i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania),
- ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na diklofenak, trybenozyd, escynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uszkodzona lub zmieniona zapalnie skóra oraz otwarte rany. III trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Napady astmy, pokrzywka oraz ostre nieżyty nosa występujące po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.Skład
1 g żelu zawiera 12 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacumnatricum), 10 mg trybenozydu (Tribenosidum), 5 mg escyny (Escinum) i substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, karbomer, sodu wodorotlenek i wodę oczyszczoną.
Venogel zawiera trzy substancje czynne o uzupełniającym się działaniu:
- Diklofenak sodowy – należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
- Trybenozyd – wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, działa wenotropowo.
- Escyna – działa przeciwobrzękowo, uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych.
Po naniesieniu na skórę substancje aktywne przenikają do miejsca objętego schorzeniem, zmniejszając ból, stan zapalny i obrzęk.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania długotrwale i na dużą powierzchnię skóry.
Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.
Nie należy stosować leku Venogel:
- na błony śluzowe oraz do oczu; w razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć, obficie spłukując wodą,
- pod opatrunki (bandaże, plastry),
- doustnie.
W okresie leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium).
Ciąża i karmienie piersią
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
W trzecim trymestrze ciąży stosowanie leku Venogel jest przeciwwskazane.
Ze względu na niewystarczającą ilość danych klinicznych, nie zaleca się stosowania leku Venogel podczas pierwszych 6 miesięcy ciąży. W tych przypadkach Venogel można stosować jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść z zastosowania leku u matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.
Karmienie piersią
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza.
Stosowanie leku Venogel u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Podczas prawidłowego stosowania, wystąpienie interakcji substancji czynnych leku z innymi lekami jest mało prawdopodobne.
Venogel można stosować jednocześnie z innymi postaciami farmaceutycznymi diklofenaku, trybenozydu i escyny (tabletki, czopki itp.). Jednakże w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć oddziaływania składników leku Venogel z innymi lekami.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.Działania niepożądane
Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry (rumień, świąd, pieczenie, wysypka, reakcje nadwrażliwości na światło, obrzęk). Częstość nieznana: w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie mogą wystąpić działania niepożądane wynikające z ogólnego działania diklofenaku (nudności, biegunka, bóle brzucha, ból głowy, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wysypka grudkowata).Adres producenta/dystrybutora
Ul. Przemysłowa 2, 35-105 Rzeszów
[email protected]