Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Preparat po podaniu na skórę wykazuje miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Diklofenak zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) stosowanych miejscowo w chorobach reumatycznych i zmianach pourazowych. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy (COX), co hamuje syntezę prostaglandyn. Trybenozyd działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, chondroprotekcyjnie oraz wenotropowo. Jest antagonistą mediatorów bólu i stanu zapalnego, takich jak histamina, acetylocholina, serotonina i bradykinina. Trybenozyd działa hamująco na odczyn towarzyszący reakcji antygen-przeciwciało, nie wpływając na wytwarzanie lub neutralizację przeciwciał. Escyna cechuje się silnym działaniem przeciwwysiękowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Escyna hamuje reakcję zapalną wywołaną histaminą lub serotoniną, ograniczając przepuszczalność błon naczyń włosowatych, uszczelnia śródbłonek kapilar i zmniejsza przesięk chłonki.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Dawkowanie
Miejscowo, na skórę. Stosować 3 - 4 razy na dobę, w odstępach kilkugodzinnych. Ilość użytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Najczęściej zaleca się jednorazowo zastosować pasek żelu o długości około 4 cm. Po nałożeniu, żel należy rozprowadzić i delikatnie wmasować do całkowitego wchłonięcia. Po zastosowaniu żelu należy umyć ręce, jeśli leczenie ich nie dotyczy. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju zmian chorobowych oraz od reakcji na terapię. Zwykle leczenie trwa nie dłużej niż kilka tygodni (najczęściej do 4 tyg.). Jeśli po upływie 7 dni stosowania żelu nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, zaleca się kontrolę lekarską. Ze względu na brak danych klinicznych nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.
Wskazania
Zapalenia żył kończyn dolnych. Obrzęki pooperacyjne i pourazowe, obrzęki zastoinowe kończyn dolnych. Zespoły bólowe związane z chorobami kręgosłupa. Pourazowy ból mięśni i stawów (stłuczenia, zwichnięcia, naderwania). Ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na diklofenak, trybenozyd, escynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Uszkodzona lub zmieniona zapalnie skóra oraz otwarte rany. III trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Napady astmy, pokrzywka oraz ostre nieżyty nosa występujące po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.
Skład
1 g żelu zawiera 12 mg diklofenaku sodowego, 10 mg trybenozydu i 5 mg escyny. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania na duże powierzchnie skóry lub długotrwale. W okresie leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia, należy unikać ekspozycji na bezpośrednie światło słoneczne (również solarium). Nie stosować preparatu na błony śluzowe oraz do oczu (w razie przedostania się żelu do oczu lub na błony śluzowe należy go usunąć obficie spłukując wodą); pod opatrunki (bandaże, plastry); doustnie. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu oraz parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Ciąża i karmienie piersią
W I i II trymestrze ciąży lek można stosować jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść z zastosowania u matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu. W III trymestrze ciąży stosowanie jest przeciwwskazane ze względu na możliwość zahamowania czynności macicy i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla (ductus arteriosus) u płodu i opóźnienie lub wydłużenie akcji porodowej. Diklofenak przenika do mleka. Jest jednak mało prawdopodobne, by po zastosowaniu na skórę, diklofenak zawarty w leku przenikał do mleka kobiecego. W okresie laktacji stosowanie leku jest przeciwwskazane.
Stosowanie innych leków
Dotychczas nie odnotowano interakcji substancji czynnych preparatu stosowanego miejscowo na skórę z innymi lekami. Jednak w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia interakcji składników czynnych preparatu z innymi lekami.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Działania niepożądane
Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry (rumień, świąd, pieczenie, wysypka, reakcje nadwrażliwości na światło, obrzęk). Częstość nieznana: w przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie mogą wystąpić działania niepożądane wynikające z ogólnego działania diklofenaku (nudności, biegunka, bóle brzucha, ból głowy, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy, wysypka grudkowata).
Kod EAN
5909990724406