Typ produktu
LEK BEZ RECEPTYO produkcie
Paracetamol to najbardziej popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy.Ze względu na wysoki stopień bezpieczeństwa polecany jest przez Światową Organizację Zdrowia – WHO. Podanie doodbytnicze daje pewność dopasowania właściwej dawki leku, a w przypadku wymiotów jest to najlepsza droga podania.
Paracetamol Farmina działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie drażni żołądka, w zalecanych dawkach jest lekiem bardzo bezpiecznym.
Należy stosować przy wysokiej temperaturze, przeziębieniu oraz po szczepieniach.
Dawkowanie
Lek Paracetamol Farmina, 500 mg, czopki jest przeznaczony do podawania doodbytniczego.
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 50 kg: 1 do 2 czopków co 4 do 6 godzin.
Nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 4 g na dobę, uwzględniając wszystkie leki zawierające paracetamol.
Lek należy stosować w przeliczeniu na masę ciała dziecka, przybliżony wiek dziecka został podany jako ogólna wskazówka. Jednorazowo zaleca się stosować 10 do 15 mg paracetamolu na kg masy ciała dziecka. Maksymalna dawka wynosi 60 mg paracetamolu na kg masy ciała dziecka na dobę.
Od 33,3 kg do 50 kg (od około 10 do13 lat) – 1 czopek 3 do 4 razy na dobę. Stosować nie częściej niż co 4 godziny
Wskazania
- Ból i gorączka różnego pochodzenia, np. ząbkowanie, po szczepieniach.
- Leczenie objawowe stanów grypopodobnych i przeziębienia.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na paracetamol lub inne składniki leku.
- Ciężka niewydolność nerek i (lub) wątroby.
- Choroba alkoholowa.
Skład
1 czopek zawiera substancję czynną: 500 mg paracetamolu, tłuszcz stałyOstrzeżenia i środki ostrożności
Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek i (lub) wątroby, z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej oraz u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.Ciąża i karmienie piersią
W ciąży i w okresie karmienia piersią lek można stosować w razie zdecydowanej konieczności.Stosowanie innych leków
Leki zwiększające aktywność enzymów wątrobowych, tj. karbamazepina, fenobarbital, fenytoina, omeprazol, rifampicyna. Zydowudyna, barbiturany, dziurawiec oraz etanol mogą zwiększać hepatotoksyczność paracetamolu. Probenecyd może opóźniać eliminację paracetamolu i wydłużać jego okres półtrwania. Paracetamol stosowany długotrwale w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny (np. warfaryna), powodując ryzyko wystąpienia krwawień.Działania niepożądane
Rzadko: reakcje uczuleniowe, głównie skórne (pokrzywka, rumień, świąd, wysypka, obrzęk naczynioruchowy). Bardzo rzadko: zmiany w obrazie morfologicznym krwi (trombocytopenia z objawami plamicy trombocytopenicznej) oraz przy długotrwałym stosowaniu paracetamolu w dużych dawkach może zwiększyć się ryzyko wystąpienia niewydolności nerek lub wątroby.Adres producenta/dystrybutora
UL. LIPSKA 44, 30-721 KRAKÓW, info@farmina.plKod EAN
5909990265725