Skuteczne sposoby na ból zęba. Jak leczyć ból zęba w ciąży, a co zastosować na ból zęba u dziecka?

Dominika Pagacz - Tokarek
Dominika Pagacz - Tokarek

magister farmacji

Ból zęba często jest nagły i silny. Może mieć różne przyczyny, które nie zawsze dotyczą samego zęba. Kiedy trzeba zgłosić się z bólem zęba do lekarza? Jakie leki na ból zęba skutecznie uśmierzą odczuwane dolegliwości? Jak zasnąć z bólem zęba?

Skuteczne sposoby na ból zęba. Jak leczyć ból zęba w ciąży, a co zastosować na ból zęba u dziecka?
źródło: freepik
Spis treści

Czym jest ból zęba?

Ból zębów jest nieprzyjemnym, subiektywnym uczuciem, które znacząco obniża komfort życia pacjenta. Występuje powszechnie. Dotyczy osób dorosłych, a także dzieci. Pulsujący ból zęba, a także ostry ból zęba w nocy może być na tyle silny, że powoduje potrzebę pilnego znalezienia pomocy stomatologicznej. Ból zęba najczęściej jest ostry, co oznacza że ma nagły początek i utrzymuje się nie dłużej niż 3 miesiące. Rzadziej rozwija się ból przewlekły, który może być stały lub z przerwami nawracać przez okres dłuższy niż 3 miesiące. 

 

Ból zęba może pojawiać się też po kontakcie z zimnymi/ciepłymi posiłkami lub napojami, czy chociażby podczas żucia gumy. Może towarzyszyć mu obrzęk policzka. Ból zęba jest najczęściej występującym rodzajem bólu w obrębie twarzy.

 

 

Przyczyny bólu zęba

Przyczyną bólu zęba może być zarówno stan zapalny toczący się w obrębie samego zęba, jak i czynnik pozazębowy. W około połowie przypadków, ból ma pochodzenie zębowe. Wynika z chorób miazgi zęba, która jest bogato unaczyniona i unerwiona. Odczuwany ból może być pulsujący, wręcz przeszywający. Możliwe jest w tym przypadku dokładne wskazanie przez chorego zęba, który powoduje ból. Dolegliwości bólowe mogą wynikać też z chorób przyzębia oraz nadwrażliwości zębiny. Nadwrażliwość objawia się ostrym i nagłym bólem w odpowiedzi na czynnik termiczny (zimno, ciepło), mechaniczny (szczotkowanie zębów lub nawet ich dotykanie) lub chemiczny (słodkie, kwaśne, słone posiłki). W tym przypadku ból nie jest skoncentrowany w jednym miejscu. Dotyczy najczęściej kilku zębów.

 

Ból zębów często ma pochodzenie pozazębowe. Ból zębów od zatok jest ciągły i tępy. Zazwyczaj obejmuje zęby przedtrzonowe i trzonowe. Charakterystyczne jest nasilanie się bólu podczas pochylania głowy. Ból zęba pochodzenia sercowego jest kłujący i może promieniować w stronę szyi i lewej ręki. Nasila się po aktywności fizycznej. Dotykanie okolicy zęba, który boli, nie nasila odczuwanych dolegliwości. Ból zębów często pojawia się podczas migreny. Jednocześnie występuje też typowy dla migreny ból głowy, dzięki czemu łatwo można go zdiagnozować. Innym źródłem bólu zęba są mięśnie żwaczowe i mięśnie w obrębie szyi. Czasami, ból zęba ma podłoże psychiczne. Neuropatyczny ból zęba pojawia się, gdy dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego. Ból może być wówczas stały lub przerywany. 

 

 

Ból zęba - kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Co zrobić na ból zęba? Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza? W większości przypadków, ból zęba wymaga konsultacji stomatologicznej. Szczególnie, jeśli nawraca lub jest stały. Pilna wizyta u stomatologa jest potrzebna, gdy jednocześnie pojawia się gorączka, obrzęk twarzy, trudności w połykaniu i zaburzenia wzroku. W tym przypadku mogło dojść do zakrzepicy zatoki jamistej, która stanowi stan zagrożenia życia. Nagły ból zęba zazwyczaj wymaga dość szybkiej konsultacji. Nadwrażliwość zębów również powinna skłaniać pacjenta do wizyty u stomatologa, jednak nie jest to już tak pilne. 

 

 

Preparaty łagodzące bóle zębów

     

     

    Jak uśmierzyć ból zęba - leki i domowe sposoby

    Jak uśmierzyć ból zęba? Czy istnieje szybki sposób na ból zęba? Stosowanie leków na ból zęba nigdy nie powinno zastępować wizyty u lekarza. Zażycie środka przeciwbólowego może jednak pomóc pacjentowi w okresie oczekiwania na wizytę. W doraźnym leczeniu bólu zęba najczęściej zaleca się substancje które wykazują jednocześnie działanie przeciwzapalne. Skuteczne są leki z ibuprofenem (np. Ibupar, Nurofen), deksketoprofenem (np. Kerdex), kwasem acetylosalicylowym (np. Asprin, Polopiryna). U pacjentów, u których środki te są przeciwwskazane, można zastosować paracetamol (np. Apap, Efferalgan). 

     

    Jeśli ból po wyrwaniu zęba lub ból mający inną przyczynę nie ustępuje po wymienionych lekach, można sięgnąć po preparat, który zawiera połączenie dwóch substancji przeciwbólowych o różnych mechanizmach działania. Ibuprofen z paracetamolem znajduje się m.in. w tabletkach Metafen, a paracetamol z kodeiną w leku Antidol 15. Warto jednak podkreślić, że leki na ból zęba nie mogą zastępować wizyty u stomatologa. Szczególnie jeśli mimo stosowania środków przeciwbólowych, ból nie ustępuje. Wówczas należy pilnie umówić się na konsultację stomatologiczną. U części osób pojawia się ból zęba po plombowaniu. Jeśli nie mija on w ciągu 2-3 dni lub jest bardzo silny, również należy zgłosić się do stomatologa.

     

    Domowy sposób na ból zęba to m.in. rozgryzanie goździków. Zawarte w nich składniki aktywne wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i miejscowo znieczulające. Gryzienie goździków może znieczulać bolące miejsce i nieco uśmierzać ból. Podobny sposób na ból zęba z dziurą to wmasowanie w dziąsło olejku goździkowego. Skuteczność goździków w łagodzeniu bólu zęba nie została jak dotąd potwierdzona naukowo. Jest to jednak naturalny i stosunkowo bezpieczny sposób wykorzystywany w zmniejszaniu bólu zęba. U osób wrażliwych, po miejscowym zastosowaniu olejku goździkowego może wystąpić podrażnienie dziąsła.

     

    Domowe sposoby na ból zęba obejmują również zimne okłady. Można posłużyć się kostką lodu przykładaną w okolicę bolącego zęba. Alternatywą jest chłodny okład na policzek. Do tego celu wykorzystać można kostki lodu owinięte w materiał lub specjalne kompresy żelowe (np. Nexcare ColdHot). Okład zastosowany przed snem może uśmierzyć ból i ułatwić zaśnięcie. Mniej popularne domowe sposoby to soda na ból zęba, płukanki z szałwi lub przykładanie cebuli/czosnku do bolącego zęba. 

     

     

    Co na ból zęba w ciąży może przynieść ulgę?

    Ból zęba w ciąży może pojawić się w każdym trymestrze. Kobieta ciężarna jest bardziej narażona na rozwój nadwrażliwości zębów. W okresie ciąży dochodzi też do rozpulchnienia dziąseł. Zwiększa się ich tendencja do krwawień. Zarówno w okresie starania się o potomstwo, jak i podczas ciąży warto szczególnie uważnie dbać o zęby i w razie potrzeby, leczyć ewentualne ubytki. Zły stan uzębienia zwiększa ryzyko pojawienia się komplikacji ciążowych.

     

    Co na ból zęba w ciąży? Najbezpieczniejszym środkiem przeciwbólowym dla kobiety ciężarnej jest paracetamol. Może być on przyjmowany w każdym trymestrze ciąży. Lek na ból zęba w ciąży można zażyć oczekując na wizytę u stomatologa. Ból zęba w ciąży nie powinien być bagatelizowany. Jednocześnie, kobieta udająca się na wizytę u lekarza zawsze powinna informować go o swoim stanie (gdy ciąża jest jeszcze mało widoczna), aby mógł on wprowadzić skuteczne i jednocześnie bezpieczne leczenie. 

     

    Domowe sposoby na ból zęba w ciąży to przede wszystkim zimne okłady przykładane bezpośrednio do zęba lub na policzek. Można też zastosować czosnek lub cebulę, choć ich skuteczność jest raczej wątpliwa. Nie zaleca się natomiast stosowania przez kobiety ciężarne olejku goździkowego ani szałwi. 

     

     

    Ból zęba u dziecka - jak go łagodzić?

    U małych dzieci ból najczęściej spowodowany jest wyrzynaniem się pierwszych ząbków. Maluch może być wówczas bardziej rozdrażniony. Dziąsło jest często lekko opuchnięte i swędzące. Ból zęba u dziecka - domowe sposoby, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności to chłodzenie miękkich gryzaków. Chłód znieczula bolące miejsce i zmniejsza obrzęk. Można zastosować też preparaty na ząbkowanie. Bezpieczny jest żel do stosowania miejscowego Anaftin Baby wyposażony w silikonową szczoteczkę oraz żel Nurodent.

     

    Ból zęba u dziecka w nocy lub silny ból pojawiający się w ciągu dnia zawsze powinien skłaniać rodzica do wizyty u stomatologa. Próchnica występująca powszechnie już u kilkuletnich dzieci może powodować ból zębów. Wymaga ona leczenia, niezależnie od tego, czy dotyczy zębów mlecznych czy zębów stałych. Aby przynieść dziecku chwilową ulgę, można podać mu lek przeciwbólowy z ibuprofenem (np. zawiesina Ibum Forte, Nurofen Forte dla dzieci) lub paracetamolem (np. Pedicetamol, Apap Forte).

     

    Nadwrażliwość zębów, próchnica i związane z nią zapalenie miazgi zęba - jak uśmierzyć ból? Krótkotrwale można złagodzić odczuwane dolegliwości skutecznym lekiem przeciwbólowym. Dodatkowo, warto pamiętać o domowych sposobach na ból zęba, spośród których największą skuteczność mają chłodne okłady. Pamiętajmy jednak, że ból zęba w większości przypadków powinien być skonsultowany ze stomatologiem.

    Bibliografia

    1. Skoracka J., Torlińska-Walkowiak N., Torlińska T., Woźniak W., Podstawy anatomiczne i fizjologiczne zespołów bólowych układu stomatognatycznego, Nowiny Lekarskie, 2006, 75, 1, 80-89
    2. Koh S.W.C., Li C.F., Loh J.S.P., Wong M.L., Loh V.W.K., Managing tooth pain in general practice, Singapore Med J., 2019, 60 (5), 224-228, doi: 10.11622/smedj.2019044
    3. Pasternak M., Woroń J., Ostry ból endodontyczny, Ból, 2020, 21, 1, 39-45, doi: 10.5604/01.3001.0014.1574
    4. Bukowska D., Z praktyki. Nadwrażliwość, ból zęba- przyczyny i rozpoznanie, Magazyn Stomatologiczny, 2020, 10, 78-82

    Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Ból głowy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie
      ból głowy
      Ból głowy - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

      Migrenowe, napięciowe i klasterowe bóle głowy różnią się lokalizacją, charakterem bólu, jego nasileniem, czasem trwania, a także sposobem leczenia. Jakie leki są skuteczne przy migrenowych bólach głowy? Co stosować na ból głowy w ciąży? Jakie domowe sposoby na ból głowy pomogą uśmierzyć przykre dolegliwości?

    • Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
      ból ucha
      Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

      Ból ucha u dziecka i dorosłego zdarza się dość często. Jakie może mieć przyczyny? W jaki sposób leczyć ból ucha u dziecka i kiedy zgłosić się z nim do lekarza? Jakie domowe sposoby na ból ucha mogą przynieść ulgę, a których nie należy stosować?

    • Ból w klatce piersiowej - przyczyny, leczenie, profilaktyka
      ból w klatce piersiowej
      Ból w klatce piersiowej - przyczyny, leczenie, profilaktyka

      Ból w obrębie klatki piersiowej może budzić niepokój. Dużo zależy jednak od jego charakteru. Warto wiedzieć kiedy ból w piersiach powinien skłonić do wizyty u lekarza, a kiedy można zwalczyć go domowym sposobem. Dlatego warto wiedzieć jakie są najczęstsze przyczyny bólu klatki i w klatce piersiowej, a także jak się przed nimi uchronić i szybko złagodzić.

    • Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?
      SPONSOROWANY
      Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?

      Bóle i nadwyrężenia mięśni i stawów mogą dotyczyć każdego z nas – pracujących w biurze, wykonujących pracę fizyczną, aktywnych sportowo. Na bolące miejsca pomóc może… ciepło – działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem. W artykule dowiesz się, jak działa terapia ciepłem, przy jakim rodzaju bólu pomaga i w jakiej formie można ją zastosować w domu.

    • Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców
      ból pleców
      Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców

      Ból pleców i kręgosłupa to objawy związane ze zmianami zapalnymi stawów, ale i zwykłym przeciążeniem. Mogą wynikać z przepracowania, przetrenowania lub zwykłego urazu jak stłuczenie np. kości ogonowej. Nie bez znaczenia dla występowania zmian jak ból odcinka lędźwiowego, piersiowego, szyjnego mają zła postawa (przy siedzeniu), niewłaściwa higiena kręgosłupa, brak ćwiczeń, osłabienie mięśni, a także ciąża i związane z nią przemiany w ciele kobiety. Jakie są najczęściej występujące rodzaje bólu pleców i jak sobie z nimi poradzić?