Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?

Bóle i nadwyrężenia mięśni i stawów mogą dotyczyć każdego z nas – pracujących w biurze, wykonujących pracę fizyczną, aktywnych sportowo. Na bolące miejsca pomóc może… ciepło – działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem. W artykule dowiesz się, jak działa terapia ciepłem, przy jakim rodzaju bólu pomaga i w jakiej formie można ją zastosować w domu.

Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?
Spis treści

Jak działa terapia ciepłem?


Terapia ciepłem pomaga na kilka sposobów sposoby: 


•    Rozszerza naczynia krwionośne, co zwiększa przepływ krwi, stymuluje metabolizm tkankowy i pomaga odbudować uszkodzoną tkankę oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Ze względu na zwiększony przepływ krwi do dotkniętego obszaru do tkanek jest dostarczane  więcej tlenu i składników odżywczych, a produkty przemiany materii są szybciej usuwane, przyczyniając się przywrócenia uszkodzonego mięśnia do prawidłowego stanu. 


•    Stosowane ciepło stymuluje również receptory ciepła. Bodziec temperaturowy konkuruje z bodźcem bólowym w drodze  do mózgu. Rezultat: mniej bodźców bólowych dociera do mózgu, a ból jest mniej odczuwany.


•    Co więcej, Ciepło także rozluźnia bolące mięśnie,  zmniejsza ich sztywność i poprawia zakres ruchu

 

W jakich rodzajach bólu pomaga ciepło?

 

Terapia ciepłem jest szczególnie skuteczna w zmniejszaniu niespecyficznego bólu szyi i pleców, najczęściej w wyniku nadmiernego lub niewłaściwego obciążenia, intensywnego wysiłku, napięcia mięśniowego lub chorobie zwyrodnieniowej stawów. Terapia ciepłem znajduje więc zastosowanie w życiu codziennym – przy bólach związanych z siedzącym trybem pracy, przy nadwyrężeniu mięśni, przeciążeniu stawów po intensywnym treningu lub intensywnej pracy fizycznej.

 

Kiedy jednak nie stosować terapii ciepłem? O ile może mieć zbawienny wpływ na Twoje samopoczucie, kiedy zastosowana zostanie przy wyżej wymienionych dolegliwościach, to niewłaściwie zastosowana może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. W przypadku ostrych procesów zapalnych terapia ciepłem może spotęgować ten stan (np. obrzęki spowodowane kontuzją). Należy zachować ostrożność w przypadku problemów sercowo-naczyniowych, cukrzycy, gorączki, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz ciąży. W takich sytuacjach należy zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem terapii ciepłem.

 

Kompresy rozgrzewające ThermaCare®

     

    Kompresy rozgrzewające ThermaCare®. Ulga w bólu.. w domu.

    Relaksacyjną moc ciepła na pewno kojarzycie z masażami, niektórzy mogą kojarzyć terapię lampą na podczerwień – podczas takiej terapii światło podczerwone wnika w górną warstwę skóry i jest przekazywane w postaci ciepła do głębszych warstw. Sprzyja to krążeniu krwi i rozluźnieniu mięśni.

     

    Czy wiedzieliście, że z powodzeniem terapię ciepłem można zastosować również w domu? Kompresy rozgrzewające ThermaCare® są szczególnie pomocne w przypadku bólu szyi i pleców. Po nałożeniu wydzielają terapeutyczne ciepło o wartości 40°C przez 8 godzin i odczuwalnym efektem do 16 godzin. Dzięki wygodnej metodzie noszenia, możesz się swobodnie poruszać i korzystać z efektów terapii ciepłem podczas codziennych aktywności. Co ważne – występują w dwóch formach: w formie kompresów na górną partię pleców, szyję, barki i w formie kompresów na dolną partię – odcinek lędźwiowy i biodra. Poczuj ciepło przenikające głęboko do napiętych mięśni i bolesnych tkanek i.. wracaj spokojnie do pracy lub treningu

    Tagi:
    Kategorie:

    Zobacz więcej artykułów

    • Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?
      Przeciwbólowe
      Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?

      Leki przeciwbólowe mogą skutecznie łagodzić ból, o ile są prawidłowo dobrane do pacjenta. Jak wybrać bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne? Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć? Kiedy stosuje się najmocniejsze tabletki przeciwbólowe?

    • ból brzucha u dziecka
      ból brzucha u dziecka
      Ból brzucha - przyczyny i leczenie. Ból brzucha u dziecka

      Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami, ból żołądka po jedzeniu i ból brzucha w okolicy pępka mogą mieć zupełnie inną przyczynę. Co je powoduje? Jak leczyć ból brzucha i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

    • Bóle menstruacyjne - jak skutecznie złagodzić ból podczas miesiączki?
      ból
      Bóle menstruacyjne - jak skutecznie złagodzić ból podczas miesiączki?

      Ból miesiączkowy to comiesięczna kobieca przypadłość, która towarzyszy cyklowi menstruacyjnemu. Zależnie od indywidualnych cech może być to łagodny, umiarkowany ból bądź też silny i trudny do zniesienia. Dlatego wiele kobiet często przygotowuje się na te dni. Warto mieć na uwadze, że bóle menstruacyjne mogą wystąpić chwilę przed okresem, a także w jego trakcie. W ramach ich łagodzenia można sięgnąć po leki bez recepty lub produkty lecznicze na receptę. Oprócz tego skuteczne mogą okazać się domowe sposoby na bolesny okres, które wskażą jak złagodzić te kilka nieprzyjemnych dni w miesiącu każdej kobiety.

    • Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców
      ból pleców
      Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców

      Ból pleców i kręgosłupa to objawy związane ze zmianami zapalnymi stawów, ale i zwykłym przeciążeniem. Mogą wynikać z przepracowania, przetrenowania lub zwykłego urazu jak stłuczenie np. kości ogonowej. Nie bez znaczenia dla występowania zmian jak ból odcinka lędźwiowego, piersiowego, szyjnego mają zła postawa (przy siedzeniu), niewłaściwa higiena kręgosłupa, brak ćwiczeń, osłabienie mięśni, a także ciąża i związane z nią przemiany w ciele kobiety. Jakie są najczęściej występujące rodzaje bólu pleców i jak sobie z nimi poradzić? 

    • Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
      ból ucha
      Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

      Ból ucha u dziecka i dorosłego zdarza się dość często. Jakie może mieć przyczyny? W jaki sposób leczyć ból ucha u dziecka i kiedy zgłosić się z nim do lekarza? Jakie domowe sposoby na ból ucha mogą przynieść ulgę, a których nie należy stosować?