Ból brzucha - przyczyny i leczenie. Ból brzucha u dziecka

Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami, ból żołądka po jedzeniu i ból brzucha w okolicy pępka mogą mieć zupełnie inną przyczynę. Co je powoduje? Jak leczyć ból brzucha i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

ból brzucha u dziecka
źródło: Obraz autorstwa Freepik
Spis treści

Ból brzucha - charakterystyka

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. Dotyczy niemal każdego przynajmniej raz w życiu. Może mieć różny charakter, np. kłujący, piekący, skurczowy lub rozdzierający. Może być opisywany jako dyskomfort w brzuchu. Istotne jest miejsce odczuwania dolegliwości: czy jest to ból po lewej stronie brzucha, ból w prawym boku, czy może wyżej zlokalizowany ból żołądka. Ból brzucha różni się też nasileniem. Najczęściej jest łagodny, choć bywa też silny. Ból brzucha może być ostry, nawracający lub przewlekły. Ostry ból brzucha pełni rolę ostrzegawczą i może świadczyć o konieczności uzyskania szybkiej pomocy medycznej. Pojawia się on np. przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, kamicy moczowej czy chociażby pęknięciu wrzodu żołądka. Przewlekły ból brzucha jest zazwyczaj łagodniejszy, ale utrzymuje się powyżej 3 miesięcy.

Zawsze warto starać się rozpoznać ból brzucha i znaleźć jego przyczynę. Od tego bowiem często zależy dobór odpowiedniego leczenia i tym samym - jego skuteczność. Niestety, nie zawsze jest możliwe. W znaczącej części przypadków nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny występujących dolegliwości. 

Ból brzucha - co go powoduje

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn. W zależności od jego lokalizacji może być to przykładowo:

  • ból w podbrzuszu z prawej strony: zapalenie wyrostka robaczkowego, przepuklina, torbiel jajnika, kolka nerkowa,
  • ból podbrzusza z lewej strony - zapalenie uchyłków, nieswoiste choroby zapalne jelit, zespół jelita drażliwego IBS, kolka nerkowa,
  • ból podbrzusza w części środkowej - choroby zapalne jelit, choroby ze strony układu rozrodczego, zapalenie pęcherza moczowego,
  • ból śródbrzusza - kamica nerkowa, zapalenie trzustki, niedrożność jelit, wczesna faza zapalenia wyrostka robaczkowego (jeśli ból pojawia się w okolicy pępka),
  • ból brzucha po prawej stronie pod żebrem - choroby wątroby, trzustki, dwunastnicy, zapalenie nerek, choroba wrzodowa żołądka,
  • ból pod lewym żebrem - choroba wrzodowa żołądka, pęknięcie śledziony, choroby trzustki, zapalenie płuca lewego,
  • ból nadbrzusza w części środkowej - choroba refluksowa przełyku, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, choroby dróg żółciowych, choroby trzustki, zawał mięśnia sercowego, niestrawność. 

Kłujący ból brzucha z prawej strony, który przechodzi w ból stały, z jednoczesnym występowaniem nudności i wymiotów może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Piekący ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu może wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Pojawia się on głównie na czczo i w nocy. Ustępuje po jedzeniu lub po zażyciu leków na zgagę. Ból brzucha nasilający się głównie podczas kaszlu może sugerować zapalenie opłucnej lub inne schorzenie ze strony układu oddechowego. Jeśli przyczyną dolegliwości są choroby zapalne jelit, ból brzucha najczęściej nie jest jedynym objawem. Pacjent może skarżyć się na nawracające biegunki lub zaparcia, wzdęcia i skurcze brzucha. Silny ból brzucha, który promieniuje do pachwiny i może mieć charakter skurczowy pojawia się przy kolce nerkowej. W moczu można zaobserwować krew. Inne możliwe symptomy to nudności, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza i częsta potrzeba oddawania moczu.

Co na ból brzucha stosować?

Co na ból brzucha skutecznie złagodzi odczuwane dolegliwości? Leczenie bólu brzucha powinno być objawowe. Przy chorobie refluksowej przełyku, ulgę przyniesie zażycie preparatu na zgagę i nadkwaśność. Ból brzucha po jedzeniu, uczucie pełności w jamie brzusznej i inne objawy niestrawności może uśmierzyć lek na niestrawność, taki jak np. Iberogast. Problem z nadmierną ilością gazów, które powodują dyskomfort w brzuchu można wyeliminować stosując preparat na wzdęcia, np. Ulgasim. Zawarty w nim simetikon pomaga pozbyć się nagromadzonych w jelitach pęcherzyków gazów.

Co na ból brzucha stosować jeśli nie jest znana jego przyczyna? Wówczas można sięgnąć po lek rozkurczowy, taki jak No-Spa, Buscopan czy Scopolan. Działają one spazmolitycznie (rozkurczowo) na mięśnie gładkie. Preparaty te są pomocne przy skurczowych bólach brzucha, które pojawiają się w przebiegu schorzeń ze strony dróg żółciowych, układu moczowego oraz układu pokarmowego. Przy bólu brzucha spowodowanym menstruacją, lekami pierwszego wyboru są przeciwzapalne preparaty przeciwbólowe takie jak Ibupar, Kerdex lub Naxii. 

Aby złagodzić pojawiające się dolegliwości można sięgnąć również po domowe sposoby na ból brzucha. Pomocne może być przyłożenie do bolącego miejsca ciepłego kompresu. Ciepło powoduje rozluźnienie napiętych mięśni. Kompres powinien być przyjemnie ciepły, ale nie za gorący, aby nie poparzył skóry. Podobny efekt przyniesie też ciepła kąpiel. Ważne jest także zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Osobom skarżącym się na ból w lewym boku, prawym boku lub śródbrzuszu, zaleca się również ograniczenie spożycia kawy i herbaty, które mogą nasilać objawy. Warto zadbać także o odpoczynek.

Ból podbrzusza u mężczyzn - jakie może mieć przyczyny?

Silny, nagły ból podbrzusza u mężczyzn może wynikać z ostrego zapalenia gruczołu krokowego. Może być on odczuwany również w okolicy członka i odbytu. Towarzyszą mu też inne dolegliwości, takie jak bolesne oddawanie moczu, gorączka i silne osłabienie. Ostre zapalenie gruczołu krokowego występuje rzadko. W przypadku nagłego pojawienia się opisanych objawów, konieczne jest szybkie uzyskanie pomocy medycznej.

Ból brzucha na dole u mężczyzn może pojawić się także przy łagodnym przeroście prostaty. Zazwyczaj nie jest jednak jego typowym objawem i występuje dopiero wraz z rozwojem powikłań. Charakterystyczne objawy tego schorzenia to dłuższe niż wcześniej oddawanie moczu (słaby strumień moczu), częsta potrzeba oddawania moczu również w nocy, problem z wypływem moczu, nagłe parcie na pęcherz i uczucie jego niecałkowitego opróżnienia. Wystąpienie tych dolegliwości powinno skłaniać pacjenta do wizytu u lekarza.

Ból brzucha po lewej stronie na dole u mężczyzn może świadczyć o przepuklinie pachwinowej. Wyczuć można miękkie zgrubienie w tej okolicy. Ból nasila się podczas dźwigania lub kaszlu. Przepuklina pachwinowa częściej występuje po prawej stronie brzucha. O sposobie leczenia przepukliny decyduje lekarz.

Ból brzucha u dziecka - jak go złagodzić?

Ból brzucha u dziecka może wynikać m.in. z kolki, zaparć lub zakażenia układu moczowego. U noworodków i niemowląt, przyczyną są też wady wrodzone, a u starszych dzieci urazy oraz zaburzenia trawienia. Nagły, ostry ból brzucha na dole po prawej stronie może wynikać z zapalenia wyrostka robaczkowego. Przyczyną bólu brzucha u dziecka w okolicy pępka może być choroba pasożytnicza. Jednocześnie występują wówczas takie dolegliwości jak nudności, spadek apetytu, świąd, osłabienie, problemy z koncentracją i snem.

Bóle brzucha u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym często mają podłoże emocjonalne. Odczuwany stres i konflikty, zarówno te szkolne jak i domowe, wpływają na pracę przewodu pokarmowego. 

Ból brzucha u dziecka - co podać? Jest to zależne od przyczyny tego objawu. Jeśli rozpoznana została owsica można podać lek na pasożyty (Pyrantelum), który dostępny jest bez recepty. Przy sporadycznych problemach z zaparciami, jeśli zmiany trybu życia nie wystarczą, można zastosować łagodny preparat na zaparcia, np. zawierający laktulozę (Lactulosum, Duphalac). Przy przewlekłych zaparciach lepiej sięgnąć po środek z makrogolem (np. Xenna Balance Junior, Dicopeg Junior). Jeśli ból brzucha u dziecka pojawia się nagle lub towarzyszą mu inne, budzące niepokój objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. 

Ból brzucha - kiedy wymaga wizyty u lekarza?

Łagodny ból brzucha najczęściej można uśmierzyć samodzielnie. Czasami jednak konieczna jest wizyta u lekarza. Należy się do niego zgłosić, jeśli:

  • ból brzucha po lewej stronie, prawej lub pośrodku ma duże nasilenie,
  • jednocześnie pojawiają się wymioty lub wymioty z krwią,
  • stan chorego szybko się pogarsza,
  • dochodzi do zatrzymania moczu, stolca lub gazów,
  • ból brzucha wybudza pacjenta ze snu,
  • pojawia się przewlekły ból z lewej lub prawej strony brzucha, trwający już kilka dni,
  • występuje gorączka, silne osłabienie lub spadek masy ciała,
  • w nocy pojawia się biegunka,
  • widać krew w stolcu.

Nagły, ostry ból brzucha zawsze jest wskazaniem do szybkiego zgłoszenia się do lekarza. Może bowiem wymagać pilnej interwencji chirurgiczej.

Ból brzucha u dzieci i dorosłych może mieć bardzo wiele przyczyn. Część z nich jest niegroźna, a dolegliwości ustępują po zastosowaniu odpowiedniego leku na ból brzucha. Inne wymagają pilnej konsultacji lekarskiej i szybkiego udzielenia pomocy. Nie zawsze łatwo jest odróżnić ból brzucha, który można leczyć samodzielnie od tego, który ma poważniejszą przyczynę. Jeśli mamy takie wątpliwości, ból brzucha dotyczy małego dziecka lub pojawiają się inne, wymienione wyżej, alarmujące objawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.

Bibliografia

1. Viniol A., Keunecke Ch. Biroga T. et al., Studies of the symptom abdominal pain - a systematic review and meta-analysis, Family Practice, 2014, 31, 5, 517-529, doi: 10.1093/fampra/cmu036
2. Patterson J.W., Kashyap S., Dominique E., Acute Abdomen, in: StatPearls [Internet], Treasure Island (FL), 2022, available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459328/
3. Mehta H., Abdominal Pain, Clinical Pathways in Emergency Medicine, 2016, 329-345, doi: 10.1007/978-81-322-2710-6_26
4. Ryżko J., Przewlekłe bóle brzucha u dzieci, Gastroenterologia Praktyczna, 2011, 1 (11), 20-28
5. Grata-Borkowska U., Pokorna-Kałwak D. Mastalerz-Migas A., Bóle brzucha u dzieci - diagnostyka różnicowa i postępowanie terapeutyczne w POZ, Lekarz POZ, 2016, 2, 151-155

Chociaż niniejszy serwis może zawierać informacje dotyczące kwestii medycznych, prawnych czy biznesowych informacje te nie mogą stanowić ani zastępować porady specjalisty. ADPHARMA SP. Z O.O. nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje związane bezpośrednio lub pośrednio z jakimikolwiek działaniami lub zaniechaniami podejmowanymi przez użytkownika w oparciu o informacje lub materiały zawarte w niniejszym serwisie. Chociaż ADPHARMA SP. Z O.O. podejmuje wszelkie uzasadnione środki, aby informacje na tej platformie były dokładne, kompletne i aktualne, nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody lub straty związane z niedokładnością, niekompletnością, nierzetelnością lub brakiem aktualności informacji. Niniejszy serwis zawiera również publikacje naukowe, opinie ekspertów oraz wytyczne organizacji branżowych i naukowych. Wszelkie takie informacje stanowią wyłącznie opinie osób lub podmiotów, które je wyraziły i nie należy ich interpretować jako poglądów lub zobowiązań ADPHARMA SP. Z O.O.

Kategorie:

Zobacz więcej artykułów

  • Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?
    Przeciwbólowe
    Czym kierować się wybierając lek przeciwbólowy?

    Leki przeciwbólowe mogą skutecznie łagodzić ból, o ile są prawidłowo dobrane do pacjenta. Jak wybrać bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne? Jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć? Kiedy stosuje się najmocniejsze tabletki przeciwbólowe?

  • Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?
    SPONSOROWANY
    Terapia ciepłem na łagodzenie bólu mięśni i stawów. Dlaczego działa?

    Bóle i nadwyrężenia mięśni i stawów mogą dotyczyć każdego z nas – pracujących w biurze, wykonujących pracę fizyczną, aktywnych sportowo. Na bolące miejsca pomóc może… ciepło – działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem. W artykule dowiesz się, jak działa terapia ciepłem, przy jakim rodzaju bólu pomaga i w jakiej formie można ją zastosować w domu.

  • Bóle menstruacyjne - jak skutecznie złagodzić ból podczas miesiączki?
    ból
    Bóle menstruacyjne - jak skutecznie złagodzić ból podczas miesiączki?

    Ból miesiączkowy to comiesięczna kobieca przypadłość, która towarzyszy cyklowi menstruacyjnemu. Zależnie od indywidualnych cech może być to łagodny, umiarkowany ból bądź też silny i trudny do zniesienia. Dlatego wiele kobiet często przygotowuje się na te dni. Warto mieć na uwadze, że bóle menstruacyjne mogą wystąpić chwilę przed okresem, a także w jego trakcie. W ramach ich łagodzenia można sięgnąć po leki bez recepty lub produkty lecznicze na receptę. Oprócz tego skuteczne mogą okazać się domowe sposoby na bolesny okres, które wskażą jak złagodzić te kilka nieprzyjemnych dni w miesiącu każdej kobiety.

  • Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców
    ból pleców
    Ból kręgosłupa lędźwiowego i inne rodzaje bólu pleców

    Ból pleców i kręgosłupa to objawy związane ze zmianami zapalnymi stawów, ale i zwykłym przeciążeniem. Mogą wynikać z przepracowania, przetrenowania lub zwykłego urazu jak stłuczenie np. kości ogonowej. Nie bez znaczenia dla występowania zmian jak ból odcinka lędźwiowego, piersiowego, szyjnego mają zła postawa (przy siedzeniu), niewłaściwa higiena kręgosłupa, brak ćwiczeń, osłabienie mięśni, a także ciąża i związane z nią przemiany w ciele kobiety. Jakie są najczęściej występujące rodzaje bólu pleców i jak sobie z nimi poradzić? 

  • Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
    ból ucha
    Ból ucha u dziecka i osoby dorosłej - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból ucha u dziecka i dorosłego zdarza się dość często. Jakie może mieć przyczyny? W jaki sposób leczyć ból ucha u dziecka i kiedy zgłosić się z nim do lekarza? Jakie domowe sposoby na ból ucha mogą przynieść ulgę, a których nie należy stosować?