Potas

Potas jest jednym z kluczowych pierwiastków wpływających na funkcjonowanie organizmu człowieka. Jest on niezbędny dla prawidłowej pracy mięśni i stawów, bierze również udział w procesie dotleniania naszego mózgu i komórek ciała. W związku z tym nie należy doprowadzić do jego niedoborów w diecie. W tej kategorii znajdziesz suplementy diety z potasem, które pomogą je uzupełnić.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 28

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 28

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Rola potasu w organizmie człowieka

Potas zaliczamy do makroelementów. Wraz z sodem warunkuje on poprawne funkcjonowanie komórek naszego ciała, a także utrzymanie czynności życiowych. Dodatkowo potas m.in. reguluje ciśnienie krwi, kontroluje pracę mięśni, aktywuje enzymy komórkowe oraz pobudza wydzielanie insuliny. Dany pierwiastek znajduje się głównie w płynie wewnątrzkomórkowym. W związku z tym nie jesteśmy w stanie określić dokładnego zapotrzebowania organizmu na potas. Jeżeli jednak spożywamy dużą ilość pokarmów bogatych w sód, równolegle powinniśmy zwiększać ilość dostarczanego potasu. Zapotrzebowanie na potas wzrasta również w stanach zwiększonej potliwości, przebywania w wysokich temperaturach oraz podczas ciężkiej pracy i aktywności fizycznej.

Naturalne źródła potasu

Zbilansowana, zdrowa dieta powinna dostarczyć nam odpowiednią ilość potasu. Znajduje się on bowiem w wielu produktach spożywczych, które spożywany na co dzień. Jeżeli jednak mimo wszystko nadal mamy nieprawidłowe wyniki krwi wskazujące na jego niedobór, wówczas należy zdecydować się na dodatkową suplementację. Produkty, w których naturalnie znajduje się potas to:

  • suszone owoce - morele, rodzynki i figi,
  • cytrusy, banany oraz kiwi,
  • orzechy i awokado,
  • pomidory, brokuły, fasola i groch,
  • czekolada i kakao.

Objawy niedoboru potasu

Niedobory potasu zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednak osoby mające problemy z nerkami, cukrzycą, chorobami tarczycy oraz niewydolnością serca są znacznie bardziej narażone na ich wystąpienie. Do najczęstszych objawów niedoboru potasu (hipokaliemii) zaliczamy:

  • wiotczenie mięśni,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia pracy nerek,
  • chroniczne zmęczenie,
  • trądzik,
  • wzdęcia.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto udać się do lekarza, który po wykonaniu podstawowych badań określi co jest przyczyną danych problemów. Może się bowiem okazać, że w naszym organizmie brakuje również innych witamin i minerałów. W przypadku zdiagnozowanego niedoboru potasu, warto rozpocząć odpowiednią suplementację. W asortymencie Apteki dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór preparatów z potasem, dostępnych w formie tabletek, kapsułek oraz tabletek musujących. Wiele z nich zawiera składniki, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz całego organizmu.

Zagrożenia wynikające z nadmiaru potasu w organizmie

Zbyt wysoki poziom potasu we krwi jest stanem zagrażającym życiu. W związku z tym wymaga on natychmiastowej interwencji lekarskiej. Do nadmiaru potasu nie jesteśmy w stanie doprowadzić spożywając zbyt dużą ilość pokarmów, które go zawierają. Jednak stosowanie suplementów diety w sposób niezgodny z zaleceniami jest uważany za jedną z głównych przyczyn hiperkaliemii. Dlatego też pamiętajmy, żeby stosować preparaty uzupełniające dietę w potas zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce.