Witamina K, leki i suplementy z witaminą K
Witamina K jest jedną z kluczowych substancji, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jej niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego warto mieć wiedzę, jakie są naturalne źródła witaminy K, a także jak odpowiednio wdrożyć jej suplementację. W tej kategorii znajdziesz liczny wybór preparatów z witaminą K w postaci tabletek i kapsułek.
Naturalne źródła witaminy K
Wyróżniamy dwa rodzaje witaminy K:
- witamina K1 – w postaci żółtej cieczy, syntetyzowana przez rośliny, odporna na działanie temperatury i rozpuszczalna w tłuszczach. Jest dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem.
- witamina K2 – produkowana we florze jelitowej, pokrywająca większość dziennego zapotrzebowania.
Witamina K1 w naturalnej postaci występuje głównie w zielonych warzywach np. w jarmużu, rukoli, roszponce, szpinaku i brukselce, a także kapuście. Duże ilości danej substancji zawiera również zielona herbata, seler naciowy, cukinia, bób i groszek, a także kalafior. Znajdziemy ją również w orzechach, daktylach, kaszy bulgur, jajkach oraz mleku.
Rola witaminy K w organizmie człowieka
Witamina K ma bardzo istotne znaczenie w funkcjonowaniu całego organizmu. Uznawana jest za jeden z niezbędnych składników pokarmowych. Jej główne zadania są następujące:
- bierze udział w procesie krzepnięcia krwi,
- wspomaga serce,
- pomaga utrzymać równowagę gospodarki wapniowej,
- może spowalniać rozwój nowotworów.
Niedobór witaminy K
Niedobory witaminy K zdarzają się bardzo rzadko. Wynika to z faktu, iż witamina K jest produkowana przez organizm, a pozostała część zapotrzebowania dostarczana jest wraz z pożywieniem. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których poziom witaminy K w organizmie może być niewystarczający. Dzieje się tak podczas poważnych schorzeń wątroby oraz jelit, po długiej antybiotykoterapii oraz przy przewlekłym zapaleniu trzustki. Wówczas warto sięgnąć po suplementy diety z witaminą K, które pomagają uzupełnić jej niedobór. Znajdziesz je w Aptece dla Rodziny w postaci tabletek i kapsułek.
Objawy niedoboru witaminy K
Do głównych objawów niedoboru witaminy K zaliczamy:
- obfite miesiączki,
- krwiomocz,
- skłonności do powstawania siniaków,
- biegunki,
- obniżona odporność i podatność na infekcje bakteryjne,
- wydłużony czas krzepnięcia krwi.
Kiedy należy suplementować witaminę K?
Suplementację witaminy K należy rozpocząć w przypadku wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o niedoborze. Oczywiście wcześniej należy skorzystać z konsultacji lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę i zaleci ewentualną zmianę diety. W naszym asortymencie znajdziesz suplementy diety z witaminą K w wygodnej do przyjmowania postaci. Należy pamiętać, że uzupełnianie niedoborów danej substancji jest bardzo istotne, ponieważ jej braki w organizmie mogą doprowadzić do poważnych problemów, takich jak:
- osteoporoza,
- choroby wątroby,
- żółtaczka,
- niedokrwistość,
- zaburzenia krzepliwości krwi.