Leki na ból kręgosłupa i pleców
Łagodzenie bólu pleców jest możliwe dzięki preparatom dostępnym w aptece. W ich składzie znajdują się substancje przeciwbólowe jak ibuprofen, ketoprofen, paracetamol czy meloksykam. Lek na ból kręgosłupa może ponadto występować w różnych postaciach: jako tabletki, kapsułki, saszetki, maść, a nawet spray. Dzięki temu możliwe jest dobranie skutecznego środka na ból pleców, który będzie dodatkowo łagodził stan zapalny i poprawiał ruchomość kręgosłupa.
Leki na ból kręgosłupa
Ból kręgosłupa to dolegliwość spowodowana przez urazy, choroby przewlekłe, złą postawę czy przeciążenia. Może doskwierać w różnych odcinkach – od szyjnego, przez lędźwiowy, aż po krzyżowy. Ulgę w bólu pleców przynosi dobry lek na ból kręgosłupa. Do podstawowych środków łagodzących przykre objawy należy paracetamol, jednak u niektórych osób jego działanie może okazać się niewystarczające. W takich sytuacjach pomocne okazują się substancje zaliczane do niesteroidowych leków przeciwzapalnych m.in. ibuprofen, diklofenak, naproksen, ketoprofen, meloksykam. Wymienione substancje nie tylko zmniejszają lub całkowicie niwelują ból, ale również hamują stan zapalny.
Inne środki stosowane w terapii bólu kręgosłupa to leki złożone z kilku składników. Takie połączenia wzmacniają efekt przeciwbólowy i często działają skuteczniej niż pojedyncze substancje. Dostępne w aptece kombinacje to m.in.:
● paracetamol + kodeina
● paracetamol + kodeina + kofeina
● paracetamol + ibuprofen.
Jak dawkować leki na ból kręgosłupa? Tabletki na ból pleców z ibuprofenem czy diklofenakiem stosuje się nawet co 4 godziny. Naproksen i ketoprofen przyjmuje się co około 8 godzin, natomiast w przypadku wysokiej dawki meloksykamu wystarczy jedna tabletka na dobę. Przed zażyciem należy zawsze sprawdzić zalecane dawkowanie konkretnego preparatu i postępować według wytycznych dostępnych w ulotce.
Leki przeciwbólowe na kręgosłup – postacie dostępne w aptece
Leki przeciwbólowe bez recepty na ból pleców występują w wielu postaciach. Dzięki temu możliwe jest dobranie skutecznego leku, który będzie odpowiadał preferencjom pacjenta.
Najczęściej lek przeciwbólowy na kręgosłup występuje w postaci tabletek. Taka forma jest łatwa w dawkowaniu i pozwala na łagodzenie bólu nie tylko w plecach, ale również w innych częściach ciała. Czasem producenci powlekają swoje tabletki otoczką cukrową, co ułatwia połknięcie i likwiduje gorzki smak. Osoby, które szukają szybkiego początku działania, mogą sięgnąć po kapsułki żelatynowe. Ich budowa sprawia, że szybciej niż tabletki uwalniają składniki aktywne. Podobny efekt jest obecny w formach rozpuszczalnych: tabletkach musujących, saszetkach z proszkiem lub tabletkach ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Oprócz leków doustnych w aptece dostępne są preparaty do stosowania miejscowego. Wśród nich wyróżniamy plastry przeciwbólowe na kręgosłup oraz maści łagodzące ból. Plastry z diklofenakiem lub ibuprofenem dają nawet 24-godzinny efekt. Ponadto można zaopatrzyć się również w plastry rozgrzewające na bazie kapsaicyny czy wyciągów roślinnych. Taki rozgrzewający lek na ból pleców poprawia krążenie, a często działa również znieczulająco na receptory bólu, co skutecznie zmniejsza dolegliwości bólowe.
Jakie składniki zawierają maści i kremy przeciwbólowe? Typowa maść na ból pleców posiada w składzie diklofenak, etofenamat, ibuprofen lub naproksen. Substancje te działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Warto jednak doprecyzować, że pod terminem „maść na ból pleców”, chętnie stosowanym przez pacjentów, kryją się tak naprawdę trzy różne formy leków: żel, krem i maść. Zwykle przezroczysty żel łatwo się rozprowadza i daje uczucie chłodzenia. Krem to postać gęstsza, jednak również łatwo nim pokryć większą powierzchnię skóry. Maści przeciwbólowe mają bogatą, tłustą konsystencję i zazwyczaj dłużej uwalniają substancję czynną.
Pozostałe leki na ból pleców to aerozole przeciwbólowe z diklofenakiem lub indometacyną w składzie. Aplikacja sprayu pozwala na sprawne pokrycie większego obszaru skóry, a sam lek szybko przenika w głąb tkanki.
Silne leki przeciwbólowe na kręgosłup bez recepty
Ciężko wskazać jeden najsilniejszy lek na ból kręgosłupa. Jest jednak grupa preparatów znana ze swojego mocnego działania. Należą do nich szczególnie tabletki zawierające meloksykam w wyższej dawce 15 mg oraz ketoprofen. Obie substancje są zwyczajowo stosowane w bólu pleców, chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych, bólach kostno-stawowych. Należy jednak pamiętać, że zarówno ketoprofen jak i meloksykam służą wyłącznie do krótkotrwałego leczenia bólu. Długotrwałe stosowanie tych leków może wiązać się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, takich jak podrażnienia żołądka.
Inny skuteczny lek na ból pleców to preparat łączący paracetamol, kofeinę i kodeinę. Taki złożony środek łagodzi ból skuteczniej niż sam paracetamol, a zawarta w leku kofeina zmniejsza uczucie zmęczenia i senności.