Stany zapalne oka
Częstą przyczyną stanów zapalnych oka są bakterie lub wirusy. Zapalenie oka może mieć zróżnicowany przebieg i powodować szereg niespecyficznych objawów. Każdorazowo wymaga jednak konsultacji lekarskiej, ponieważ nieleczone może doprowadzić do ciężkich problemów ze wzrokiem. W tej kategorii znajdziesz wyroby medyczne i preparaty, które sprawdzą się w leczeniu stanów zapalnych oka.
Objawy stanu zapalnego oka
Zapalenie oka jest spowodowane przez bakterie i wirusy. Stan zapalny może objąć różne części oka. Najczęściej dotyka on spojówek, rogówki oraz powieki. Zapalenie oka jest to termin ogólny, pod którym kryją się różne choroby zapalne dotykające oczy. W zależności od rodzaju schorzenia, objawy i dolegliwości mogą się pomiędzy sobą różnić. Wiele z objawów świadczących o stanie zapalnym oka, występuje także podczas zespołu suchego oka oraz alergicznego zapalenia spojówek.
Do najczęstszych objawów świadczących o stanie zapalnym zaliczamy:
- swędzenie,
- pieczenie,
- zaczerwienienie,
- uczucie ciała obcego w oku,
- obrzęk,
- łzawienie.
Dodatkowo mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- nieostre widzenie,
- ból oczu,
- nadwrażliwość na światło,
- pojawienie się ropnej wydzieliny.
Niezależnie od pojawiających się objawów, należy doprowadzić do ich złagodzenia. W tym celu warto sięgnąć po krople do oczu łagodzące stan zapalny. Znajdziesz je w asortymencie naszej apteki.
Naturalne sposoby na zapalenie oka
Dolegliwości ze strony narządu wzroku każdorazowo wymagają konsultacji lekarskiej. Nieprawidłowo leczone stany zapalne oczu mogą bowiem doprowadzić do poważnych powikłań, w tym do całkowitego uszkodzenia lub utraty wzroku. W przypadku łagodnych stanów zapalnych można sięgnąć po okłady z preparatów ziołowych. W tym celu dobrze sprawdzi się babka lancetowata, ziele świetlika oraz kwiat chabru bławatka. Dodatkowo podczas zapalenia oka należy ze szczególną dokładnością dbać o higienę.
Leczenie stanów zapalnych oczu
W przypadku zaobserwowania objawów zapalenia oka, należy udać się do okulisty. Specjalista powinien zbadać narząd wzroku przy użyciu lampy szczelinowej. Na tej podstawie lekarz będzie w stanie określić, w której części oka pojawił się stan zapalny. Od szybkiej i prawidłowej diagnozy bardzo często zależy efektywność leczenia. W przypadku gdy za zapalenie oka odpowiadają bakterie, stosuje się krople do oczu zawierające odpowiednie antybiotyki. Jeżeli natomiast dane zapalenie zostało spowodowane przez alergeny, wówczas należy unikać kontaktu z alergenem oraz stosować środki łagodzące objawy alergicznego zapalenia spojówek. W infekcjach wirusowych natomiast stosuje się krople do oczu o działaniu przeciwwirusowym. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór preparatów łagodzących objawy stanów zapalnych oczu, które sprawdzą się niezależnie od przyczyny wystąpienia dolegliwości.