Witaminy z grupy B, leki i suplementy z witaminą B

Witaminy z grupy B są to substancje, które mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Oddziałują one bowiem na wiele narządów i regulują ich prace. Z tego względu wszelkie niedobory danych substancji są groźne dla naszego zdrowia. W tej kategorii znajdziesz szeroki wybór preparatów zawierających witaminy z grupy B, które pomogą uzupełnić ewentualne braki w diecie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 110

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 110

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Witaminy z grupy B - właściwości

Witaminy z grupy B są to substancje rozpuszczalne w wodzie. Nie są one produkowane w naturalny sposób przez organizm człowieka, w związku z czym muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dane substancje biorą udział w najważniejszych procesach życiowych, metabolizmie i przemianie materii. Do najważniejszych witamin z grupy B zaliczamy: witaminę B1, witaminę B2, witaminę B6, witaminę PP (B3) oraz witaminę B5.

Witamina B1 – tiamina

Witamina B1 odgrywa kluczową rolę w procesach związanych z powstawaniem energii. Uczestniczy ona również w procesach metabolicznych oraz warunkuje prawidłową pracę serca i układu krążenia. W naturalnej postaci znajdziemy ją w:

  • drożdżach,
  • otrębach i kiełkach pszenicy,
  • kaszy gryczanej,
  • grochu i fasoli,
  • orzechach – laskowych i pistacjowych.

Witamina B2 – ryboflawina

Witamina B2 uczestniczy w przemianie komórkowej i produkcji krwinek. Jeżeli w diecie pojawia się jej niedobór, mogą pojawić się zajady oraz suchość oczu. Pogarsza się również kondycja cery i włosów. Witaminę B2 możemy znaleźć m.in. w jajkach, tłustym twarogu, warzywach liściastych, drożdżach i wątróbce.

Witamina PP (B3) – niacyna

Witamina B3 zwana również witaminą PP odpowiada za prawidłową pracę mózgu. Jej niedobór może powodować niepokój i irytację, bezsenność, bóle głowy oraz zaparcia. W naturalnej postaci można ją znaleźć w wątróbce, rybach, cielęcinie, orzeszkach ziemnych i w pieczywie pełnoziarnistym.

Witamina B6 - pirydoksyna

Witamina B6 korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Dodatkowo opóźnia procesy starzenia się, wspomaga leczenie skóry trądzikowej i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Głównymi objawami niedoboru danej substancji są nocne skurcze mięśni, bóle nóg, drżenie rąk i drganie powiek. Witaminę B6 znajdziemy m.in. w:

  • drożdżach,
  • wątróbce,
  • otrębach, kiełkach i produktach pełnoziarnistych,
  • ziemniakach, fasoli, marchewce, kapuście,
  • bananach.

Zapotrzebowanie na witaminę B6 jest większe u kobiet niż u mężczyzn, zwłaszcza jeśli są w ciąży lub stosują tabletki antykoncepcyjne. Jednak dieta panów również powinna uwzględniać produkty z daną substancją, szczególnie jeśli biorą sterydy, mają cukrzyce lub chore stawy. W Aptece dla Rodziny znajdziesz środki zawierające witaminę B6, które będą odpowiednie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Suplementacja witamin z grupy B

Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich najważniejszym źródłem powinna być nasza dieta. Jeżeli nie brakuje w niej owoców, warzyw oraz produktów z pełnego ziarna, raczej nie grożą nam niedobory danych substancji. Istotną kwestią jest natomiast fakt, że witamina B12 jest jedyną witaminą nie występującą w produktach roślinnych. W związku z tym osoby będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej powinny osobno ją suplementować. W naszej aptece znajdziesz szeroki wybór suplementów diety zawierających witaminę B12 oraz pozostałe witaminy z grupy B. Są one dostępne w postaci tabletek, kapsułek, tabletek musujących oraz żelków – możesz więc wybrać formę dogodną dla siebie.