Selen

Selen pełni bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim reguluje prawidłowe funkcjonowanie enzymów, chroni przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Selen wpływa również na układ nerwowy, w tym na leczenie depresji. W tej kategorii znajdziesz preparaty z selenem, które pomagają uzupełnić ewentualne niedobory tego pierwiastka w diecie.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 19

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 19

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Selen – rola w organizmie

Selen może być dobrym wsparciem dla organizmu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dodatkowo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także układu nerwowego.  Dany pierwiastek bywa pomocniczo wykorzystywany podczas leczenia depresji. Podaje się go również chorym cierpiącym na mukowiscydozę. Wraz z cynkiem wpływa on także na potencję u mężczyzn. Główną rolą cynku jest jednak ochrona organizmu przed działaniem toksyn oraz wolnymi rodnikami. Dzienne zapotrzebowanie na cynk dla kobiet i mężczyzn wynosi 55 ug dziennie. W przypadku kobiet ciężarnych liczba ta wzrasta do 70 ug.

Naturalne źródła selenu

Głównym źródłem selenu z organizmie jest oczywiście zbilansowana dieta. Największe ilości danego pierwiastka możemy znaleźć w następujących produktach:

  • orzechach brazylijskich,
  • rybach (głównie w tuńczyku i łososiu),
  • drobiu,
  • pszenicy,
  • grzybach.

Selen jest stosunkowo łatwo przyswajany przez organizm, a jego wchłanianie dodatkowo stymulują witamina A i E oraz witamina C.

Niedobór selenu – objawy

Niedobór selenu jest przede wszystkim konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Głównym objawem niedoboru selenu jest osłabienie odporności, zwyrodnienie narządów i tkanek, rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a także chorób nowotworowych. Niedobory tego pierwiastka zaobserwowano również o osób chorych na AIDS, mukowiscydozę oraz ostre zapalenie trzustki. Aby utrzymać odpowiednie stężenie selenu w organizmie, można wspomóc się suplementami diety. W Aptece dla Rodziny znajdziesz środki w formie tabletek oraz kapsułek, które pomogą uzupełnić codzienną dietę w selen.

Nadmiar selenu groźny dla zdrowia

Selen jest jedną z nielicznych substancji, których nadmierne stężenie w organizmie może doprowadzić do zatrucia. Mając to na względzie, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń zawartych w ulotce suplementów, które zażywamy i o nieprzekraczaniu zalecanej dziennej dawki spożycia. Do głównych objawów zatrucia selenem zaliczamy:

  • wypadanie włosów,
  • biegunka,
  • przebarwienia paznokci,
  • uszkodzenie nerek,
  • czosnkowy zapach z ust.

Zanim przystąpimy do suplementacji selenu, powinniśmy sprawdzić jego poziom we krwi. Jeżeli wartości są odpowiednie, być może nie warto stosować dodatkowego wsparcia z zewnątrz ryzykując przedawkowanie.