Selen
Selen pełni bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim reguluje prawidłowe funkcjonowanie enzymów, chroni przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Selen wpływa również na układ nerwowy, w tym na leczenie depresji. W tej kategorii znajdziesz preparaty z selenem, które pomagają uzupełnić ewentualne niedobory tego pierwiastka w diecie.
Selen – rola w organizmie
Selen może być dobrym wsparciem dla organizmu przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Dodatkowo odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także układu nerwowego. Dany pierwiastek bywa pomocniczo wykorzystywany podczas leczenia depresji. Podaje się go również chorym cierpiącym na mukowiscydozę. Wraz z cynkiem wpływa on także na potencję u mężczyzn. Główną rolą cynku jest jednak ochrona organizmu przed działaniem toksyn oraz wolnymi rodnikami. Dzienne zapotrzebowanie na cynk dla kobiet i mężczyzn wynosi 55 ug dziennie. W przypadku kobiet ciężarnych liczba ta wzrasta do 70 ug.
Naturalne źródła selenu
Głównym źródłem selenu z organizmie jest oczywiście zbilansowana dieta. Największe ilości danego pierwiastka możemy znaleźć w następujących produktach:
- orzechach brazylijskich,
- rybach (głównie w tuńczyku i łososiu),
- drobiu,
- pszenicy,
- grzybach.
Selen jest stosunkowo łatwo przyswajany przez organizm, a jego wchłanianie dodatkowo stymulują witamina A i E oraz witamina C.
Niedobór selenu – objawy
Niedobór selenu jest przede wszystkim konsekwencją stosowania nieodpowiedniej diety i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Głównym objawem niedoboru selenu jest osłabienie odporności, zwyrodnienie narządów i tkanek, rozwoju choroby niedokrwiennej serca, a także chorób nowotworowych. Niedobory tego pierwiastka zaobserwowano również o osób chorych na AIDS, mukowiscydozę oraz ostre zapalenie trzustki. Aby utrzymać odpowiednie stężenie selenu w organizmie, można wspomóc się suplementami diety. W Aptece dla Rodziny znajdziesz środki w formie tabletek oraz kapsułek, które pomogą uzupełnić codzienną dietę w selen.
Nadmiar selenu groźny dla zdrowia
Selen jest jedną z nielicznych substancji, których nadmierne stężenie w organizmie może doprowadzić do zatrucia. Mając to na względzie, należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń zawartych w ulotce suplementów, które zażywamy i o nieprzekraczaniu zalecanej dziennej dawki spożycia. Do głównych objawów zatrucia selenem zaliczamy:
- wypadanie włosów,
- biegunka,
- przebarwienia paznokci,
- uszkodzenie nerek,
- czosnkowy zapach z ust.
Zanim przystąpimy do suplementacji selenu, powinniśmy sprawdzić jego poziom we krwi. Jeżeli wartości są odpowiednie, być może nie warto stosować dodatkowego wsparcia z zewnątrz ryzykując przedawkowanie.