Wapń

Wapń to pierwiastek, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Jest on podstawowym materiałem budulcowym kości i zębów, bierze także udział w procesie krzepnięcia krwi oraz wpływa na pracę układu nerwowego. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór powoduje szereg dolegliwości. Aby ich uniknąć, należy dbać o jego odpowiedni poziom w organizmie. W tej kategorii znajdziesz suplementy diety, które pomagają uzupełnić niedobory tego cennego pierwiastka.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 33

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 33

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Rola wapnia w organizmie człowieka

Wapń sprawia, że nasze kości i zęby są mocne, ma również pozytywny wpływ na krzepliwość krwi. Jego właściwy poziom w organizmie warunkuje sprawne działanie mięśni, zdrowy sen oraz dobry nastrój. Naturalne zasoby wapnia w organizmie człowieka są odnawiane około 30 razy dziennie. Jeżeli występują jego niedobory, w pierwszej kolejności jest on pobierany z kości. Warto pamiętać, że podczas ciąży zapotrzebowanie na dany pierwiastek gwałtownie wzrasta. Jeżeli dieta przyszłej mamy zawiera niedostateczną ilość wapnia, mogą wystąpić bóle głowy, skurcze mięśni nóg oraz ogólne osłabienie kobiety. W takiej sytuacji warto zdecydować się na suplementację. W Aptece dla Rodziny znajdziesz suplementy diety z wapniem, dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży.

Naturalne źródła wapnia w diecie

Do najlepiej przyswajalnych źródeł wapnia zaliczamy mleko, sery i inne produkty nabiałowe. Jeżeli jednak ze względu na dietę wegańską nie spożywamy danych pokarmów, możemy zdecydować się na tofu oraz mleko sojowe, które również charakteryzują się wysoką zawartością danego pierwiastka. Dużą ilość wapnia znajdziemy także w sezamie, pestkach słonecznika, niebieskim maku oraz orzechach. Naturalnym źródłem danego pierwiastka są także wędzone ryby oraz wysokozmineralizowana woda.

Objawy niedoboru wapnia

Należy pamiętać, że zarówno niedobory wapnia w organizmie, jak i jego nadmierna ilość, mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Do głównych objawów niedoboru należą:

  • bóle w stawach,
  • skurcze mięśni,
  • bóle głowy,
  • drętwienie kończyn,
  • osteoporoza,
  • próchnica.

Dodatkowo u dzieci mogą wystąpić problemy ze wzrostem. Główną przyczyną występowania niedoborów wapnia są błędy żywieniowe oraz słaba przyswajalność wapnia. Należy pamiętać, że w przypadku niedostatecznej ilości witaminy D, wapń nie będzie dobrze wchłaniany przez organizm. Dlatego też w naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór środków pomagających uzupełnić dietę w wapń oraz witaminę D. Możesz sięgnąć po tabletki, kapsułki, tabletki musujące lub syropy i proszki do rozpuszczania.

Nadmiar wapnia w organizmie

Zbyt duża ilość wapnia w organizmie może powodować wystąpienie niepokojących dolegliwości. Najczęściej pojawiają są zaparcia, nudności i brak apetytu. Ponadto, w takiej sytuacji wapń może zacząć odkładać się w innych miejscach, np. w nerkach, co będzie prowadziło do pojawienia się kamieni nerkowych. Dodatkowo może on również przenikać do tętnic i żył, co z kolei prowadzi do nadciśnienia i miażdżycy. Aby wyrównać poziom wapnia w organizmie, warto przyjmować suplementy diety z witaminą D oraz z witaminą K.