Problemy z miesiączką

Comiesięczne krwawienie to naturalny proces, który zachodzi w organizmie kobiety. Jeżeli przebiega on prawidłowo, okres występuje w regularnych odstępach czasu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których cykl zostaje rozregulowany. Wówczas warto sięgnąć po środki, które pomogą go ustabilizować.

Zobacz jako Siatka Lista

1 element

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

1 element

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

O czym może świadczyć brak okresu?

Brak okresu lub jego opóźnienie najczęściej kojarzą nam się z ciążą. Jest jednak szereg innych czynników, które mogą wpływać na zaburzenia miesiączkowania. Bardzo często krwawienie miesiączkowe nie występuje z powodu stresu. Przewlekły stres prowadzi bowiem do wzrostu poziomu hormonów. W wyniku tego owulacja zostaje zahamowana, a cykl ulega wydłużeniu. Cykl menstruacyjny mogą zaburzać także długie podróże oraz praca w systemie zmianowym, a nawet niedobór snu. Przyczyn spóźniającego się okresu można również upatrywać w odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Po zakończeniu terapii organizm może bowiem potrzebować więcej czasu, żeby wrócić do równowagi hormonalnej.

Problemy z miesiączką, a zaburzenia hormonalne

Na brak miesiączki mogą mieć wpływ zaburzenia hormonalne. Najczęściej występującą przypadłością jest PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Schorzenie to powoduje występowanie cykli bezowulacyjnych, przez co pojawiają się problemy z krwawieniem. Inne zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą dotyczyć nadprodukcji prolaktyny lub testosteronu. Pierwsza przypadłość objawia się dodatkowo bólami głowy i piersi, zaburzeniami widzenia oraz trądzikiem. Natomiast w przypadku nadmiernej produkcji męskich hormonów pojawiają się kłopoty z nadmiernym owłosieniem. Poziom hormonów można wyrównać poprzez stosowanie odpowiednich środków, które dobiera endokrynolog.

Co stosować na problemy z miesiączką?

Jeżeli brak okresu wynika z wahań hormonalnych, należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który dobierze odpowiednią terapię. Wizyty u specjalisty wymagają także zaburzenia dotyczące częstotliwości oraz obfitości krwawienia. Jeżeli podczas okresu ilość traconej krwi jest znacznie większa niż wskazywałyby na to normy, warto znaleźć przyczynę problemu. Zbyt obfite krwawienia mogą bowiem doprowadzić do anemii. W Aptece dla Rodziny znajdziesz preparaty, które wspomagają układ krwionośny oraz krzepnięcie krwi podczas menstruacji.