Kwas foliowy
Kwas foliowy należy do witamin z grupy B i jest określany mianem witaminy B9. Jest jedną z najpotrzebniejszych substancji w organizmie człowieka. Niedobory tej witaminy są szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować wady płodowe. Dlatego też zwłaszcza w tym czasie ważna jest jego suplementacja. W tej kategorii znajdziesz preparaty z kwasem foliowym, które pomogą Ci uzupełnić jego niedobory.
Rola kwasu foliowego w organizmie
Kwas foliowy jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która jest naturalnie obecna w żywności. Nasz organizm potrzebuje kwasu foliowego do realizowania wielu podstawowych funkcji, m.in.:
- podziału komórek,
- wytwarzaniu czerwonych krwinek,
- syntezy kwasów nukleinowych,
- prawidłowego procesu wzrostu komórek.
W trakcie ciąży kwas foliowy odpowiada za rozwój płodu. Odgrywa on kluczową rolę w dziedziczeniu cech, decyduje o masie noworodka oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia specyficznych wad płodowych.
Naturalne źródła kwasu foliowego
Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy jest związane z kilkoma czynnikami. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 80-120 ug witaminy B9 dziennie. Zapotrzebowanie to zwiększa się u osób nadużywających alkoholu oraz palących papierosy, a także dzieci i młodzieży w okresach wzrostu. Najlepszymi naturalnymi źródłami kwasu foliowego są świeże owoce i warzywa, spożywane w formie surowej. Do głównych źródeł witaminy B9 zaliczamy: białą fasolę, pietruszkę, brokuły, brukselkę, jarmuż, awokado, szparagi, drożdże.
Niedobór kwasu foliowego
Najczęściej występującymi objawami niedoboru witaminy B9 są problemy neurologiczne, w tym: zaburzenia mowy i wzroku, mrowienie oraz drętwienie kończyn, zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją, a także pogorszenie nastroju i depresja. Ponadto niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do:
- bladości skóry,
- zaburzeń układu pokarmowego,
- przebarwienia płytki paznokciowej,
- owrzodzeń w jamie ustnej,
- bólów głowy,
- spłycenia oddechu.
Aby nie dopuścić do wystąpienia wspomnianych objawów, można rozpocząć suplementację kwasu foliowego. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór preparatów z witaminą B9, które pomogą Ci uzupełnić niedobory w diecie. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować ich na własną rękę i skonsultować się z lekarzem.
Kwas foliowy, a ciąża
Stosowanie kwasu foliowego w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jego suplementację można rozpocząć już na etapie planowania potomstwa i zakończyć po pierwszym trymestrze. Dzienna dawka powinna wynosić 400 ug. Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany wraz z moczem, w związku z tym nie jest możliwe jego przedawkowanie. Jego niedobory mogą natomiast doprowadzić do wystąpienia wad płodu, takich jak rozszczepienie podniebienia lub wada serca. Ilość przyjmowanego kwasu foliowego może się zwiększyć w przypadku ciąży bliźniaczej. W związku z tym przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór witamin dla kobiet w ciąży, zawierających kwas foliowy.