Kwas foliowy

Kwas foliowy należy do witamin z grupy B i jest określany mianem witaminy B9. Jest jedną z najpotrzebniejszych substancji w organizmie człowieka. Niedobory tej witaminy są szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży, ponieważ mogą powodować wady płodowe. Dlatego też zwłaszcza w tym czasie ważna jest jego suplementacja. W tej kategorii znajdziesz preparaty z kwasem foliowym, które pomogą Ci uzupełnić jego niedobory.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 16

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 16

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Rola kwasu foliowego w organizmie

Kwas foliowy jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która jest naturalnie obecna w żywności. Nasz organizm potrzebuje kwasu foliowego do realizowania wielu podstawowych funkcji, m.in.:

  • podziału komórek,
  • wytwarzaniu czerwonych krwinek,
  • syntezy kwasów nukleinowych,
  • prawidłowego procesu wzrostu komórek.

W trakcie ciąży kwas foliowy odpowiada za rozwój płodu. Odgrywa on kluczową rolę w dziedziczeniu cech, decyduje o masie noworodka oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia specyficznych wad płodowych.

Naturalne źródła kwasu foliowego

Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy jest związane z kilkoma czynnikami. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien przyjmować ok. 80-120 ug witaminy B9 dziennie. Zapotrzebowanie to zwiększa się u osób nadużywających alkoholu oraz palących papierosy, a także dzieci i młodzieży w okresach wzrostu. Najlepszymi naturalnymi źródłami kwasu foliowego są świeże owoce i warzywa, spożywane w formie surowej. Do głównych źródeł witaminy B9 zaliczamy: białą fasolę, pietruszkę, brokuły, brukselkę, jarmuż, awokado, szparagi, drożdże.

Niedobór kwasu foliowego

Najczęściej występującymi objawami niedoboru witaminy B9 są problemy neurologiczne, w tym: zaburzenia mowy i wzroku, mrowienie oraz drętwienie kończyn, zaburzenia pamięci oraz problemy z koncentracją, a także pogorszenie nastroju i depresja. Ponadto niedobór kwasu foliowego może doprowadzić do:

Aby nie dopuścić do wystąpienia wspomnianych objawów, można rozpocząć suplementację kwasu foliowego. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór preparatów z witaminą B9, które pomogą Ci uzupełnić niedobory w diecie. Pamiętaj jednak, żeby nie stosować ich na własną rękę i skonsultować się z lekarzem.

Kwas foliowy, a ciąża

Stosowanie kwasu foliowego w ciąży jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jego suplementację można rozpocząć już na etapie planowania potomstwa i zakończyć po pierwszym trymestrze. Dzienna dawka powinna wynosić 400 ug. Nadmiar kwasu foliowego jest wydalany wraz z moczem, w związku z tym nie jest możliwe jego przedawkowanie. Jego niedobory mogą natomiast doprowadzić do wystąpienia wad płodu, takich jak rozszczepienie podniebienia lub wada serca. Ilość przyjmowanego kwasu foliowego może się zwiększyć w przypadku ciąży bliźniaczej. W związku z tym przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór witamin dla kobiet w ciąży, zawierających kwas foliowy.