Preparaty i leki na trawienie i przewód pokarmowy
Dolegliwości związane z problemami trawiennymi to m.in. zgaga, nadkwaśność, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka i zaparcia. Ich przyczyna może mieć związek z infekcją, niewłaściwą dietą lub chorobą najczęściej wątroby, woreczka żółciowego, jelit i żołądka. W celu łagodzenia dolegliwości żołądkowo – jelitowych można stosować leki na trawienie. Są to zarówno ziołowe preparaty jak i wiele substancji chemicznych, które znalazły zastosowanie w leczeniu i profilaktyce schorzeń żołądkowo – jelitowych oraz wątroby.
Tabletki na trawienie – leki na zgagę i nadkwaśność
Zgaga i nadkwaśność pojawiają się na skutek zbyt dużej ilości kwasu solnego produkowanego w żołądku. Zjawisko to występuje najczęściej po posiłku, szczególnie obfitym i ciężkostrawnym. Ponadto osoby palące papierosy, pijące alkohol i prowadzące stresujący tryb życia mają większą skłonność do tego typu problemów trawiennych. Oczywiście jeśli problem jest bardzo dokuczliwy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Wspomagająco można sięgać po preparaty na trawienie łagodzące zgagę i nadkwaśność. Chodzi tutaj o leki zobojętniające w postaci mleczka do picia lub tabletek do ssania i połykania. W przypadku często nawracających dolegliwości warto sięgać po dostępne bez recepty leki na zgagę zawierające pantoprazol lub omeprazol. Substancje te stosowane raz na dobę mają za zadanie ograniczyć wydzielanie soków żołądkowych. Stosowane regularnie powinny przynieść ulgę na dłużej. Podobnie działa również famotydyna.
Wspomaganie trawienia – leki ziołowe
Preparaty ziołowe to zarówno leki przyspieszające trawienie zwiększające produkcję soków trawiennych. Do tej grupy zaliczyć można m.in. miętę pieprzową, ostropest, dziurawiec, ostryż i koper. Niektóre zioła wspomagają również trawienie tłuszczy ponieważ zwiększają wydzielanie żółci. Są to: kocanka, ostryż, czarna rzodkiew i mniszek lekarski. Warto je stosować po ciężkostrawnym posiłku.
Ważną rolę we wspomaganiu trawienia odgrywają również zioła na wątrobę. Narząd ten odpowiada za wiele przemian metabolicznych. W wątrobie produkowana jest również żółć biorąca udział w trawieniu tłuszczów. Ziołowe preparaty wspomagające trawienie i funkcjonowanie wątroby zawierają w swoim składzie ekstrakty z ostropestu plamistego, karczocha, ale także ostryżu długiego.
Inne zioła, które stosowane są powszechnie w celu łagodzenia dolegliwości żołądkowo – jelitowych to m.in. rumianek i imbir. Koszyczek rumianku działa rozkurczowo i sprawdza się na ból brzucha. Natomiast korzeń imbiru stosowany jest na nudności. Znalazł on zastosowania w łagodzeniu zarówno nudności w ciąży jak i objawów związanych z chorobą lokomocyjną.
Ziołowe leki wspomagające trawienie dostępne są w formie herbatek do zaparzania, które nadadzą się do wypicia po posiłku i ziół sypanych, z których wykonuje się napary. Wiele ziołowych ekstraktów zostało zamkniętych w tabletkach i kapsułkach i są to niewątpliwie najpopularniejsze suplementy i leki na trawienie bez recepty. Alkoholowe wyciągi ziołowe wykorzystane zostały w kroplach na trawienie.
Wspomaganie trawienia – co na biegunkę i wzdęcia po posiłku?
Biegunka występująca po posiłku najczęściej ma związek z nietolerancją niektórych pokarmów lub stanowi objaw jelita drażliwego. Wraz z biegunką często pojawiają się wzdęcia i gazy. Można je niwelować stosując kapsułki oraz tabletki wspomagające trawienie i łagodzące wzdęcia zawierające simeticon lub esputicon.
Jeśli chodzi o samą biegunkę najlepiej jest unikać posiłku wyzwalającego objaw. Jeśli pojawia się ona po mleku i nabiale można stosować tabletki na lepsze trawienie laktozy zawierające w składzie enzym laktazę. Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu sięgając po elektrolity.