HASCO-LEK

Nifuroksazyd Hasco, tabletki na ostrą i przewlekłą biegunkę, 24 szt.

Produkt dostępny
5,11 zł
Opis produktu

Typ produktu

LEK BEZ RECEPTY

O produkcie

Preparat o działaniu przeciwbiegunkowym, przeciwzakaźnym i przeciwzapalnym stosowanym w chorobach jelit. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec większości bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Hamuje aktywność dehydrogenaz i syntezę białek w komórkach bakteryjnych. Lek działa na ziarniaki Gram-dodatnie z rodzaju Staphylococcus i Streptococcus oraz drobnoustroje Gram-ujemne (Salmonella, Shigella, Klebsiella, Escherichia). Nie działa na bakterie z rodzaju Proteus, Pseudomonas, Providentia. Nie zaburza prawidłowej równowagi mikrobiologicznej przewodu pokarmowego. Nifuroksazyd nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jego duże stężenie występuje w świetle jelit, co warunkuje działanie przeciwbakteryjne. Preparat nie wywiera działania ogólnego. Jest szybko wydalany z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki. Dorośli: 800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 600-800 mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Stosować nie dłużej niż 7 dni. Zawiesina. Dzieci > 30 miesięcy: 660 mg, czyli 3 miarki (15 ml) na dobę w 3 dawkach podzielonych. Dzieci 1-30 miesięcy: 22-660 mg, czyli 1 (5 ml) - 3 (15 ml) miarek na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Nie podawać wcześniakom i noworodkom (do 1 miesiąca). Stosować nie dłużej niż 7 dni. Sposób podania: przed użyciem należy wstrząsnąć do uzyskania jednolitej zawiesiny.

Wskazania

Ostra lub przewlekła biegunka w przebiegu zakażeń bakteryjnych przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, pochodne 5-nitrofuranu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zawiesiny nie należy stosować u wcześniaków i noworodków (do 1 mies.).

Skład

1 tabl. powl. zawiera 100 mg lub 200 mg nifuroksazydu. Preparat w postaci tabletek zawiera: lak aluminiowy żółcieni chinolinowej (E 104) i żółcień pomarańczową (E110).  5 ml zawiesiny zawiera 220 mg nifuroksazydu. Zawiesina zawiera: parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu i sorbitol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

W razie podejrzenia zakażenia o uogólnionym przebiegu, należy podać antybiotyk wchłaniający się z przewodu pokarmowego lub działający ogólnie. Podczas leczenia niezbędne jest nawadnianie pacjenta oraz kontrola i uzupełnianie niedoborów elektrolitów. Jeśli biegunka utrzymuje się po 2 lub 3 dniach leczenia, należy zweryfikować stosowane leczenie oraz rozważyć nawodnienie dożylne. W przypadku nasilenia biegunki podczas leczenia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Preparat należy stosować równocześnie z zachowaniem ścisłej diety z wykluczeniem soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. Ze względu na zawartość laku żółcieni chinolinowej (E 104) oraz żółcieni pomarańczowej (E 110), preparat w postaci tabletek może powodować reakcje alergiczne. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu oraz parahydroksybenzoesanu propylu, preparat w postaci zawiesiny może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).  Ze względu na zawartość sorbitolu, preparatu w postaci zawiesiny nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ciąża i karmienie piersią

Ze względu na brak dostatecznych danych klinicznych pozwalających ocenić działanie teratogenne lub toksyczne nifuroksazydu na płód oraz jego przenikanie do mleka matki, nie jest zalecane stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.

Stosowanie innych leków

Spożywanie alkoholu w trakcie leczenia może wywołać reakcję objawiającą się nasiloną biegunką, wymiotami, bólem brzucha.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości objawiające się skórnymi odczynami alergicznymi.

Adres producenta/dystrybutora

ul. Żmigrodzka 242e 51-131 Wrocław

Kod EAN

5909991089719
Dane o lekach dostarcza
PHARMINDEX
Darmowa dostawa
Wysyłamy w 24h
w dni robocze
Specjalistyczny transport
Specjalistyczny
transport