Wątroba i drogi żółciowe
Wątroba pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Odpowiada za procesy detoksykacyjne, bierze udział w metabolizmie tłuszczy, białek i węglowodanów, wytwarza żółć, magazynuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, bierze udział w procesach termoregulacyjnych i immunologicznych. Na co dzień wątroba jest mocno obciążona, a jej właściwe funkcjonowanie jest bez wątpienia niezbędne dla zdrowia. Suplementy diety i leki na wątrobę bez recepty zawierają ziołowe ekstrakty lub fosfolipidy wspomagające jej prace i działające ochronnie.
Leki osłonowe na wątrobę
W związku z tym, że wątroba pełni funkcje detoksykacyjne, w zasadzie każda substancja chemiczna, która trafia do organizmu musi przez nią przejść. Dlatego też duża ilość leków, przetworzonej żywności którą spożywamy oraz wszelkie zanieczyszczenia trafiające do naszego układu pokarmowego tak mocno ją obciążają. Aby wspierać wątrobę i chronić ją sama przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych warto sięgać po kapsułki i tabletki osłonowe na wątrobę. Do substancji działających ochronnie na hepatocyty (komórki wątrobowe) zaliczyć można: fosfolipidy sojowe, sylimarynę zawartą w ostropeście plamistym, asparaginian ornityny oraz kwas ursodeoksycholowy (dostępny na receptę).
Preparaty te polecane są dla osób stosujących dużo leków, spożywających wysokoprzetworzoną żywność bogatą nie tylko w wiele substancji chemicznych, ale również w tłuszcze oraz często sięgających po używki.
Leki żółciopędne bez recepty
Kiedy po posiłku pojawiają się dysfunkcje trawienne warto pomyśleć o preparacie wspomagającym pracę wątroby, który dodatkowo wpłynie na wydzielanie żółci. Żółć bierze udział w trawieniu tłuszczy, a bez jej odpowiedniej ilości pojawiają się objawy związane z niestrawnością po posiłku, tj. uczucie ciężkości i pełności na żołądku oraz wzdęcia brzucha.
Preparaty o działaniu żółciotwórczym i żółciopędnym zawierają w swoim składzie m.in. karczoch zwyczajny, czarną rzodkiew, miętę pieprzową, ostryż długi (kurkumę). Najczęściej występują one jako tabletki lub kapsułki w preparatach kilkuskładnikowych. Tego typu lek wspomagający wątrobę pozwala również szybko pozbyć się objawów niestrawności.
Leki wspomagające wątrobę
Wątroba pełni niemal 500 różnych funkcji w organizmie. Ze względu na duże obciążenie w niektórych przypadkach pojawia się potrzeba wsparcia jej funkcjonowania. Jakie lekarstwo na wątrobę warto wtedy wybrać?
Leki wspomagające wątrobę zawierające fosfolipidy sojowe lub cholinę będą dobrym wyborem. Składniki te stanowią element błony komórkowej hepatocytu, wbudowują się w nią. Dzięki temu uzyskujemy efekt regeneracyjny i ochronny. Wpływają one korzystnie również na procesy trawienne oraz poziom cholesterolu we krwi. Cholina to składnik fosfolipidów i wpływa na wątrobę podobnie jak fosfolipidy.
Wspomagająco na wątrobę działają również leki zawierające wyciągi z ostropestu plamistego standaryzowane na zawartość sylimaryny. Ten kompleks działa regeneracyjnie na hepatocyty, a także protekcyjnie. Ponadto obniża poziom cholesterolu oraz sprawdza się w zapobieganiu kamicy żółciowej.