Leki na hemoroidy
Leki na hemoroidy bez recepty łagodzą ból i swędzenie w okolicy odbytu. Wybrane preparaty poprawiają mikrokrążenie i ograniczają wydostawanie się śluzu poza kanał odbytu. W zależności od potrzeb można sięgnąć po nawilżające czopki na hemoroidy czy przeciwzapalną lub miejscowo znieczulającą maść. W leczeniu choroby hemoroidalnej istotne znaczenie ma też odpowiednia pielęgnacja okolicy odbytu. Do tego celu warto wykorzystać odpowiedni żel myjący, piankę lub kojące chusteczki nawilżające.
Lek na hemoroidy bez recepty – kiedy go stosować?
Tabletki, czopki lub maść na hemoroidy bez recepty to leki, które stosuje się przede wszystkim w terapii hemoroidów I i II stopnia. Stopnie ciężkości odnoszą się do nasilenia choroby i związanych z nią objawów. Tabletki na hemoroidy można więc stosować, gdy guzki krwawnicze nie wypadają poza kanał odbytu lub wypadają z niego podczas defekacji, ale po jej zakończeniu samoistnie się cofają. W takim przypadku można sięgnąć po preparat na hemoroidy dostępny bez recepty. Jeśli natomiast guzki muszą zostać ręcznie odprowadzone do kanału odbytu lub pozostają już na stałe poza odbytem, konieczna jest wizyta u lekarza. Należy się do niego zgłosić również wtedy, gdy pojawi się krew w stolcu lub inne niepokojące objawy.
Czopki lub maść na hemoroidy dla dzieci czy też osób dorosłych stosuje się w celu poprawy komfortu pacjentów zmagających się z żylakami odbytu i złagodzenia odczuwanych przez nich objawów. Dla części osób choroba hemoroidalna nie jest uciążliwa, a dla innych związane z nią dolegliwości znacząco wpływają na jakość życia i codzienne aktywności. Maść lub czopki na hemoroidy bez recepty skutecznie zmniejszają ból oraz pieczenie lub swędzenie w okolicy odbytu. Wybrane preparaty działają też przeciwzapalnie i ograniczają krwawienie. Tabletki na hemoroidy mogą również zmniejszać wyciekanie śluzu poza kanał odbytu.
Lek na hemoroidy – tabletki, czopki czy maść?
W leczeniu żylaków odbytu wykorzystuje się różne metody terapeutyczne. Preparaty dostępne bez recepty mają różną postać. Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się miejscowe leki na hemoroidy. Czopki, maść lub krem na hemoroidy można stosować zarówno przy hemoroidach wewnętrznych, jak i hemoroidach zewnętrznych. O zewnętrznych żylakach odbytu mówimy wtedy, gdy guzki krwawnicze pozostają już na stałe poza kanałem odbytu. Maść na hemoroidy bez recepty, w zależności od obecnych w niej składników, może działać nawilżająco, przeciwzapalnie lub znieczulająco. Ogranicza ona miejscowo stan zapalny i zmniejsza ewentualne podrażnienie śluzówki w obrębie odbytu.
Stosowane na hemoroidy czopki wykazują podobne działanie. Różnica polega głównie na innym sposobie aplikacji wybranego preparatu. Dla części pacjentów wygodniejsze w stosowaniu są maści na hemoroidy. Preparaty te mają zazwyczaj dołączony do opakowania specjalny aplikator, dzięki któremu można wprowadzić lek do odbytu. Inne osoby preferują czopki na hemoroidy bez recepty, które wymagają jedynie umieszczenia tej postaci leku w odbycie. Czopki warto wybrać szczególnie do łagodzenia objawów związanych z hemoroidami wewnętrznymi.
W leczeniu żylaków odbytu ważną rolę pełnią też tabletki na hemoroidy doustne. Wiele osób poprzestaje jedynie na preparatach miejscowych, a warto wiedzieć, że udowodnioną skuteczność w terapii choroby hemoroidalnej mają właśnie doustne leki na hemoroidy bez recepty, które poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność naczyń i poprawiają napięcie ich ścian. Dobrze jest więc pamiętać o lekach z diosminą, ruszczykiem lub trokserutyną. Środki te stosowane są również jako leki na serce i krążenie, w celu łagodzenia objawów niewydolności krążenia oraz zmniejszenia obrzęku i uczucia ciężkości nóg. Możliwe jest też jednoczesne stosowanie doustnych leków na hemoroidy bez recepty z preparatami miejscowymi w postaci czopków lub maści.
Leki na hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne – jak działają?
Doustne tabletki na hemoroidy bez recepty działają wzmacniająco na naczynia krwionośne. Poprawiają przepływ krwi i zapobiegają jej zastojowi. Leki na hemoroidy z diosminą zwiększają napięcie żylne. Preparaty te mogą również zmniejszać wyciekanie śluzu poza kanał odbytu. Doustne tabletki na hemoroidy bez recepty mogą przynieść ulgę pacjentom, którzy doświadczają uciążliwego świądu w obrębie odbytu.
Czopki lub maść na hemoroidy zewnętrzne z hydrokortyzonem wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Leki na hemoroidy z lidokainą posiadają natomiast właściwości miejscowo znieczulające. Przy łagodnych dolegliwościach można sięgnąć po preparat z wyciągami ziołowymi, które działają ściągająco i przeciwzapalnie. Wspomagająco ulgę przynieść mogą nawilżające czopki na hemoroidy, które regenerują śluzówkę i wspomagają proces jej gojenia. Podobne właściwości posiada krem na hemoroidy z jonami srebra.
Chłodzący sztyft na hemoroidy przyniesie szybkie uczucie ulgi w bólu. Jest on szczególnie pomocny u pacjentów, którzy potrzebują natychmiastowego złagodzenia nieprzyjemnego swędzenia, pieczenia lub bólu. Sztyft na hemoroidy, dzięki wysokiemu bezpieczeństwu stosowania, może być też aplikowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Tabletki, czopki, żel na hemoroidy – jak długo stosować?
Stosowane na hemoroidy maść, krem lub czopki, w zależności od ich składu, mają zazwyczaj określony czas stosowania. Choroba hemoroidalna wiąże się najczęściej z okresowym nawracaniem objawów oraz ich ustępowaniem. Doustny lek na hemoroidy stosuje się więc początkowo w większej ilości, a po kilku dniach należy ograniczyć ilość przyjmowanych tabletek lub kapsułek. Maść na hemoroidy z hydrokortyzonem nie powinna być aplikowana dłużej niż przez 6 dni, ponieważ przy jej długotrwałym użytkowaniu może dojść do zaniku błony śluzowej odbytu.
Pozostałe leki na hemoroidy również stosuje się jedynie przez kilka dni lub tygodni. Część preparatów warto aplikować nie tylko do ustąpienia objawów żylaków odbytu, ale również jeszcze kilka dni dłużej. Taka informacja zawsze widnieje w dołączonej do leku na hemoroidy ulotce.
W okresach zaostrzeń choroby hemoroidalnej warto też zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację okolicy odbytu. Wybierane produkty myjące powinny działać łagodnie i kojąco. Przydatna może być pianka lub specjalny żel do mycia. Zamiast zwykłego papieru toaletowego po defekacji można użyć nawilżanych chusteczek, które są delikatne dla skóry. Do leczenia żylaków odbytu dobrze jest podejść kompleksowo. Doustne i miejscowe leki na hemoroidy łagodzą objawy choroby, a odpowiedni styl życia może ograniczać częstość i nasilenie jej nawrotów. Ważne jest wypracowanie prawidłowych nawyków toaletowych oraz zapobieganie zaparciu.