Jęczmień / gradówka

Pojawienie się jęczmienia na oku jest bardzo dokuczliwą dolegliwością. W większości przypadków jest on wywołany wirusem gronkowca. Jeżeli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że problem pojawi się ponownie. Dlatego też warto wiedzieć jakie preparaty należy stosować w przypadku pojawienia się jęczmienia na naszym oku. W tej kategorii znajdziesz produkty, które zostały stworzone, aby walczyć z daną dolegliwością.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Jęczmień na oku – przyczyny i objawy

Jęczmień jest to ropień gruczołu, który może pojawić się w różnych miejscach w obrębie oka. Najczęściej atakuje on zewnętrzną powiekę. Wyglądem przypomina czerwoną, bolesną plamkę. Po kilku dniach na jej powierzchni pojawia się pęcherzyk z różowym lub żółtym czubkiem. Inaczej wyglądają objawy jęczmienia wewnętrznego. W tym przypadku zakażenie jest umiejscowione pod powieką. Jest to zdecydowanie bardziej bolesna odmiana danej dolegliwości.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się jęczmienia na oku zaliczamy:

  • niepoprawny demakijaż oczu,
  • źle dobrane kosmetyki do makijażu oczu,
  • trądzik różowaty,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • alergie oczne,
  • dotykanie powiek brudnymi rękami.

Prawdopodobieństwo pojawienia się jęczmienia na powiece jest zwiększone u osób, które mają częsty kontakt z dymem papierosowym i środkami chemicznymi. Czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu danej dolegliwości jest także stres oraz niska odporność. Jęczmień na oku może pojawić się również w następstwie nieleczonej cukrzycy.

Jęczmień na oku – leczenie

Jęczmień na powiece nie stanowi poważnego zagrożenia dla wzroku chorego, pod warunkiem, że jest odpowiednio leczony. W większości przypadków wystarcza zastosowanie domowych sposobów. Jeżeli jednak objawy ulegają nasileniu i utrudniają codzienne funkcjonowanie, wówczas warto sięgnąć po preparaty apteczne. W Aptece dla Rodziny znajdziesz specjalne krople oraz maści, które złagodzą stan zapalny oka. Podczas leczenia jęczmienia bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę oczu, częste ich przemywanie i ochrona przed zabrudzeniami. Dodatkowo warto wdrożyć okłady z kompresów nasączonych naparami z ziół, takich jak nagietek, rumianek lub zielona herbata. 

Gradówka – przyczyny występowania oraz leczenie

Objawy gradówki bardzo często przypominają jęczmień, niekiedy dana choroba pojawia się również jako jego powikłanie. Dlatego bardzo ważne jest zauważenie różnic pomiędzy wspominanymi dolegliwościami i podjęcie odpowiedniego leczenia. W przebiegu gradówki na górnej lub dolnej powiece pojawia się charakterystyczny mały guzek, który nie powoduje dolegliwości bólowych. Często jednak może mu towarzyszyć uczucie piasku w oczach, pieczenie oraz świąd. W przypadku zaobserwowania wspomnianych objawów, należy udać się do lekarza, który zaleci wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nieleczona gradówka może bowiem powodować zaburzenia widzenia. Preparaty stosowane w leczeniu gradówki znajdziesz w naszej Aptece. Oferujemy łagodne żele, maści oraz krople do oczu, które złagodzą dokuczliwe objawy.