Alergiczne zapalnie spojówek

Dolegliwości związane z alergią to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Głównym objawem związanym z okresem pylenia jest występowanie alergicznego zapalenia spojówek. Bardzo często towarzyszy mu alergiczny nieżyt nosa. Aby złagodzić dane dolegliwości, warto sięgnąć po środki, które pomogą złagodzić dane dolegliwości.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 6

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 6

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny

Genezą alergicznego zapalenia spojówek jest nadwrażliwość na alergeny, które pojawiają się na powierzchni oczu. Organizm osoby uczulonej identyfikuje je jako antygeny i uruchamia odpowiedź immunologiczną. Alergiczne zapalenie spojówek może być wywołane przez szereg różnych czynników. Do najczęstszych należą:

  • pyłki traw, drzew oraz pozostałych pylących roślin,
  • sierść zwierząt,
  • perfumy i kosmetyki, które zawierają substancje drażniące,
  • roztocza kurzu domowego,
  • grzyby i pleśnie,
  • soczewki kontaktowe.

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Szacuje się, że alergiczne zapalenie spojówek to dolegliwość, która dotyka od 6 do 30 procent osób dorosłych oraz dzieci. Bardzo często pojawia się ona wraz z nieżytem nosa, sprawiając, że funkcjonowanie chorego w okresie pylenia staje się mocno utrudnione. Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie alergicznego zapalenia spojówek i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Do najczęstszych objawów danej dolegliwości zaliczamy:

  • pieczenie i świąd oczu,
  • zaczerwienienie spojówek,
  • nasilone łzawienie,
  • obrzęk powieki,
  • nadwrażliwość na światło.

Ostre, przewlekłe i okresowe zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek może mieć charakter ostry, przewlekły i okresowy.
Ostre alergiczne zapalenie spojówek pojawia się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem np. po pogłaskaniu kota. Objawy danej dolegliwości ustępują dość szybko – po 24-28 godzinach.

Okresowe alergiczne zapalenie spojówek jest dolegliwością powiązaną z alergicznym nieżytem nosa spowodowanym przez pyłki roślin. Dane alergeny noszą nazwę „wewnątrzpochodnych”. Dolegliwości nasilają się w okresach, w których przypada okres pylenia roślin, na które chory jest uczulony.

Przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek jest spowodowane przez alergeny, które działają na organizm chorego w ciągu całego roku. Zaliczamy do nich roztocza kurzu domowego, pleśń oraz sierść zwierząt. Objawy danej dolegliwości mają z reguły zdecydowanie mniejsze nasilenie niż w przypadku zapalenia ostrego lub okresowego.

Jak wyleczyć alergiczne zapalenie spojówek?

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek jest uzależnione od rodzaju danej dolegliwości, a także występujących objawów. W przypadku lekkich alergii sezonowych, zaleca się jedynie unikanie kontaktu z czynnikiem drażniącym. W poważniejszych przypadkach wdraża się leki przeciwhistaminowe oraz środki sterydowe. W Aptece dla Rodziny znajdziesz skuteczne środki na alergiczne zapalenie spojówek dostępne bez recepty. Oferujemy szeroki wybór kropli do oczu ze składnikami, które łagodzą dokuczliwe objawy.