Typ produktu
LEK BEZ RECEPTY
O produkcie
Allergocrom krople do oczu. Allergocrom to lek do stosowania w przewlekłych i ostrych zapaleniach spojówek.
Krople do oczu Allergocrom to lek przeciwalerginczy do stosowania miejscowego. Allergocrom 2%, krople do oczu stabilizują błonę komórek tucznych poddanych działaniu antygenów i tym samym zapobiega ich degranulacji oraz uwalnianiu mediatorów chemicznych (histamina, kininy, prostaglandyny, lekotrieny). Kromoglikan sodowy jest również antagonistą wapnia. Blokuje receptor IgE połączony z kanałem wapniowym i tym samym blokuje przepływ wapnia do komórki - w efekcie degranulacja komórek tucznych jest spowolniona. Po podaniu do worka spojówkowego kromoglikan sodowy prawie nie wchłania się układowo (ok. 0,03%).
Stosowanie leku
Allergocrom należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń
lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zazwyczaj zaleca się zakroplić do worka spojówkowego 1 kroplę 4 razy na dobę.
Dla dorosłych i dla dzieci dawkowanie jest takie samo.
Dawkowanie
Dospojówkowo. Dorośli, młodzież i dzieci: 1 kropla do worka spojówkowego 4 razy na dobę. Leczenia preparatem nie należy przerywać po ustąpieniu objawów, należy je kontynuować aż do ustania kontaktu z alergenem, np.: pyłkami kwiatów, kurzem. Bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci poniżej 4 lat nie zostało określone.
Wskazania
Ostre i przewlekłe alergiczne zapalenie spojówek.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Skład
1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lekarz okulista powinien stwierdzić, czy pomimo występującego alergicznego zapalenia oka, możliwe jest używanie twardych soczewek kontaktowych. W przypadku uzyskania potwierdzenia, przed zakropleniem leku należy zdjąć twarde soczewki kontaktowe, zakroplić lek, a soczewki założyć ponownie na oczy po upływie 15 min. Lek zawiera 0,50 mg chlorku benzalkoniowego w każdych 10 ml, co odpowiada 0,05 mg/ml. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez miękkie soczewki kontaktowe i zmieniać ich zabarwienie - należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 min. przed ponownym założeniem. Zgłaszano, że chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, objawy zespołu suchego oka lub może wpływać na film łzowy i powierzchnię rogówki. Chlorek benzalkoniowy należy stosować ostrożnie u pacjentów z zespołem suchego oka lub z uszkodzeniami rogówki. Z powodu niewielkiej liczby danych nie ma różnic w profilu działań niepożądanych u dzieci w porównaniu z osobami dorosłymi. Zasadniczo jednak oczy dzieci wykazują silniejszą reakcję na bodźce niż oczy osób dorosłych. Podrażnienie może mieć wpływ na leczenie u dzieci. Pacjentów leczonych długotrwale należy kontrolować.
Ciąża i karmienie piersią
Po wieloletnim stosowaniu nie stwierdzono działania teratogennego. Mimo to należy starannie rozważyć korzyści i ryzyko płynące z podawania leku w pierwszym i dalszych trymestrach ciąży, a także kobietom karmiącym piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po zastosowaniu leku mogą wystąpić przez kilka minut przemijające zaburzenia widzenia, co może
wydłużyć czas reakcji u osób prowadzących pojazdy oraz obsługujących maszyny.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach może wystąpić przemijające pieczenie oczu, uczucie obecności ciała obcego w oku, przekrwienie i obrzęk spojówek. Objawy te zwykle samoistnie ustępują.
Adres producenta/dystrybutora
ul. Malarska 6
05-092 Łomianki
Kod EAN
5909990898015