Leki na ból zęba – tabletki, żele, maści, krople, płyny
Kiedy w danej chwili wizyta u dentysty nie jest możliwa, pomocne okazują się leki na ból zęba. Zwykle są to doustne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne bądź ziołowe płukanki, które pozwalają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Dostępne są również farmaceutyki posiadające w składzie substancje miejscowo znieczulające.
Kiedy potrzebny jest środek na ból zęba?
Ból zęba to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów bólu, który może mieć wiele różnych przyczyn. Może pojawić się nagle i mieć charakter pulsujący, tępy lub ostry. Niezależnie od rodzaju, zawsze stanowi sygnał, że w obrębie jamy ustnej dzieje się coś niepokojącego. Wówczas można skonsultować się ze stomatologiem, a aby doczekać do wizyty, z pomocą przychodzą tabletki na ból zęba i inne środki łagodzące dolegliwości bólowe w jamie ustanej. Co może oznaczać ból zęba?
· Próchnicę- stanowi najczęstszą przyczynę bólu. Bakterie bytujące w płytce nazębnej niszczą szkliwo i zębinę, powodując nadwrażliwość, a później silny ból.
· Zapalenie miazgi zęba – stan zapalny nerwu w zębie, objawiający się silnym, pulsującym bólem, często nasilającym się w nocy.
· Ropień zęba – nagromadzenie ropy przy korzeniu zęba, powodujące silny ból, obrzęk, a niekiedy nawet gorączkę.
· Wyrzynanie się zębów– naturalny proces wyrzynania zębów, wiążący się z bólem i podrażnieniem dziąseł. Zdecydowanie najbardziej problematyczne jest wyżynanie zębów mlecznych u niemowląt i małych dzieci oraz zębów mądrości u osób dorosłych.
· Nadwrażliwość zębiny – np. na zimno, ciepło, kwaśne pokarmy – częsta u osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi.
· Złamanie zęba, uszkodzenie wypełnienia lub korony – może prowadzić do odsłonięcia unerwienia i podrażnienia nerwu.
· Zapalenie dziąseł lub przyzębia – również może objawiać się bólem, szczególnie przy dotyku i żuciu.
Tabletka na ból zęba bez recepty- najbardziej skuteczne rozwiązanie
Ból w jamie ustnej bywa bardzo nieprzyjemny, a do tego często uniemożliwia jedzenie i picie, funkcjonowanie w ciągu dnia oraz sen w nocy. Nic więc dziwnego, że przez pacjentów poszukiwany jest silny lek przeciwbólowy na ból zęba bez recepty, który przyniesie natychmiastową ulgę i pomoże przetrwać do czasu wizyty u dentysty. Najczęstszy wybór stanowią leki przeciwbólowe bez recepty zawierające ibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen, metamizol sodu bądź paracetamol. W przypadku nerwobólu związanego z podrażnieniem nerwu sprawdza się połączenie paracetamolu i kodeiny. Tego typu leki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, przyjmując odpowiednią dawkę co kilka godzin. Zbyt częste sięganie po ten sam lek przeciwbólowy nie zwiększy efektu terapeutycznego, a jedynie wywoła szereg działań niepożądanych. Zawsze w razie wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą. Na ból zęba dla dziecka można zastosować syrop z ibuprofenem lub paracetamolem. Tabletki na ból zęba bez recepty, podobnie jak płynne leki dla dzieci pomagają jedynie doraźnie, zwykle zagłuszają dolegliwości, a nie zwalczają przyczyny problemu. Ból zęba zawsze należy skonsultować ze stomatologiem.
Lekarz stomatolog również bardzo często ordynuje leki przeciwbólowe dostępne na receptę. Zwykle jest to ketoprofen w dawce 100 mg (wyższej niż w przypadku preparatów dostępnych bez recepty), nimesulid bądź połączenie paracetamolu i tramadolu. Tego typu leki przeciwbólowe na zęby, podobnie jak środki dostępne bez recepty, również stosuje się jedynie krótkotrwale. Niekiedy oprócz tabletek przeciwbólowych konieczna jest antybiotykoterapia, o której zawsze decyduje lekarz.
Preparat na ból zęba wypełniający ubytki
W nagłych sytuacjach gdy nie ma możliwości natychmiastowego zabiegu plombowania w gabinecie stomatologicznym, można sięgnąć po preparat służący do zabezpieczania ubytku na bazie tlenku cynku. Służy on do wypełniania ukruszonego zęba lub ubytku po wypadnięciu plomby w warunkach domowych. Pozwala on zabezpieczyć ząb do czasu wizyty u stomatologa. Plomba tymczasowa pozwala chronić ubytek przed bodźcami termicznymi, czynnikami fizykalno-chemicznymi i działaniem bakterii. W przypadku ukruszenia zęba chroni przed poranieniem tkanek miękkich jamy ustnej jego ostrymi krawędziami. Tego typu skuteczny środek na ból zęba nie jest jednak wskazany gdy doszło do odsłonięcia miazgi zębowej lub rozwinął się stan zapalny. Nie należy go stosować dłużej niż 28 dni.
Znieczulający żel na ból zęba
Niekiedy lek na ból zęba do miejscowego zastosowania zawiera środek znieczulający. Płyn do pędzlowania, żel lub maść na ból zęba zaaplikowane w tkliwym miejscu pozwolą chwilowo załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Tego typu lek na ból zęba bez recepty sprawdzi się najlepiej w przypadku wyrzynającego się zęba czy bólu dziąseł. Jest to dobry lek na ból ósemki. Dodatkowo miejscowo pomaga na obrzęk i tkliwość w newralgicznym miejscu. Na sam ból zęba związany np. z próchnicą może być mało skuteczny.
Płukanka na ból zęba
Jeśli problem stomatologiczny wynika ze stanu zapalnego w obrębie dziąseł i/lub tkanek przyzębia pomocne mogą okazać się preparaty w formie roztworów. Płyn na ból zęba współwystępujący z zapaleniem tkanek miękkich wokół, zawiera zwykle ziołowe ekstrakty z szałwii, rumianku, kory dębu czy kłączy tataraku. Wykazują one działanie ściągające i przeciwzapalne. Lekarstwo na ból zęba o podobnym charakterze może zawierać również chlorheksydynę. Składnik ten działa przede wszystkim przeciwdrobnoustrojowo i rekomendowany jest w wielu schorzeniach stomatologicznych.
Lek przeciwbólowy na ból zęba związany z nadwrażliwością
Gdy dochodzi do odsłonięcia zębiny, która znajduje się pod szkliwem, pojawia się problem nadwrażliwości. Wynika to z bogatego unerwienia tej tkanki. Wówczas bolesność wywołuje kontakt z zimnem, ciepłem, słodkimi lub kwaśnymi pokarmami, a także szczotkowanie. Nie jest to powód, aby sięgać po lek przeciwbólowy na zęba, ale warto stosować odpowiednie pasty, które pomogą odbudować i wzmocnić szkliwo.
Zimne okłady i krople na ból zęba z olejku goździkowego
Jeśli bólowi zęba towarzysz obrzęk, pomogą zimne okłady. Obniżenie temperatury pozwoli obkurczyć naczynia krwionośne, zmniejszyć obrzęk oraz zredukować dolegliwości bólowe. Zimnego kompresu nie należy jednak przykładać bezpośrednio do skóry twarzy, zawsze powinien być on owinięty w materiał zabezpieczający. Okład chłodzący można stosować również w jamie ustnej w okolicy bolącego zęba.
W medycynie ludowej stosowano olejek goździkowy na ból zęba. Ma on do dziś wielu swoich zwolenników ze względu na swoje antyseptyczne i przeciwbólowe działanie. Warto zatem nanieść kilka kropli olejku na wacik i umieścić go w bolącym zębie. Zawarty w nim eugenol paraliżuje zakończenia nerwowe i szybko pomoże uśmierzyć ból. Preparat na ból zęba zawierający olejek goździkowy w formie płynu stomatologicznego dostępny jest w aptekach bez recepty
Próchnica, stany zapalne dziąseł czy przyzębia zazwyczaj i tak wymagają leczenia stomatologicznego. Doraźnie, w celu złagodzenia bólu zęba, warto sięgać po doustne leki przeciwbólowe, ale też preparaty do miejscowego zastosowania, pomocne w łagodzeniu dolegliwości, m.in. ziołowe płukanki, żele stomatologiczne, zimne okłady czy też olejek goździkowy. Zanim jednak zastosujemy coś na ból zęba, warto pamiętać o profilaktyce stomatologicznej, tj. regularnych wizytach u dentysty i codziennym szczotkowaniu zębów.