Leki i tabletki przeciwzakrzepowe
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty to skuteczna forma profilaktyki sercowo-naczyniowej. Regularne przyjmowanie tabletek na zakrzepicę zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru, zatoru płuc i innych chorób.
Leki bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył
Wśród leków bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył znajduje się m.in. kwas acetylosalicylowy, popularnie zwany aspiryną. Zmniejsza on skłonność płytek krwi do łączenia się. Nie wpływa na gęstość krwi, a jedynie ogranicza zlepianie się ze sobą jej elementów, co może prowadzić do zwężenia światła naczynia wieńcowego. Odkładanie się zlepek płytek krwi w miejscu, w którym pojawiły się zmiany miażdżycowe powoduje utworzenie zakrzepu, a to stwarza wysokie ryzyko zawału mięśnia sercowego.
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty są zalecane głównie pacjentom powyżej 75. roku życia, po przebytym zawale lub udarze, z niestabilną chorobą wieńcową, u chorych z miażdżycą tętnic, a także u osób, które znajdują się w grupie ryzyka, zagrożonej w większym stopniu pojawieniem się choroby zakrzepowej. Liczne badania potwierdzają skuteczność profilaktyki przeciwzakrzepowej. Tabletki na zakrzepicę zalecane są również pacjentom ortopedycznym po przebytym zabiegu lub operacji.
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty
Leki na zakrzepy choć dostępne są bez recepty, muszą być rekomendowane przez lekarza. Nie zaleca się samodzielnego wprowadzania do leczenia tabletek przeciwzakrzepowych. Dzięki łatwej dostępność do tych preparatów, pacjenci mogą na bieżąco zaopatrywać się w potrzebne leki. Tabletki na zakrzepicę z kwasem acetylosalicylowym najczęściej zaleca się przyjmować po posiłku i w całości połykać. Wyjątkiem jest podejrzenie świeżego zawału mięśnia sercowego. W takiej sytuacji pacjent powinien otrzymać jednorazowo 300 mg aspiryny i dokładnie ją rozgryźć. Wchłanianie substancji aktywnej będzie wówczas szybsze.
Leki przeciwzakrzepowe bez recepty zazwyczaj przyjmowane są w niewielkich dawkach. Okazały się one skuteczne zapobieganiu chorobie zakrzepowej i pojawianiu się incydentów sercowo-naczyniowych. Niskie dawki zmniejszają też ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z długotrwałym przyjmowaniem tabletek na zakrzepicę. Najczęściej mają one postać łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, bóle brzucha i zgaga.
Leki bez recepty na zakrzepowe zapalenie żył zawierające kwas acetylosalicylowy nie powinny być stosowane u wszystkich pacjentów zagrożonych żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Przeciwwskazaniami są m.in. czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, ciężka niewydolność wątroby lub nerek czy chociażby skaza krwotoczna. U każdego pacjenta lekarz musi indywidualnie ocenić stosunek ryzyka do korzyści wynikający z przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Między innymi dlatego tak istotne jest, aby nie podejmować samodzielnie decyzji o przyjmowaniu tabletek na zakrzepicę bez recepty. Mogą on również wchodzić w interakcje z innymi, jednocześnie zażywanymi preparatami, takimi jak digoksyna, niektóre leki przeciwcukrzycowe i moczopędne. Czasami konieczna jest zmiana dotychczasowego sposobu leczenia.