Leki na trzustkę, tabletki
Leki na trzustkę bez recepty zawierają pankreatynę, w której znajdują się enzymy trzustkowe. Są to preparaty wspomagające proces trawienia pokarmów i wpływające na lepsze wchłanianie składników odżywczych z posiłków.
Leki na trzustkę bez recepty
Lekarstwo na trzustkę potrzebne jest przede wszystkim pacjentom, u których narząd ten nie funkcjonuje prawidłowo. Są to preparaty zalecane przy przewlekłym stanie zapalnym trzustki, mukowiscydozie, raku trzustki, a także po usunięciu trzustki. Leki na trzustkę bez recepty zawierają pankreatynę pochodzenia zwierzęcego. Posiada ona enzymy trawienne, które u zdrowych osób produkowane są przez trzustkę i wchodzą w skład soku trzustkowego. Ten z kolei jest potrzebny do prawidłowego trawienia pokarmów.
Leki na ból trzustki bez recepty – jak stosować?
Tabletki na trzustkę należy przyjmować w trakcie posiłku. Kapsułki z pankreatyną mogą zawierać niewielkie granulki otoczone specjalną powłoką. Zapewnia im to odporność na działanie soku żołądkowego. Lek na trzustkę zostaje rozproszony w treści pokarmowej i trafia do jelit. Dopiero pod wpływem odpowiedniego pH otoczka granulek ulega rozpuszczeniu i uwalniane są enzymy trzustkowe. Lek na trzustkę zawiera amylazę, lipazę i proteazę. Enzymy te są niezbędne w procesie trawienia białek, węglowodanów i tłuszczów. Dopiero po odpowiednim przekształceniu, substancje te mogą ulec wchłonięciu w jelicie.
Tabletki na trzustkę bez recepty należy przyjmować bez rozgryzania i żucia. Powinny być one zażywane w całości i popijane płynem. Najczęściej zaleca się spożywać je w trakcie posiłku, choć można przyjąć kapsułkę również zaraz po jedzeniu. Jeśli pacjent ma problem z połknięciem kapsułki, lek na trzustkę można otworzyć i dodać zawartość do posiłku o kwaśnym pH (np. soku pomarańczowego lub jabłkowego).
Leki na trzustkę – jak długo je przyjmować? Jest to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od stanu zdrowia pacjenta i powodu, z którego konieczne jest stosowanie enzymów trzustkowych. U niektórych chorych, lek na trzustkę bez recepty z pankreatyną zaleca się przyjmować przez wiele miesięcy, a nawet lat.
Lek przeciwbólowy na ból trzustki
Leki na trzustkę są przyjmowane przez pacjentów, u których niedobór enzymów trzustkowych prowadzi do pojawienia się dolegliwości trawiennych, takich jak np. bóle brzucha, odbijanie, wzdęcia i zaparcia. Uregulowanie procesu trawienia pokarmów przy pomocy leku na trzustkę może pomóc pozbyć się tych objawów. Jeśli efekt jest niewystarczający, można również zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które dostępne są bez recepty.
Tabletki na trzustkę mogą być stosowane również przez dzieci, o ile oczywiście istnieją ku temu wskazania. Podczas terapii bardzo istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Nie ma również jednej, standardowej dawki, zalecanej wszystkim pacjentom. W każdym przypadku, należy ustalić ją indywidualnie, wspólnie z lekarzem. Leki na trzustkę są dobrze tolerowane przez chorych. Działania niepożądane występują rzadziej, jeśli przyjmuje się te preparaty w zalecanych dawkach.