Probiotyki
Probiotyk może skutecznie wspomagać leczenie biegunki. Probiotyki na jelitówkę zalecane są w szczególności dzieciom, ponieważ przeprowadzone badania udowodniły korzystny wpływ bakterii probiotycznych na czas trwania biegunki.
Probiotyki w leczeniu biegunki
Probiotyk przy biegunce może stanowić cenne uzupełnienie leczenia. Warto stosować go zarówno w okresie zwiększonego oddawania stolców o luźnej konsystencji, jak i przez kilka kolejnych dni po ustąpieniu dolegliwości. Probiotyki na biegunkę skracają czas utrzymywania się biegunki o średnio 1 dzień. Efekt ten obserwowano przede wszystkim u dzieci. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że w leczeniu biegunki skuteczność wykazały konkretne szczepy bakterii. Probiotyki na biegunkę lub inne przypadłości są szczepozależne. Ich indywidualne właściwości i wpływ na zdrowie może się różnić w zależności od danego szczepu bakterii, użytego w preparacie.
Zalecany probiotyk na jelitówkę to Lactobacillus rhamnosus GG (LGG), a także drożdże Saccharomycces boulardii. Korzystny efekt zdrowotny uzyskiwano również w wyniku podawania dzieciom probiotyku na biegunkę infekcyjną L. reuteri DSM. Bakterie probiotyczne okazały się skuteczne także w zapobieganiu biegunce poantybiotykowej. U osób przyjmujących antybiotyk znacząco rośnie ryzyko pojawienia się biegunki. Dlatego zawsze przy antybiotykoterapii zaleca się probiotyk. Biegunka poantybiotykowa może wystąpić w okresie podawania antybiotyku, a nawet podczas kilku kolejnych tygodni po zaprzestaniu terapii. Rekomenduje się podawanie probiotyku na biegunkę jeszcze przez co najmniej kilka tygodni po zakończeniu kuracji.
Probiotyki na biegunkę można stosować również w celu zapobiegania biegunce podróżnym. Największą skuteczność wykazały w tym przypadku drożdże Saccharomyces boulardii i to właśnie one zalecane są osobom podróżującym do rejonów o niższym standardzie sanitarnym. Warto zacząć je przyjmować na 4-5 dni przed planowaną podróżą.
Probiotyki dla dzieci i dorosłych
Probiotyki na biegunkę mają postać kropli, tabletek, kapsułek i saszetek. Wybierając probiotyk w leczeniu biegunki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego skład. Tylko szczepy bakterii o udowodnionym działaniu w terapii biegunki mogą złagodzić objawy i skrócić czas ich trwania. Ważny jest również wybór odpowiedniej postaci preparatu, która będzie dobrze tolerowana przez pacjenta. Probiotyk przy biegunce dla dzieci najczęściej podaje się w formie kropli. Określoną ilość kropli można aplikować do buzi malucha lub dodać do pokarmu. U najmłodszych można zastosować również probiotyk na biegunkę w formie saszetek lub kapsułek, które można otwierać.
Probiotyki na jelitówkę i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego należy przyjmować w określonych dawkach. Aby pojawił się określony efekt stosowania probiotyków konieczne jest zażywanie odpowiedniej ilości bakterii probiotycznych. Równie ważny jest czas przyjmowania probiotyku na biegunkę. W zależności od rodzaju biegunki, wynosi on od kilku dni do kilku tygodni.