Leki na biegunkę

Biegunka to objaw towarzyszący wielu dysfunkcjom przewodu pokarmowego. W zależności od przyczyny postępowanie w przypadku biegunki nieco różni się od siebie. W nagłych wypadkach warto sięgać po leki na biegunkę dostępne bez recepty. W czasie biegunki nie można zapominać również o nawodnieniu organizmu. Do tego celu sprawdzą się elektrolity na biegunkę.  Pomocne są również probiotyki na biegunkę oraz inne preparaty łagodzące rozwolnienie i dolegliwości z nim związane. 

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 109

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 109

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Najszybszy lek na biegunkę

 

Biegunka towarzysząca stresującym sytuacjom lub pojawiająca się podczas podróży to dość duży problem. Ważne jest wtedy szybkie działanie i skuteczne jej zatrzymanie. Właśnie tak działają tabletki na biegunkę zawierające w swoim składzie loperamid. Należy on do grupy leków opioidowych, ale w dawkach terapeutycznych nie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i działa jedynie w obrębie jelit. Hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego, zwiększa napięcie zwieracza odbytu, mniejsza utratę wody i elektrolitów. Co ważne efekt jego działania pojawia się szybko i utrzymuje się długo, a sam lek nie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. 

Nie zaleca się jego stosowania w przypadku infekcji. Biegunka to fizjologiczny proces pozwalający na oczyszczenie przewodu pokarmowego. Jej zatrzymanie może powodować komplikacje.

W leczeniu biegunki stosuje się również węgiel aktywny o właściwościach absorpcyjnych oraz taninian żelatyny, dismektyd działające ochronnie na śluzówkę jelit.

 

 

Probiotyki – kapsułki i tabletki na rozwolnienie

 

Lek na biegunkę, który może być stosowany u dzieci i dorosłych, bez względu na jej przyczynę to Saccharomyces boulardii. Ten szczep probiotyczny działa zarówno przeciwzapalnie, jak również przeciwdrobnoustrojowo. Warto po niego sięgać w profilaktyce biegunki jak i leczniczo. 

Leki na przewlekłą biegunkę, pojawiającą się w przebiegu zespołu jelita drażliwego, również zawierają szczepy probityczne. Są to głownie bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Ich stosowanie pozwala utrzymać właściwy skład ilościowy i jakościowy mikroflory jelit, a tym samym łagodzić objawy związane z jelitem drażliwym i innymi chorobami zapalnymi jelit. 

 

 

Lekarstwo na biegunkę zwalczające jej przyczynę

 

Lekiem, który sprawdza się w przypadku biegunki o podłożu bakteryjnym jest nifuroksazyd. Substancja ta wykazuje aktywność wobec bakterii gram – dodatnich i gram – ujemnych wywołujących zakażenia w obrębie jelit.

Kiedy biegunka związana jest z nietolerancją jakiegoś składnika z pożywienia. Najlepszą metodą jest wyeliminowanie go z menu. Do tego typu składników najczęściej należą białka mleka krowiego, laktoza, gluten, alkohole cukrowe używane jako słodziki – maltitol, sorbitol, ksylitol. W przypadku nietolerancji laktozy niekiedy sprawdzają się preparaty zawierające enzym laktazę, umożliwiający trawienie cukru występującego w mleku i nabiale.

Ziołowe leki na rozwolnienie

Zwolennicy fitoterapii mogą sięgać po ziołowe preparaty na biegunkę. W celu łagodzenia bólu brzucha i wzdęć towarzyszących rozwolnieniu można pić herbatkę z szałwii, rumianku, mięty i kopru.  Zioła te działają przeciwzapalnie, rozkurczowo i antyseptycznie.

Dobrze przy rozwolnieniu sprawdza się napar z liści i owoców borówki brusznicy. Ten lek na biegunkę dla dorosłych i dzieci działa przeciwbiegunkowo, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Od lat stosuje się go w medycynie ludowej właśnie na rozwolnienie.