Leki rozkurczowe, tabletki
Leki rozkurczowe łagodzą dolegliwości pojawiające się w przebiegu zespołu jelita drażliwego, zakażeń układu moczowego, kamicy nerkowej, żółciowej i wielu innych schorzeń.
Leki rozkurczowe bez recepty
Leki rozkurczowe zawierają w składzie substancje o działaniu spazmolitycznym. Rozkurczają one mięśnie gładkie, niezależnie od miejsca ich położenia. Są więc skuteczne w łagodzeniu skurczów mięśni przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, czy chociażby dróg żółciowych. Leki rozkurczowe bez recepty różnią się siłą i długościom działania, a także profilem bezpieczeństwa. Jedną z popularnych substancji spazmolitycznych, znajdującą się w wielu lekach rozkurczowych bez recepty, jest drotaweryna. Jest ona dobrze tolerowana przez pacjentów i rzadko powoduje działania niepożądane.
Tabletki rozkurczowe z drotaweryną mogą być przyjmowane przy skurczowych bólach pochodzących ze strony dróg żółciowych lub moczowych. Wspomagająco, po ten lek rozkurczowy można sięgnąć również przy stanach skurczowych przewodu pokarmowego, a także w przypadku bolesnych miesiączek. Lek to drotaweryną to także skuteczne tabletki rozkurczowe na nerwobóle bez recepty.
Leki rozkurczowe na jelita bez recepty
Początek działania po zażyciu doustnych leków rozkurczowych pojawia się około 45-60 minut od połknięcia tabletki. Działanie to utrzymuje się kilka godzin. Dostępny jest lek rozkurczowy, który zawiera jedynie substancję o działaniu spazmolitycznym, a także preparaty, w których znajdują się dodatkowe substancje aktywne. Najczęściej są to leki przeciwbólowe i/lub przeciwzapalne, a także kofeina, która zwiększa wchłanianie tych związków z przewodu pokarmowego. Preparaty te dobrze sprawdzają się jako leki rozkurczowe przy bolesnych miesiączkach. Lekami pierwszego wyboru przy tym wskazaniu są bowiem właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne. I to po nie warto sięgać w pierwsze kolejności podczas menstruacji
Przy stanach skurczowych przewodu pokarmowego, będących wynikiem zaburzeń trawienia, można sięgnąć również po preparaty ziołowe, które wspomagają pracę przewodu pokarmowego i proces trawienia pokarmów. W ich składzie znajduje się m.in. karczoch i koper.
Lek rozkurczowy na atak kolki nerkowej
Leki rozkurczowe na jelita bez recepty są również skuteczne podczas ataków kolki nerkowej, przy kamicy moczowodowej i kamicy żółciowej. Złogi zalegające w różnych odcinkach dróg moczowych lub żółciowych mogą powodować silny ból brzucha. Zastosowanie w takiej sytuacji leku rozkurczowego przyniesie pacjentowi ulgę i uśmierzy dokuczliwe objawy. Można wówczas zastosować preparat rozkurczowy który zawiera jedynie substancję spazmolityczną, a także lek który posiada dodatkową substancję przeciwbólową. Jeśli oprócz skurczowych bólów brzucha wystąpiły również wymioty, gorączka lub inny niepokojące symptomy, konieczna jest wizyta u lekarza. Leki rozkurczowe na jelita bez recepty są skuteczne w łagodzeniu odczuwanych przez chorego dolegliwości, jednak bez konsultacji z lekarzem powinny być przyjmowane jedynie sporadycznie, przez krótki okres czasu.