Leki na opryszczkę
Tabletki, krem lub maść na opryszczkę na ustach pomagają pozbyć się nieestetycznej zmiany na wardze. Im szybciej po nie sięgniemy, tym infekcja prędzej ustąpi. Dostępne są również plastry oraz opatrunek w płynie na opryszczkę.
Skuteczne leki na opryszczkę
Lek na opryszczkę można stosować doustnie lub miejscowo. Jeszcze kilka lat temu bez recepty dostępne były jedynie maści i kremy na opryszczkę zawierające substancje przeciwwirusowe oraz inne preparaty pozbawione tych związków. Obecnie, dostępne są też doustne leki na opryszczkę bez recepty. W ich składzie znajdziemy acyklowir, który hamuje namnażanie się wirusa opryszczki. Można je przyjmować zarówno w celu leczenia aktywnej infekcji, jak i profilaktycznie. Zapobieganie nawrotom opryszczki jest szczególnie istotne wśród pacjentów, u których opryszczka wargowa często nawraca.
Tabletki na opryszczkę mogą zawierać też inną substancję – pranobeks inozyny, której dawkę należy dostosować do masy ciała. Niezależnie od tego, który lek na opryszczkę wybierzemy, warto pamiętać o wczesnym rozpoczęciu leczenia. Przeciwwirusowe preparaty zaleca się przyjmować możliwie jak najszybciej po zauważeniu pierwszych symptomów nawracającej infekcji. Najczęściej jest to delikatne mrowienie wargi, pieczenie lub ból. Im wcześniej zaczniemy stosować leki na opryszczkę, tym ich skuteczność będzie większa.
Plastry, tabletki, maść, krem na opryszczkę
Miejscowe leki przeciwwirusowe w formie maści lub kremu na opryszczkę na ustach również skracają czas utrzymywania się objawów infekcji, a także ograniczają ryzyko jej rozprzestrzeniania się. Część pacjentów wybiera właśnie taką opcję leczenia opryszczki wargowej. Krem lub maść na opryszczkę, ze względu na działanie miejscowe, rzadziej powoduje działania niepożądane w porównaniu z doustnymi lekami na opryszczkę.
Dostępne są również plastry, żel, a także płyn, które mogą wspomagać leczenie infekcji. W ich składzie nie ma substancji przeciwwirusowych. Obecne są natomiast związki łagodzące, nawilżające i przyspieszające gojenie się skóry. Plastry lub maść na opryszczkę zmniejszają też odczuwane dolegliwości oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się infekcji. Plastry na opryszczkę ograniczają widoczność zmiany i mogą dzięki temu poprawiać komfort pacjentów, dla których obecność charakterystycznych wykwitów na wardze jest krępująca. W celu optymalizacji leczenia, warto stosować jednocześnie doustne leki na opryszczkę z preparatami o działaniu miejscowym. Pozwala to skrócić czas utrzymywania się infekcji i złagodzić pojawiające się dolegliwości.
Leki na opryszczkę bez recepty w leczeniu i profilaktyce infekcji
Leki na opryszczkę bez recepty należy stosować systematycznie. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po tabletki na opryszczkę czy maść, krem lub połączymy terapię doustną z miejscową, środki te warto przyjmować lub aplikować na skórę zazwyczaj kilka razy w ciągu doby. Czas trwania leczenia wynosi najczęściej kilka dni. W przypadku profilaktycznego zażywania leków na opryszczkę, terapia trwa kilka miesięcy. Jeśli infekcja nie nawraca często, ale pojawia się raz na jakiś czas, warto zaopatrzyć się w skuteczny lek na opryszczkę i trzymać go w domowej apteczce. Umożliwi to szybkie zastosowanie preparatu po wystąpieniu pierwszych objawów choroby.