Leki na zgagę, nadkwaśność, refluks

Leki na zgagę bez recepty zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka lub go zobojętniają. W wyniku ich działania treść żołądkowa nie ma bardzo kwaśnego pH, przez co nie jest tak drażniąca w stosunku do błony śluzowej przełyku.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 51

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 51

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Leki na nadkwasotę żołądka bez recepty

Lek na zgagę bez recepty łagodzi nieprzyjemne objawy nadkwaśności. Dostępne są preparaty o różnej sile i czasie działania. Przy łagodnych i sporadycznych problemach ze zgagą, można zastosować zobojętniające leki na nadkwasotę żołądka. Wyróżnia je szybki początek działania, który pojawia się niemalże natychmiast po przyjęciu preparatu. W ich składzie znajdziemy m.in. wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu i węglan wapnia. Neutralizują one kwas solny w żołądku, zmniejszając jego drażniący wpływ na śluzówkę przełyku.

Stosowane na nadkwaśność żołądka leki mogą zawierać też alginiany. Po dostaniu się do żołądka, tworzą na powierzchni wypełniającej go zawartości ochronną, żelową warstwę. Stanowi ona barierę, zapobiegającą przedostawaniu się tej treści do wyższych części przewodu pokarmowego. Zobojętniające leki na pieczenie w żołądku są na ogół bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.

Leki na pieczenie w żołądku

Przy silniejszych dolegliwościach można sięgnąć po tabletki na zgagę zawierające famotydynę lub substancje należące do grupy tzw. inhibitorów pompy protonowej (IPP). Nie złagodzą one nadkwaśności tak szybko jak zobojętniające leki na zgagę, ale wyróżniają się większą siłą i dłuższym czasem działania. Wymienione leki na nadkwasotę żołądka bez recepty hamują wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka. O ile lek na zgagę z famotydyną można przyjmować niezależnie od jedzenia, preparaty z omeprazolem, pantoprazolem lub lanzoprazolem zaleca się zażywać na godzinę przed posiłkiem. Działanie tych substancji rozwija się stopniowo.

Pacjenci stosujący lekarstwo na zgagę zawierające substancję należącą do grupy IPP, mogą stosować też preparaty zobojętniające, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jest to pomocne szczególnie na początku terapii, kiedy tabletki na zgagę z IPP nie rozwinęły jeszcze w pełni swojego działania. Bez konsultacji z lekarzem, lek na zgagę bez recepty nie powinien być przyjmowany dłużej niż 2 tygodnie.

Pieczenie w żołądku – leki w tabletkach, zawiesinie i kapsułkach

Lekarstwo na zgagę może być stosowane m.in. w postaci tabletek doustnych, tabletek musujących, tabletek do rozgryzania i żucia, zawiesiny i kapsułek. Dostępne są również gotowe saszetki z płynem, przeznaczone do jednorazowego zastosowania. Wspomagająco, można też sięgnąć po preparaty ziołowe na zgagę. Przy pieczeniu w przełyku i problemach z trawieniem warto zastosować również preparat na bazie polisacharydów i flawonoidów, które wykazują działanie ochronne na błonę śluzową i zapobiegają pojawieniu się zgagi. Można je przyjmować w połączeniu z innymi lekami na zgagę.

Leki na pieczenie w żołądku warto przyjmować jednocześnie z wprowadzeniem odpowiednich zmian w trybie życia i wyeliminowaniem lub ograniczeniem czynników, które wyzwalają nadkwaśność.