Leki na pasożyty ludzkie

Leki przeciwpasożytnicze bez recepty mogą być stosowane u dzieci i osób dorosłych, jeśli pojawiły się objawy charakterystyczne dla zakażenia pasożytami. Preparaty te powinny przyjmować zarówno osoby zarażone, jak i wszyscy pozostali domownicy.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 3

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Leki na robaki bez recepty

Skuteczne leki na pasożyty bez recepty zawierają pyrantel. Jest to substancja, która poraża układ nerwowo-mięśniowy pasożyta. Skutkuje to jego unieruchomieniem. W efekcie tego działania zostaje on usunięty z przewodu pokarmowego poprzez ruchy perystaltyczne błony śluzowej jelit. Leki przeciwpasożytnicze bez recepty zawierające pyrantel działają przede wszystkim na dorosłe osobniki, a także pasożyty w początkowym stadium rozwoju. Nie oddziałują one natomiast na postać larwy. Z tego powodu, często konieczne jest powtórne przyjęcie leku na pasożyty po upływie około dwóch tygodni.

Leki na pasożyty ludzkie bez recepty stosowane są głównie przy zarażeniu owsicą. Objawy które mogą się wówczas pojawić to m.in. nasilony świąd i zmiany skórne wokół odbytu, bóle brzucha, nudności, spadek apetytu, osłabienie, problemy ze snem i pobudzenie ruchowe. Owsiki bardzo łatwo rozprzestrzeniają się na kolejne osoby. Właśnie dlatego, przy zaobserwowaniu owsicy u jednego domownika, konieczne jest podanie leku przeciwpasożytniczego również pozostałym domownikom.

Leki na pasożyty ludzkie bez recepty

Jedynie nieliczne leki na pasożyty dostępne są bez recepty. Jeśli zachodzi potrzeba, można zastosować leki na owsicę. Preparaty na glistę ludzką są dostępne jedynie na podstawie recepty. Lek na lamblie bez recepty również nie jest dostępny. Wspomagająco, w leczeniu zakażeń pasożytniczych można sięgnąć również po preparaty ziołowe. Zaleca się stosowanie piołunu, czosnku, a także szałwii. Należy jednak pamiętać, że ziołowe herbatki i tabletki na pasożyty mogą stanowić element uzupełniający leczenie podstawowe. Nie powinny być przyjmowane zamiast skutecznych leków przeciwpasożytniczych, które mają udowodnione działanie w leczeniu tego rodzaju zakażeń.

Leki na pasożyty, a dokładniej na owsiki dostępne są w postaci zawiesiny i tabletek. Zawiesina wskazana jest do stosowania u młodszych pacjentów. Bez konsultacji z lekarzem może być podawana od 2. roku życia. Dawkę leku wylicza się na podstawie masy ciała dziecka. Tabletki na te pasożyty rekomendowane są natomiast dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia. Leki przeciwpasożytnicze bez recepty stosuje się w dawce jednorazowej. Po upływie dwóch tygodni zaleca się wykonać badanie w kierunku pasożytów. Uzyskując wynik pozytywy, należy ponownie przyjąć lek na pasożyty bez recepty.

Tabletki na pasożyty

Leki przeciwpasożytnicze bez recepty należy stosować jednocześnie ze szczególnym dbaniem o przestrzeganie higieny. Konieczne jest częste i prawidłowe mycie rąk. Aby chronić się przed zarażeniem warto również zadbać o układ odpornościowy. Im silniejszy jest organizm, tym lepiej radzi sobie z różnego rodzaju infekcjami, również tymi wywoływanymi przez pasożyty. Leki na robaki nie powinny być stosowane profilaktycznie. Zaleca się przyjmować je tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia choroby.