Leki na bóle miesiączkowe
Tabletki na bóle miesiączkowe pomagają uśmierzyć dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza. Łagodzą ból, który może promieniować w kierunku pleców. Lek na bóle menstruacyjne stosuje się głównie w początkowej fazie cyklu, choć często jest on potrzebny jeszcze przed pojawieniem się krwawienia. Dostępne są przeciwbólowe tabletki na bóle menstruacyjne, a także leki rozkurczowe. W zależności od potrzeb pacjentki możliwe jest łączenie odpowiednich leków na okres, aby uzyskać silniejszy efekt ich działania.
Najskuteczniejsze tabletki na bóle menstruacyjne
W łagodzeniu dolegliwości bólowych pojawiających się podczas menstruacji wykorzystuje się różne leki przeciwbólowe. Przy łagodniejszym bólu warto sięgnąć po tabletki na okres z ibuprofenem lub ketoprofenem. Jeśli kobieta ma przeciwwskazania do ich stosowania, alternatywą są tabletki na bóle menstruacyjne z paracetamolem. Preparaty te mogą nie przynieść jednak wystarczającego efektu, jeśli ból ma duże nasilenie.
Jakie są silne tabletki na bóle miesiączkowe bez recepty? Jeżeli tabletki na okres z ibuprofenem, paracetamolem czy też naproksenem nie uśmierzają bólu w oczekiwanym stopniu, można sięgnąć po preparaty, w których obecnych jest więcej niż 1 substancja czynna. Korzystne efekty może przynieść łączenie leku przeciwbólowego z kofeiną, która nasila jego działanie. Silniejszy efekt przeciwbólowy można też uzyskać dzięki połączeniu z kodeiną. Dostępne są mocne tabletki na bóle menstruacyjne, w których znajduje się ibuprofen z kodeiną lub paracetamol z kodeiną.
Tabletki na okres – co stosować na silny ból?
Przy dolegliwościach bólowych związanych z menstruacją pomocne są też rozkurczowe tabletki na ból brzucha. Wiele pacjentek stosuje tabletki na ból miesiączkowy z drotaweryną, która posiada właściwości spazmolityczne. Substancja ta powoduje rozkurcz mięśni gładkich. Standardowo jednak zaleca się, aby rozkurczowe tabletki na ból menstruacyjny stosować dodatkowo, a nie zamiast leków przeciwbólowych. Przy silniejszym bólu korzystne jest łączenie leku przeciwbólowego z grupy NLPZ z lekiem rozkurczowym.
Dobre efekty przynieść mogą też tabletki przeciwbólowe na okres, w których znajduje się połączenie leku przeciwbólowego, rozkurczowego i kofeiny. Taka kombinacja związków aktywnych występuje np. w tabletkach Vemonis Intense. Oprócz przeciwbólowego metamizolu, w leku tym obecna jest też rozkurczowa drotaweryna oraz kofeina, która nasila efekt przeciwbólowy.
Tabletki na okres – jak wybrać?
Wybierając tabletki przeciwbólowe na bóle menstruacyjne, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek:
· przy słabszych dolegliwościach bólowych wystarczające mogą być tabletki na okres z 400 mg ibuprofenu, 25 mg deksketoprofenu lub 250 mg naproksenu – jeśli ból jest łagodny, najczęściej wystarczy pojedynczy lek, który należy stosować zgodnie z zaleceniami zawartymi w dołączonej do niego ulotce,
· jeśli pacjentka nie może przyjmować leków z grupy NLPZ (ibuprofen, ketoprofen, diklofenak itp.), może sięgnąć po tabletki na okres z paracetamolem,
· przy silniejszym bólu warto łączyć leki przeciwbólowe z lekami rozkurczowymi lub sięgnąć po tabletki na okres, w których znajdują się obie te substancje. Silniejszy efekt przeciwbólowy przynieść mogą też preparaty z dodatkiem kofeiny lub kodeiny,
· lek na bóle menstruacyjne dostępny jest w różnej postaci – można wybrać tabletki na okres, kapsułki, a także saszetki z gotowym płynem lub granulat niewymagający popijania. Różnorodność form podania daje pacjentkom możliwość wyboru takiej postaci leku, która dla jest nich komfortowa w stosowaniu,
· jeżeli ból jest bardzo silny lub nie ustępuje mimo stosowania silnych tabletek na bóle miesiączkowe bez recepty, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Trudny do opanowania ból może bowiem świadczyć o występowaniu różnego rodzaju zaburzeń i schorzeń w obrębie kobiecych narządów płciowych.
Lek na bóle menstruacyjne stanowi podstawę łagodzenia dolegliwości związanych z comiesięcznym krwawieniem. Dobrze dobrane tabletki na okres poprawiają samopoczucie kobiety, a także umożliwiają jej normalne funkcjonowanie. Oprócz leków na bóle menstruacyjne, pewną ulgę przynieść mogą też ciepłe okłady oraz relaksujące i rozluźniające masaże.