Leki na anemię
Leki na anemię bez recepty uzupełniają niedobór żelaza, który jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości. Dostępne są tabletki na anemię z żelazem, a także żelazo w proszku.
Leki na anemię bez recepty
Leki na anemię dostępne bez recepty stosuje się w celu zapobiegania lub leczenia niedokrwistości. U pacjentów z anemią mogą pojawić się takie objawy jak spadek energii, zwiększona senność, zaburzenia koncentracji i kłopoty z zapamiętywaniem, bladość skóry i uczucie zimna. Przy niedoborach żelaza w organizmie można zauważyć zwiększoną łamliwość paznokci i większą tendencję do wypadania włosów. Leki na anemię pomagają wyleczyć niedokrwistość i wyeliminować te objawy.
Preparaty na anemię stosowane są m.in. przez osoby, które wykluczają z diety mięso i jego podroby. Produkty te są bogatym źródłem żelaza. Ograniczenie ich spożycia lub całkowite wyeliminowanie z posiłków produktów mięsnych zwiększa ryzyko pojawienia się anemii. Aby nie doszło do jej rozwoju należy starannie bilansować dietę, zwiększając spożycie innych produktów zawierających żelazo. Jeśli z dietą trudno jest dostarczać odpowiednią ilość żelaza, można suplementować preparaty na anemię, które chronią przed pojawieniem się niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Proszek, tabletki na niedokrwistość
Preparaty na niedokrwistość mają różną postać. Dostępne są tabletki, proszek, a także krople na anemię. Tabletki na niedokrwistość zalecane są osobom dorosłym, nastolatkom i młodszym dzieciom, które bez trudu przełkną stałą postać leku. Płynne preparaty są wygodne w podaniu, dlatego można je stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Leki na anemię należy stosować jedynie wówczas, gdy zachodzi taka potrzeba. Zdarza się, że niektóre preparaty z żelazem nie są najlepiej tolerowane przez pacjentów. W takiej sytuacji warto zmienić tabletki na niedokrwistość na inny środek. Dostępne są preparaty na anemię, w których żelazo zostało poddane emulgacji. Dzięki temu jest ono lepiej tolerowane.
Preparaty na anemię są często stosowane również przez kobiety ciężarne. Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo. U wielu kobiet niedobory żelaza występują jeszcze przed zajściem w ciążę, a sam okres ciąży dodatkowo wzmaga ten problem. Warto więc przyjmować lek z żelazem, jeśli wykonane badania wskazują na niedobór tego pierwiastka. Wybór konkretnego preparatu na anemię można skonsultować z lekarzem.
Preparaty na anemię dla dzieci i dorosłych
Tabletki na niedokrwistość, krople i saszetki z proszkiem na anemię zawierają różną postać i różną dawkę żelaza. W zależności od zawartości tego pierwiastka inne jest zalecane dawkowanie każdego preparatu. Dlatego zawsze warto zapoznać z ulotką dołączoną do leku na anemię i przestrzegać rekomendowanego przez producenta dawkowania. Tabletki na niedokrwistość należy przyjmować systematycznie, tak długo jak istnieją ku temu wskazania. Przy stwierdzonym niedoborze żelaza, leki na anemię stosuje się do momentu wyrównania niedoboru. O długości leczenia trzeba w tym przypadku porozmawiać z lekarzem.