Leki na anemię, niedokrwistość i niedobór żelaza

Żelazo na anemię pomaga uzupełnić niedobór tego składnika mineralnego oraz zgromadzić jego odpowiednie zapasy w organizmie. Leki na niedokrwistość różnią się obecną w nich solą żelaza, jej dawką, a także postacią preparatu. Tabletki na anemię mogą zawierać samo żelazo lub też jego połączenie z witaminą C, czy też witaminami z grupy B. Żelazo jest powszechnie stosowane w leczeniu niedokrwistości, ponieważ to właśnie jego niedobór jest główną przyczyną anemii. 

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 5

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Dobry lek na anemię bez recepty – kiedy stosować?

 

Leki na anemię, czyli niedokrwistość, stosuje się w przypadku obniżonego poziomu hemoglobiny, hematokrytu i spadku poziomu erytrocytów. Anemia może mieć różne przyczyny, jednak najczęstszą z nich jest niedobór żelaza. Tabletki na anemię mogą być potrzebne osobom, które spożywają zbyt małe ilości żelaza w diecie. Taka sytuacja częściej dotyczy pacjentów na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Lek na niedobór żelaza może być też zalecony osobom, które intensywnie się odchudzają i znacząco ograniczyły ilość oraz porcje przyjmowanych posiłków, a co za tym idzie, spożywają często niewystarczająco dużo witamin i składników mineralnych, w tym również żelaza.

Preparaty na anemię wprowadzane są również u wielu kobiet ciężarnych, z uwagi na wzrost zapotrzebowania ich organizmu na żelaza. Kobiety, z racji comiesięcznej utraty krwi związanej z menstruacją, są bardziej narażone na rozwój anemii. Leki na niedobór żelaza są stosowane także u osób, u których utrata krwi ma inne przyczyny, np. wynika z krwawienia z przewodu pokarmowego. Lek na niedokrwistość może być potrzebny także przy różnego rodzaju zaburzeniach wchłaniania.

 

 

Tabletki na niedobór żelaza – jak wybrać?

 

Zarówno leki na serce i krążenie, jak i preparaty na anemię, powinny być dobierane indywidualnie do potrzeb, stanu zdrowia pacjenta oraz tolerancji jego organizmu na stosowany preparat. Jeśli niedokrwistość na niewielkie lub umiarkowane nasilenie, najczęściej wystarczające są doustne leki na niedobór żelaza. Dostępne bez recepty tabletki na niedobór żelaza mogą zawierać sól żelaza dwuwartościowego lub trójwartościowego. Ta pierwsza wyróżnia się lepszą wchłanialnością z przewodu pokarmowego. Jedynym lekiem na anemię z żelazem dostępnym bez recepty jest Ascofer. Zawiera on żelazo dwuwartościowe. Dawka zawartego w nim żelaza jest jednak stosunkowo niska, dlatego w leczeniu anemii rekomendowane jest stosowanie kilku tabletek w ciągu dnia.

Tabletki na niedobór żelaza nie przez wszystkich pacjentów są dobrze tolerowane. Podczas leczenia anemii preparatami z żelazem mogą pojawić się nudności, zaparcie, wzdęcia, biegunka, a także inne dolegliwości. Pomocna może być wówczas zamiana stosowanego preparatu na dojelitowe tabletki na anemię. Postać dojelitowa zazwyczaj jest lepiej tolerowana przez pacjentów. Czasami wystarczy też zmniejszenie przyjmowanej dawki żelaza. W przypadku tego składnika mineralnego lepiej jest zażywać go częściej, ale w mniejszej ilości. Warto mieć na uwadze, że leki na niedokrwistość z żelazem często powodują pojawienie się metalicznego posmaku w ustach oraz zmieniają zabarwienie stolca na ciemniejsze. 

Żelazo na anemię bez recepty dostępne jest w różnej postaci. Można sięgnąć po tabletki lub kapsułki do połykania, a także preparat na anemię w postaci saszetek z proszkiem lub płynu. Czasami już sama zmiana preparatu, na taki, który zawiera inną sól żelaza i ma inną postać, jest wystarczające do tego, aby poprawić tolerancję organizmu na żelazo.

 

 

Leki na anemię bez recepty – o czym pamiętać podczas ich stosowania?

 

Lek na niedokrwistość zazwyczaj wymaga co najmniej kilkutygodniowego lub nawet kilkumiesięcznego przyjmowania. Ważne jest bowiem nie tylko uzupełnienie obecnego niedoboru, ale również zgromadzenie odpowiednich zapasów żelaza, które wystarczą na pewien czas. Stosując żelaza na anemię, warto pamiętać, aby:

·         przyjmować lek na anemię na czczo – przyswajalność żelaza jest lepsza, jeśli jest ono zażywane na czczo. Tabletki na anemię można też stosować między posiłkami. Jeśli jednak pacjent odczuwa działania niepożądane, takie jak np. wymienione wyżej nudności czy wzdęcia, może spróbować przyjmować żelazo na anemię po posiłku,

·         stosować tabletki na anemię bez recepty z żelazem łącznie z witaminą C – kwas askorbinowy może poprawiać przyswajanie żelaza z przewodu pokarmowego. Wybrane preparaty na anemię mają w składzie witaminę C. Jeśli przyjmowane tabletki jej nie zawierają, można do ich popicia wykorzystać np. sok pomarańczowy,

·         nie popijać preparatów na anemię z żelazem herbatą ani kawą – napoje te zawierają związki, które mogą zmniejszać przyswajanie żelaza. Niewskazane jest też przyjmowanie żelaza po posiłkach bogatych w błonnik,

·         unikać łączenia żelaza z innymi składnikami mineralnymi – lek na anemię z żelazem nie powinien być stosowany jednocześnie z preparatami z magnezem, wapniem lub innymi minerałami. Zachodzi bowiem wówczas ryzyko interakcji, która może skutkować zmniejszeniem wchłaniania żelaza.

 

 

Najlepsze żelazo na anemię, czyli jakie?

 

Pacjenci często poszukują najlepszego żelaza na anemię, które w krótkim czasie pomoże im pozbyć się niedokrwistości. W leczeniu anemii bardzo ważne jest jednak znalezienie jej przyczyny. Jeśli jest to możliwe, należy ją wyeliminować. Niedokrwistość z niedoboru żelaza często wynika z ograniczonej podaży żelaza w diecie. Wystarczyć może wówczas zwiększenie spożycia produktów, które są bogate w ten minerał. Żelazo lepiej wchłania się z produktów pochodzenia zwierzęcego, niż roślinnego. 

Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze żelazo na anemię. Nie udowodniono bowiem, aby któraś z dostępnych postaci żelaza wyróżniała się znacznie większą skutecznością w leczeniu niedokrwistości od innych. Nie ma też ustalonej jednej dawki, która byłaby odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Najlepsze żelazo na anemię to żelazo, które jest dobrze tolerowane przez pacjenta, dobrze się wchłania i pomaga w stopniowym odbudowaniu zapasów żelaza w organizmie. Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza zazwyczaj nie jest krótkie. Ważne jest więc znalezienie preparatu na anemię, który jest akceptowalny przez chorego i może być komfortowo stosowany przez dłuższy okres czasu.