Preparaty na żylaki
Preparaty na żylaki dostępne bez recepty poprawiają przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Uszczelniają je i zapobiegają obrzękom. Leki na żylaki niwelują lub łagodzą ból oraz uczucie ciężkości nóg.
Leki na żylaki bez recepty
Tabletki na żylaki zawierają takie substancje jak diosmina, hesperydyna, rutozyd, trokserutyna, witamina C, wyciąg z ruszczyka, a także wyciąg z kasztanowca. W skład leków z diosminą najczęściej wchodzi diosmina zmikronizowana. Taka postać charakteryzuje się lepszym stopniem wchłaniania z przewodu pokarmowego. W efekcie, tabletki na żylaki z diosminą zmikronizowaną są bardziej efektywne niż te zawierające diosminę niezmikronizowaną. Diosmina łagodzi objawy niewydolności żylnej. Zmniejsza ból nóg i ogranicza kurcze łydek. Niweluje też uczucie ciężkości nóg.
Tabletki na żylaki najczęściej stosuje się przez dłuższy okres czasu. Minimalny czas trwania kuracji nie powinien być krótszy niż 4 tygodnie. Większość pacjentów zmagających się z niewydolnością żylną zażywa leki na żylaki znacznie dłużej. Skuteczne łagodzenie odczuwanych objawów jest jednym z czynników który powoduje, że osoby te często decydują się na dłuższą kurację.
Maść, żel, tabletki na żylaki
Wspomagająco, poza leczeniem doustnym, można sięgnąć po żel lub maść na żylaki. W składzie preparatów miejscowych znajduje się zazwyczaj wyciąg z kasztanowca, heparyna lub diosmina. Maść na żylaki działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Preparaty te przynoszą szybkie uczucie ulgi. Po wykonaniu masażu nóg (w kierunku serca) warto je nieco unieść, aby usprawnić krążenie. Pomoże to złagodzić odczuwaną ciężkość nóg i ból.
Poprawę komfortu pacjenta przyniesie też zastosowanie chłodzącego spray’u lub maści na żylaki. Chłód powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych. Zmniejsza opuchliznę i ogranicza dolegliwości bólowe. Chłodząca maść na żylaki może być stosowana również przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. W okresie ciąży, zdecydowana większość kobiet zmaga się z obrzękami i bólem kończyn. Zastosowanie chłodzącej maści na żylaki może szybko zmniejszyć obrzęk, ból i poprawić samopoczucie kobiety.
Preparaty na żylaki, wyroby uciskowe
Leki na żylaki bez recepty mogą być stosowane profilaktycznie lub leczniczo u pacjentów z objawami niewydolności żylnej. Oprócz preparatów doustnych i miejscowych (kremy, żele, spray’e, maści na żylaki) dostępne są również wyroby uciskowe. Pończochy, rajstopy lub podkolanówki na żylaki to skuteczny sposób na złagodzenie objawów choroby oraz zapobieganie jej powikłaniom. Wyroby uciskowe na żylaki wywierając ucisk na naczynia wpływają na efektywniejszy przepływ krwi z najniższych obszarów kończyn dolnych ku górze. Tym samym chronią przed zastojem krwi i pojawianiem się żylaków. Wyroby uciskowe spełniają swoje zadanie, o ile są prawidłowo użytkowane. Bardzo ważne jest zapoznanie się z zasadami korzystania z produktów na żylaki. Systematyczne zakładanie pończoch, podkolanówek lub rajstop na żylaki może poprawić komfort życia pacjentów, odczuwających na co dzień uciążliwe dolegliwości wywołane niewydolnością żylną.