Leki na zespół jelita drażliwego
Leki na zespół jelita drażliwego (IBS) zmniejszają objawy tej przewlekłej choroby jelit i poprawiają komfort życia pacjentów zmagających się z tym schorzeniem. Dostępne są tabletki na jelito drażliwe, kapsułki, saszetki z granulatem oraz inne leki na jelita
Zespół jelita drażliwego – leki
Leki na jelito drażliwe łagodzą dolegliwości, które mogą znacząco pogarszać jakość życia chorych. W ich składzie znajdują się różne substancje aktywne, o odmiennych mechanizmach działania. Leki na zespół jelita drażliwego należy dobierać indywidualnie, w zależności od pojawiających się objawów. U każdego pacjenta choroba ta ma bowiem nieco inny przebieg i inny stopień nasilenia dolegliwości. Przy problemie z zaparciami, można sięgnąć po tabletki na jelita o działaniu przeczyszczającym. W przypadku biegunki, pomocne mogą okazać się natomiast leki na jelito drażliwe, które spowolnią ruchy perystaltyczne jelit. Rozkurczowy lek na jelita pomoże pozbyć się bólu brzucha, który u części pacjentów jest bardzo dokuczliwy i utrudnia wykonywanie codziennych aktywności.
Jelito drażliwe – leki bez recepty
W łagodzeniu objawów choroby można wykorzystać również leki na jelito drażliwe o wielokierunkowym działaniu. Zawarte w nich substancje czynne działają rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i ochronnie na błonę śluzową wyścielającą przewód pokarmowy. Pomagają również pozbyć się cząsteczek gazów, nagromadzonych w świetle jelita. Leki na zespół jelita drażliwego łagodzą uczucie pełności po jedzeniu, które może pojawić się zarówno po obfitym jak i bardzo niewielkim posiłku. Zmniejszają też nudności i dyskomfort w jamie brzusznej.
W leczeniu zespołu jelita drażliwego, a także innych zaburzeń pracy przewodu pokarmowego, zastosowanie znalazły również leki na jelita z maślanem sodu. Substancja ta stymuluje prawidłowy wzrost i rozwój mikrobioty jelitowej, odżywiając bytujące w jej obrębie drobnoustroje. Maślan sodu wpływa również na integralność błony śluzowej i ograniczenie toczącego się stanu zapalnego.
Tabletki na jelita
Leki na zespół jelita drażliwego i preparaty na nietolerancję pokarmową mogą zawierać w składzie również probiotyki. Wpływają one korzystnie na mikrobiotę. Pomagają zachować równowagę w jelitach i chronią przed nadmiernym rozwojem chorobotwórczych mikroorganizmów. Lek na jelita warto stosować jednocześnie z odpowiednimi zmianami w stylu życia, które mogą pomóc zmniejszyć nasilenie dolegliwości. Przy problemach z jelitami, istotną rolę w leczeniu pełni dieta. Tabletki na jelita przyjmowane jednocześnie z wprowadzeniem zmian w sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej, mogą znacząco poprawić komfort życia pacjentów, zmagających się z zespołem jelita drażliwego.
Tabletki na jelita i inne preparaty stosowane przy IBS często zaleca się przyjmować przez dłuższy okres czasu. IBS to choroba przewlekła. Wymaga więc najczęściej długotrwałego zażywania leków na jelita. Ważna jest również regularność stosowania odpowiednich preparatów. W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie leków na jelito drażliwe na receptę.