Leki i tabletki na obniżenie cholesterolu
Leki na cholesterol pomagają obniżyć poziom cholesterolu i wpływają korzystnie na profil lipidowy. Tabletki na obniżenie cholesterolu bez recepty zalecane są pacjentom, którzy nie chcą lub nie powinni przyjmować leków przeciwcholesterolowych na receptę.
Leki na cholesterol bez recepty
Jeszcze do niedawna wśród tabletek na cholesterol bez recepty znajdowały się preparaty z monakoliną. Obecnie, ze względu na działania niepożądane które mogą wystąpić wskutek jej przyjmowania, zostały one wycofane. Za bezpieczne i wpływające korzystnie na poziom lipidów we krwi uważa się tabletki na obniżenie cholesterolu z bergamotą. Roślina ta zawiera dużą ilość polifenoli, które okazały się skuteczne w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, a także glukozy. Wpływają korzystnie na krążenie krwi, a do tego posiadają też właściwości antyoksydacyjne.
Tabletki na cholesterol bez recepty zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Ich regularne przyjmowanie pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, a jednocześnie podnieść stężenie dobrego cholesterolu HDL. Źródłem kwasów omega-3 powinna być dieta. Większość osób nie spożywa jednak wystarczającej ilości produktów bogatych w te związki. W takiej sytuacji można przyjmować suplementy na cholesterol kwasami omega-3, które uzupełniają ich ilość w spożywanych posiłkach.
Kapsułki, tabletki na obniżenie cholesterolu
Leki na obniżenie cholesterolu pomagają utrzymać jego stężenie na optymalnym poziomie. Zbyt wysoki poziom cholesterolu, określany jako hipercholesterolemia, znacząco zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a także zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Warto więc regularnie kontrolować stężenie cholesterolu we krwi, a w razie potrzebny odpowiednio szybko wdrożyć profilaktykę. Leki obniżające cholesterol chronią przed pojawieniem się hipercholesterolemii i związanych z nią groźnych powikłań.
Stosowanie tabletek na obniżenie cholesterolu nie powinno być jedyną stosowaną formą profilaktyki miażdżycy. Pacjentom u których poziom cholesterolu zbliża się do górnej granicy normy lub ją przekroczył, zaleca się zmodyfikowanie obecnego stylu życia i wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie odżywiania się. Przede wszystkim ważne jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w cholesterol. Są to głównie tłuste wędliny i podroby, śmietana, tłuste mleko i sery. Oprócz stosowania leków na cholesterol bez recepty warto też ograniczyć przyjmowanie potraw smażonych i słodyczy z dużą zawartością tłuszczów utwardzonych.
Tabletki na obniżenie cholesterolu przyniosą lepsze efekty, jeśli pacjent wprowadzi do codziennych aktywności regularną dawkę ruchu. Wysiłek fizyczny, dostosowany oczywiście do stanu zdrowia i preferencji chorego wpływa korzystnie na profil lipidowy. Preparaty na cholesterol dostępne bez recepty mogą zawierać w składzie również inne wyciągi ziołowe, takie jak wyciąg z liści karczocha i wyciąg z korzenia cykorii. Przyjmując systematycznie leki na obniżenie cholesterolu warto regularnie badać jego poziom we krwi. Jeśli preparaty bez recepty i odpowiednie zmiany trybu życia nie przyniosą oczekiwanych efektów konieczne może być wprowadzenie do terapii leków na cholesterol na receptę.