Leki na obniżenie cholesterolu
Tabletki na cholesterol zawierają składniki, które pomagają utrzymać prawidłowy poziom lipidów we krwi. Problem zbyt wysokiego cholesterolu dotyczy wielu osób. Stwarza on realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Odpowiednia dieta oraz suplementacja wywierają korzystny wpływ na profil lipidowy. Tabletki na cholesterol bez recepty zawierają monakolinę K, ekstrakt z czosnku, bergamotki, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.
Leki na cholesterol – kiedy są potrzebne?
Lek na cholesterol wprowadzany jest u pacjentów po ocenie ich stanu zdrowia oraz ryzyka związanego z podwyższonym poziomem lipidów. Preparaty na cholesterol, podobnie jak leki na serce i krążenie czy też tabletki na nadciśnienie zawsze dobiera się indywidualnie do każdego chorego. Jeśli poziom cholesterolu jest podwyższony w niewielkim zakresie, najczęściej w pierwszej kolejności zalecane jest wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie i stylu życia. Regularna aktywność fizyczna, redukcja masy ciała oraz wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie używek takich jak alkohol i papierosy, u części pacjentów wystarczają do tego, aby obniżyć poziom lipidów.
Leki na wysoki cholesterol mogą być potrzebne, jeśli zmiany w trybie życia nie wpływają w wystarczającym stopniu na profil lipidowy. Są one wdrażane do leczenia również wtedy, gdy zachodzi wysokie ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak np. zawał mięśnia sercowego. W takich przypadkach leki na obniżenie cholesterolu często są niezbędne, aby unormować stężenie lipidów oraz zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe.
Leki na cholesterol bez recepty – u których pacjentów są przydatne?
Preparaty na cholesterol, które można nabyć bez recepty, są przeznaczone głównie dla osób, które mają podwyższony poziom lipidów, ale nie wymagają jeszcze wdrożenia leków na receptę. W ich przypadku ryzyko ewentualnych zdarzeń ze strony układu krążenia jest niewielkie, a i sam poziom cholesterolu nie jest znacząco podwyższony. W takich sytuacjach można wzbogacić codzienną dietę o odpowiednie suplementy na cholesterol, których składniki wpływają korzystnie na stężenie lipidów.
Lek na cholesterol bez recepty może być stosowany również wspomagająco do farmakoterapii rekomendowanej przez lekarza. Pacjenci, którzy przyjmują już lek na obniżenie cholesterolu na receptę, powinni jednak skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem takiej suplementacji. Tabletki na obniżenie cholesterolu dostępne bez recepty mogą bowiem wchodzić w istotne interakcje z rekomendowanymi przez lekarza preparatami.
Pacjenci z chorobami krążenia, którzy znajdują się pod opieką specjalistów, często przyjmują nie tylko preparaty na cholesterol, ale również leki na nadciśnienie . U tej grupy chorych suplementacja powinna być dobierana bardzo ostrożnie i zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że preparaty na cholesterolu lub nadciśnienie dostępne bez recepty nie mogą zastępować leków na receptę, zaleconych przez lekarza. Często stanowią one wsparcie farmakoterapii, ale nigdy nie powinny być wprowadzane przez pacjenta jako jej zamiennik.
Leki bez recepty na cholesterol mogą być stosowane również przez tych pacjentów, którzy źle tolerują preparaty na receptę. Nie każdy organizm dobrze reaguje na zaleconą farmakoterapię. Lekarz może wówczas rekomendować leki ziołowe na cholesterol. Choć siła ich działania nie jest tak duża jak środków na receptę, mogą one nieco obniżyć stężenie lipidów, szczególnie jeśli pacjent wprowadzi też zmiany w sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej.
Preparaty na cholesterol bez recepty – co zawierają?
Lek na cholesterol bez recepty może zawierać w składzie wyciąg z ziela karczocha. Poprzez wzmożone wydzielanie żółci, karczoch wywiera korzystny wpływ na poziom lipidów we krwi. Sporą popularnością cieszy się suplement diety na cholesterol z monakoliną K. Jest ona składnikiem czerwonych drożdży z ryżu, a jej działanie jest zbliżone do powszechnie stosowanych w leczeniu hipercholesterolemii (podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi) statyn. Nie bez powodu monakolina K jest często określana jako „naturalna statyna”.
Preparaty na cholesterol z monakoliną K są pomocne w utrzymaniu prawidłowego poziomu lipidów. Udowodniono korzystny wpływ monakoliny K na poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i tzw. frakcji złego cholesterolu LDL. Przy nieco podwyższonym stężeniu lipidów można też sięgnąć po preparat na cholesterol z ekstraktem z bergamoty. Bergamota oddziałuje korzystnie nie tylko na poziom cholesterolu, ale również na ilość trójglicerydów. Preparaty na cholesterol z bergamotą mogą być szczególnie przydatne u tych osób, u których oprócz podwyższonego poziomu cholesterolu obserwuje się też zbyt wysokie stężenie glukozy.
Preparaty na cholesterol mogą zawierać w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 oraz fitosterole. Wybrane produkty są wzbogacone o witaminy z grupy B, koenzym Q-10 oraz ekstrakty roślinne.
Leki bez recepty na cholesterol – jak stosować?
Nawet najlepszy lek na cholesterol bez recepty nie przyniesie oczekiwanych efektów, jeśli pacjent nie będzie przyjmował go regularnie, przez dłuższy okres czasu. Preparaty pomagające przywrócić prawidłowy poziom lipidów we krwi wymagają bowiem systematycznego stosowania. Odpowiednia suplementacja stanowi wartościowe wzbogacenie codziennej diety o składniki, które w naturalny sposób pomagają utrzymać prawidłowy profil lipidów.
Przy podwyższonym poziomie cholesterolu konieczne jest wdrożenie zmian w stylu życia i sposobie odżywiania się. Bez nich, czasowe przyjmowanie leków na cholesterol może spowodować jedynie krótkotrwały spadek stężenia lipidów. Celem jest jednak uzyskanie trwałej zmiany i unormowanie poziomu cholesterolu tak, aby nie stwarzał on zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Suplement na cholesterol może stanowić cenne wsparcie do tych zmian. Połączenie kilku interwencji, które pomagają obniżyć stężenie lipidów, da najlepsze rezultaty.
U wielu pacjentów takie postępowanie jest wystarczające do uzyskania optymalnego poziomu cholesterolu. Jeśli jednak wprowadzone zmiany nie pozwalają na osiągnięcie oczekiwanych efektów, konieczne może być wdrożenie leków na cholesterol, które rekomenduje lekarz. Najczęściej są przyjmowane już do końca życia pacjenta. Konsekwencje nieleczonej hipercholesterolemii mogą być bardzo groźne. Zaburzenie to stwarza zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia pacjenta. W Polsce z problemem wysokiego cholesterolu zmaga się wiele osób. Jak najszybsze rozpoczęcie stosowania odpowiednich leków na cholesterol i zmiana stylu życia pomogą zapobiec niebezpiecznym skutkom wysokiego cholesterolu.