Leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe pomagają złagodzić nieprzyjemne dolegliwości i poprawiają komfort życia pacjentów z bólem różnego pochodzenia. Środki przeciwbólowe dostępne są w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do połykania lub rozpuszczania, a także syropu.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-23 z 229

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-23 z 229

Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Tabletki przeciwbólowe bez recepty

 

Przeciwbólowe leki zawierają różne substancje aktywne w różnych dawkach. Można stosować ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspirynę), paracetamol, diklofenak, naproksen, metamizol lub inny lek. Poza działaniem przeciwbólowym, wykazują one również właściwości przeciwgorączkowe. Większość z nich działa też przeciwzapalnie. Niektóre środki przeciwbólowe mogą być bezpiecznie stosowane u dzieci. Inne zalecane są jedynie osobom dorosłym.

Tabletka przeciwbólowa łagodzi ból różnego pochodzenia. Jest to skuteczny lek na ból głowy, ból zęba, pleców, mięśni, a także bolesne miesiączkowanie. Działanie lecznicze pojawia się po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od zażycia tabletki przeciwbólowej. Uśmierza ona ból na kilka godzin.

 

 

Lek przeciwbólowy w tabletkach, syropie, saszetkach, plastrach i maści

 

Leki przeciwbólowe dostępne są obecnie w różnych postaciach. Umożliwia to wybór takiego preparatu, który najlepiej odpowiada preferencjom pacjenta i jest dla niego najwygodniejszy do zażycia. W przypadku najmłodszych pacjentów, zaleca się stosować leki przeciwbólowe w postaci syropu lub czopków. Preferowana jest droga doustna. Dawki środków przeciwbólowych w syropie dostosowuje się do wagi dziecka. Leki przeciwbólowe w formie czopków są rekomendowane, jeśli z różnych powodów podanie doustne nie jest możliwe.

U starszych dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych można stosować leki przeciwbólowe w dowolnej formie. Dostępne są tabletki i kapsułki do połykania, tabletki musujące do rozpuszczania w wodzie, a także saszetki z proszkiem. Część z nich również wymaga rozpuszczenia w płynie, a część wystarczy umieścić na języku i połknąć.

Przy bólu umiejscowionym w łatwym do zlokalizowania miejscu, można zastosować leki przeciwbólowe w formie maści, żelu lub plastrów. Działają one dokładnie w miejscu bólu i są bezpieczniejsze w stosowaniu w porównaniu z doustnymi środkami przeciwbólowymi.

 

 

Lek przeciwbólowy dla dzieci i dorosłych

 

Leki przeciwbólowe należy dobierać, mając na uwadze odczuwane dolegliwości, stan zdrowia pacjenta i indywidualne preferencje organizmu. Przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, nie zaleca się stosować środków przeciwbólowych na bazie ibuprofenu lub aspiryny. Za bezpieczniejszy uważany jest paracetamol. Nie wykazuje on jednak znaczącego działania przeciwzapalnego.

Syrop, kapsułka lub tabletka przeciwbólowa powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami, zawartymi w ulotce. Należy zwracać uwagę na rekomendowane dawki i maksymalną dawkę dobową leku, której nie należy przekraczać. Warto również mieć na uwadze fakt, że wiele środków przeciwbólowych zawiera tą samą substancję czynną. Przyjmowanie kilku preparatów przeciwbólowych z tym samym związkiem aktywnym może prowadzić do pojawienia się groźnych działań niepożądanych.