Leki na zatoki, tabletki, krople, spraye
Problemy z zatokami znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ból głowy oraz nieżyt nosa towarzyszące zapaleniu zatok wpływają na samopoczucie chorego. Jeżeli dana dolegliwość nie zostanie wyleczona, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia reakcja i wdrożenie leczenia już po wystąpieniu pierwszych objawów. W tej kategorii znajdziesz preparaty, które wykazują działanie wspomagające w leczeniu stanów zapalnych zatok.
Rodzaje zatok
Zatoki są to kanały przynosowe, wypełnione powietrzem, zlokalizowane w twarzoczaszce. Łączą się one z jamą nosową i stanowią bardzo ważną część układu oddechowego. Ich głównym zadaniem jest ogrzewanie, oczyszczanie oraz nawilżanie wdychanego powietrza. W zależności od lokalizacji, wyróżniamy następujące rodzaje zatok:
- czołowe – zlokalizowane poniżej oczu,
- szczękowe – położone nad oczami,
- sitowe – znajdujące się pomiędzy oczami, a nosem,
- klinowe – uchodzące w szczytowej części jamy nosowej.
Objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok bardzo często mylone jest ze zwykłym katarem. Jest to związane z faktem, iż w przypadku zapalenia zatok przynosowych pojawia się nieżyt nosa. Oprócz tego występują jednak dodatkowe objawy, takie jak:
- zatkany nos,
- złe samopoczucie,
- ból głowy,
- ucisk w twarzy, który nasila się podczas schylania.
Umiejscowienie bólu zależne jest od tego, w których zatokach rozwinął się stan zapalny. Przykładowo: ból w okolicach czoła i oczu wskazuje na zapalenie zatok czołowych, a ból szczęki lub policzków może oznaczać zapalenie zatok szczękowych. Aby odetkać zatkane zatoki, warto sięgnąć po preparaty o działaniu udrażniającym. W Aptece dla Rodziny znajdziesz szeroki wybór środków oczyszczających drogi oddechowe w postaci roztworów do inhalacji oraz kropli do nosa.
Przewlekłe zapalenie zatok
Zapalenie zatok przynosowych może przebiegać z różnym nasileniem. Ostre zapalenie zatok pojawia się zazwyczaj raz w roku i trwa nie dłużej niż 12 tygodni. Jeżeli zostanie prawidłowo wyleczone, nie powinno powodować żadnych powikłań. W przeciwnym razie zapalenie zatok może przybrać formę przewlekłą. Ta z kolei jest znacznie cięższa do wyleczenia i oznacza powracające co kilka miesięcy infekcje.
Jak leczyć zapalenie zatok?
W początkowym stadium zapalenie zatok przynosowych można leczyć domowymi sposobami. Wskazane są inhalacje, picie dużej ilości płynów, stosowanie okładów na czoło oraz nawilżanie błony śluzowej nosa. Jeżeli naturalne sposoby nie przyniosą poprawy, warto udać się do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.
W łagodzeniu objawów zapalenia zatok najczęściej stosuje się leki przeciwzapalne oraz leki obkurczające śluzówkę nosa i zatok. Znajdziesz je w naszym asortymencie w postaci preparatów doustnych, a także sprayów oraz kropli do nosa. Podczas leczenia zapalenia zatok warto również sięgnąć po preparaty do oczyszczania nosa, które wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny.