Leki na bóle menstruacyjne

Bolesne skurcze w podbrzuszu często pojawiają się tuż przed lub w trakcie menstruacji. Mogą trwać nawet do 72 godzin. Kiedy ból menstruacyjny jest łagodny pomóc mogą ciepłe okłady lub masaże. W przypadku nasilonych dolegliwości warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki na bóle menstruacyjne o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczowym.

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 39

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 1-24 z 39

Strona
Produktów na stronie
Ustaw kierunek malejący

Jak wybrać najskuteczniejsze tabletki na bóle menstruacyjne?

 

U podłoża bólu miesiączkowego leżą hormony tkankowe o aktywności prozapalnej – prostaglandyny. Odpowiadają one za skurcz mięśni i naczyń wewnątrzmacicznych. W związku z tym dochodzi do skurczów macicy, spadku ilości przepływającej przez nią krwi i jej niedotlenienia. Tabletki na bóle menstruacyjne powinny zatem działać przeciwzapalnie oraz rozkurczowo. Zastosowanie leku należącego do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych pozwala szybko łagodzić dolegliwości związane z bólem miesiączkowym. Leki te hamują powstawanie i działanie prostaglandyn, które to generują skurcze macicy. Zwalczają one zatem przyczynę bólu menstruacyjnego. Tabletki na miesiączkę o działaniu rozkurczowym łagodzą skutki wpływu prostaglandyn na macicę. Działają one zatem objawowo.

 

 

Tabletki na ból miesiączkowy o działaniu przeciwbólowym

 

Leki przeciwbólowe, które sprawdzą się na ból miesiączkowy to m.in. tabletki i kapsułki z ibuprofenem, deksketoprofenem, ketoprofenem oraz naproksenem. Substancje te należą do grupy niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Mogą być stosowane jako tabletki na silne bóle menstruacyjne. Należąca do tej grupy popularna aspiryna (kwas acetylosalicylowy) również działa przeciwbólowo, ale nie jest polecana na bóle miesiączkowe. W efekcie jej stosowania dochodzi do rozrzedzenia krwi, co może zwiększać krwawienie podczas okresu i wydłużać czas jego trwania. 

W celu łagodzenia dolegliwości bólowych podczas miesiączki stosuje się również tabletki przeciwbólowe z paracetamolem, który chociaż nie wykazuje działania przeciwzapalnego, nie drażni żołądka i jest bezpieczny. Inną substancją stosowaną w tym wskazaniu jest metamizol sodu (popularna pyralgina).  Oprócz działania przeciwbólowego daje dodatkowo efekt rozkurczowy, więc świetnie wpisuje się w potrzeby łagodzenia bólu związanego z okresem. 

 

 

Rozkurczowy lek na bóle miesiączkowe

 

Leki rozkurczowe na ból brzucha wywołany miesiączką to działające spazmolitycznie na mięśnie gładkie  – drotaweryna i  hioscyna. Ze względu na profil bezpieczeństwa i ograniczoną ilość działań niepożądanych bardziej popularne są leki na bóle menstruacyjne zawierające chlorowodorek drotaweryny. Za skuteczność drotaweryny odpowiadają 3 odmienne mechanizmy działania, co wyróżnia ją wśród innych leków o profilu rozkurczowym. 

Tabletki na silne bóle menstruacyjne powinny łączyć ze sobą środek przeciwbólowy i przeciwzapalny wraz z substancją o działaniu rozkurczowym. Oczywiście dopuszcza się również stosowanie tych preparatów osobno. Ważne aby leki przeciwbólowe i rozkurczowe dostępne bez recepty stosować zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce.